Інтернет-видання Бессарабії

Як мешканець Сарати Алім Білалов бореться за очищення річки та екологічне майбутнє свого селища

14 Березня 2025 13:15
Оксана Чумак
Як мешканець Сарати Алім Білалов бореться за очищення річки та екологічне майбутнє свого селища

Річка Сарата, яка колись була символом чистоти та життя, сьогодні забруднена. Алім Білалов, активний житель однойменного селища, вирішив не чекати змін від влади, а взяти справу в свої руки. Він ініціював очищення річки та відновлення її екосистеми, закликаючи місцевих жителів долучитися до цієї важливої справи. Журналістка інтернет-видання «Махала» поспілкувалася з паном Алімом про його ініціативу та погляди на покращення екологічної ситуації в селищі.

Власними силами ініціював очищення річки Сарата

Для Аліма Білалова річка з однойменною назвою має особливе значення. Вона нерозривно пов’язана з його дитячими спогадами, коли ще була повноводною та чистою.

«У дитинстві ми з друзями стрибали з мосту в цю річку, купалися, ловили рибу. Торік я побачив, як посеред річки на скаті лежали і грілися на сонці три черепахи. Це оживило мої спогади, і я вирішив ініціювати очищення ріки Сарата», – розповідає Алім.

Він згадує, як під час виборчих кампаній кандидати неодноразово обіцяли зайнятися очищенням цієї ріки, забезпечити населення якісною питною водою та оновити каналізаційну систему. Однак жоден з мерів, обраних жителями Сарати, досі не вирішив цих проблем. Ба більше, з кожним роком ситуація лише погіршується.

Тож Алім вирішив не чекати змін від влади, а власними силами розпочати процес очищення річки та відновлення її екосистеми.

«Жителі Сарати вже давно між собою називають річку «вонючкою» через нестерпний сморід. Усе через те, що недобросовісні мешканці спрямовують туди стічні каналізаційні відходи. Попри це, люди продовжують жити так, ніби нічого не відбувається», — ділиться Алім Білалов.

«45 хвилин знадобилося, щоб засадити 67 метрів берега нашої річки вербою»

Прогулюючись вздовж річки, Алім звернув увагу, що біля берега вода чистіша. Він дійшов висновку, що це відбувається завдяки донним джерелам, які саме тут наповнюють річку. Вивчаючи відповідну літературу, він знайшов інформацію, що біля забруднених річок для очищення води та відновлення джерел необхідно висаджувати вербу.

І вже днями активіст разом із помічником висадив першу партію саджанців. Паралельно з висадкою вони зібрали кілька мішків пластикових пляшок.

 «45 хвилин знадобилося, щоб засадити 67 метрів берега нашої річки вербою. Працювали двоє людей. Теоретично, 200 людей могли б засадити весь берег з обох сторін саджанцями верби та інших дерев — всього за один день. У нас буде чиста річка, зелені береги та менше вологи в будинках», – написав Алім у соціальній мережі Facebook.

Але на цьому мешканець Сарати не планує зупинятися та закликає всіх небайдужих жителів селища приєднатися до його екологічної акції вже цієї суботи, 15 березня. Учасники продовжать висаджувати вербу вздовж берегів річки та очищати її від сміття.

Збір активістів відбудеться о 10:00 на мосту біля автостанції. Алім просить усіх охочих взяти з собою пакети для сміття, граблі та долучитися до спільної справи. Він наголошує, що саме від дій місцевих жителів залежить, чи буде річка чистою.

Які ще екологічні загрози є в Сараті

Алім Білалов також планує в майбутньому зайнятися виявленням каналізаційних стоків, які забруднюють води річки Сарати, та сприяти тому, щоб їхні власники підключилися до центральної каналізації. Водночас він зазначає, що очисні споруди центральної каналізації не працюють, і це також проблема, яка потребує термінового вирішення.

Ще однією екологічною загрозою, на думку Аліма, є масові стихійні звалища навколо селища, які забруднюють підземні води, у тому числі біля ріки. Тому вода, яка йде водогоном й використовується жителями в якості питної, небезпечна для життя мешканців і це, за словами Аліма Білалова, доводять аналізи цієї води. 

«У нас у місті є централізований вивіз сміття, але населення не привчене до його сортування — це трапляється лише в поодиноких випадках. Було б чудово, якби Сарата, Татарбунари, Арциз, Тарутине та Білгород-Дністровський об’єднали зусилля й побудували невеликий сміттєпереробний завод. Це вирішило б багато екологічних питань, у тому числі забруднення місцевих рік, і створило б нові робочі місця для місцевих жителів», — зазначає Алім.

На думку захисника природи, ріка — це основа людської життєдіяльності. На жаль, ріка селища Сарата опинилася в жахливому становищі, а місцева влада, на думку Аліма Білалова, немає планів щодо вирішення цієї проблеми. Тому її доля повністю в руках не байдужих людей, які розуміють, що від відновлення екосистеми річки залежить здоров’я мешканців селища Сарата. Алім впевнений, що тільки спільними зусиллями можна відновити ріку і повернути їй життя, яке вона колись дарувала цьому регіону.

Поділитись
Зараз читають