Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Як громади Болградського району допомагають військовим-землякам та їхнім родинам

31 Березня 2024 15:03
Ганна Ковальова
Як громади Болградського району допомагають військовим-землякам та їхнім родинам

Більшість громад Болградського району прийняли Програми підтримки військовослужбовців, а також тих, хто загинув, зник безвісти або потрапив у ворожий полон, та підтримки їхніх родин. Арцизька громада активно розпочала допомагати воїнам та їхнім сімʼям з січня 2023 року, а Болградська громада – в серпні 2023 року. На прикладі двох найбільших громад інтернет-видання “Махала” вирішило дослідити, як саме в Болградському районі допомагають тим, хто став щитом для своєї країни у боротьбі з російськими окупантами.

Арцизька громада

На першій сесії 2023 року депутати внесли зміни у Програму міської ради про надання матеріальної грошової допомоги мешканцям Арцизької міської територіальної громади на 2022-2025 роки. Згідно з цим рішенням одноразову грошову допомогу можуть отримати:

  • мешканці Арцизької громади призовного віку, яких мобілізували під час дії воєнного стану в Україні з 24 лютого 2022 року до припинення (скасування) воєнного стану, які проживають на території Арцизької міської територіальної громади та які направлені для проходження військової служби в регіони, де ведуться бойові дії. Сума виплати – 20 тисяч гривень. На це в бюджеті передбачено 2560 тис. грн.
  • сім’ї військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти або потрапили у полон. На це в бюджеті передбачено 1067,5 тис. грн.
  • сімʼї загиблих на війні військовослужбовців отримують матеріальну допомогу на поховання. На це в бюджеті передбачено 420 тис. грн.
  • діти Арцизької громади, які втратили одного чи обох батьків або один чи обоє батьків пропали безвісти/потрапили у полон. Сума виплати – 10 тис. грн. На це в бюджеті передбачено 280 тис. грн.

Нещодавно Арцизький міський голова Сергій Парпуланський повідомив, що у 2023 році громада виділила на грошові компенсації захисникам та їхнім родинам 2,7 млн грн.

За 2023 рік з бюджету громади було виділено:

  • 1,2 млн грн – грошової допомоги мобілізованим мешканцям під час дії воєнного стану;
  • 967 тис. грн – матеріально-грошової допомоги сім’ям військовослужбовців, які загинули, зникли безвісти або потрапили в полон;
  • 320 тис. грн – виплати грошової допомоги на поховання родинам загиблим військовослужбовцям;
  • 180 тис. грн – грошової допомоги дітям, які втратили одного чи двох батьків внаслідок збройної агресії рф.

“Ми знаємо і чуємо потреби, робимо все можливе, щоб підтримувати фінансово, гуманітарно, реагуємо на листи, прохання та запити. І будемо всіляко підтримувати наших захисників та захисниць поки це буде потрібно!” – повідомив міський голова. 

Для того, аби в громаді покращити комунікацію з військовослужбовцями та їхніми сімʼями, рішенням останньої сесії міської ради, яка відбулася 15 березня 2024 року, депутати затвердили нову посаду у відділі соціального захисту населення. Відтепер у відділі працюватиме спеціаліст по роботі з ветеранами.

“У зв’язку зі збільшенням кількості звернень від сімей ветеранів війни та для покращення якості надання їм соціальних послуг, вирішили доповнити Відділ соцзахисту населення спеціалістом, який буде займатися питаннями надання соціальної підтримки та всебічної допомоги виключно родинам наших військовослужбовців, ветеранам війни, учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей, сім’ям загиблих воїнів, безвісти зниклих та тим, що перебувають у полоні”, – зазначив Арцизький міський голова Сергій Парпуланський.

Також під час останньої апаратної наради він ініціював розгляд питання щодо розроблення механізму компенсації витрат родинам загиблих воїнів на встановлення пам’ятників. Про яку суму буде йти мова, поки передбачити неможливо. Але вже очевидно, що Арцизька громада може стати першою в Бессарабії, хто розпочне такі виплати.

Болградська громада

23 серпня 2023 року депутати Болградської міської ради затвердили дві програми, в рамках яких громада допомагає захисникам та захисницям та їхнім родинам: Програму соціальної підтримки військовослужбовців, сімей полонених і зниклих безвісти військовослужбовців Збройних Сил України та ветеранів війни, які брали участь в захисті Батьківщини від військової агресії російської федерації проти України, на 2023-2025 роки  та Програму підтримки сімей загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил України та ветеранів війни, які брали участь в захисті Батьківщини від військової агресії російської федерації проти України, на 2023-2025 роки.

Передбачається, що на реалізацію Першої програми буде витрачено 8510,0 тис. грн. (1150,0  тис. грн у 2023 році та по 3680,0 тис. грн у наступних роках).

Згідно з цією програмою, військовослужбовці можуть отримати цільову грошову допомогу та будуть забезпечені соціальними гарантіями. Для цього депутати заклали гроші у розмірі 460 тис. грн на введення та утримання штатної одиниці практичного психолога в КУ «Центр надання соціальних послуг» з метою надання психологічної реабілітації особам, які її потребують. Окрім цього міська рада зобовʼязалася приймати заяви від військових та членів їхніх сімей на надання пільг із застосуванням ІОС «Соціальна громада» та заяв на санаторно-курортне лікування від військовослужбовців, які отримали поранення та потребують реабілітації.

Окрім цього, отримати грошову допомогу можуть:

  • Особи, які прийняті на військову службу за контрактом або мобілізовані до лав ЗСУ (одноразово). На це на термін реалізації програми в бюджеті передбачено 1300,0 тис. грн.
  • Діти полонених та зниклих безвісти військовослужбовців (Щорічна виплата з нагоди Міжнародного Дня захисту дітей). На це на термін реалізації програми в бюджеті передбачено 600,0 тис. грн.
  • Поранені військовослужбовці. На це на термін реалізації програми в бюджеті передбачено 2400,0 тис. грн
  • Військовослужбовці, сімʼї полонених і зниклих безвісти можуть двічі на рік (в літній та опалювальний періоди) отримати грошову допомогу на вирішення соціально-побутових питань. На це на термін реалізації програми в бюджеті передбачено 3750,0 тис. грн.

Заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів Болградської міської ради Ганна Мунтянова прозвітувала, що ця програма у 2023 році виконана на 100%, оскільки відпрацьовано 100% звернень громадян. Так, згідно зі звітом, 134 особи звернулися до фахівців старостатів та ЦНАПу з заявами щодо надання пільг із застосуванням ІОС «Соціальна громада» та 2 особи написали заяви на санаторно-курортне лікування. В громаді гостро стоїть потреба в психологу, сьогодні ця вакансія в Центрі надання соцпослуг залишається вільною.

Що стосується виділення грошової допомоги, то тут ситуація склалася наступна:

Пʼятеро осіб, які приєдналися до лав ЗСУ, отримали по 10 тис. грн, шестеро поранених військовослужбовців отримали гроші на лікування та реабілітацію, 14 сімей отримали допомогу на компенсацію соціально-побутових питань. Діти загиблих та безвісти зниклих військовослужбовців минулого року не отримали матеріальну допомогу, оскільки цей вид допомоги буде реалізовано лише з 2024 року.

Окрім цього за рахунок Програми соціального захисту населення Болградської територіальної громади на 2021-2023 рік, міська рада надала цільову матеріальну допомогу на лікування та реабілітацію 6 пораненим військовослужбовцям. 

Таким чином Болградська громада в рамках Програми соціальної підтримки військовослужбовців, сімей полонених і зниклих безвісти військовослужбовців Збройних Сил України та ветеранів війни, які брали участь в захисті Батьківщини від військової агресії російської федерації проти України, на 2023-2025 роки у 2023 році витратила на допомогу військовим та їхнім родинам 78 тисяч гривень. Але в громаді ще діє друга Програма, в рамках якої в громаді підтримують сімʼї загиблих (померлих) військовослужбовців та ветеранів війни. На реалізацію цієї програми в громаді передбачено 4600,0 тис. грн. (500,00 тис. грн на 2023 рік, 2000,00 тис. грн на цей рік та 2100,00 тис. грн на 2025 рік).

В рамках цієї програми сімʼї полеглих воїнів можуть отримати:

  • Медикаментозне забезпечення відповідно до переліку категорій захворювань, у разі амбулаторного лікування затвердженого ПКМУ від 17.08.1998 року №1303.
  • Допомогу у слухопротезуванні та лікуванні перед зубопротезуванням та зубопротезування з використанням сучасних матеріалів (за винятком протезування з дорогоцінних металів).

Окрім цього, діти воїнів мають бути забезпечені оздоровленням, а сімʼї – поставлені на квартирний облік та розрахунок граничної вартості житла за належне з метою забезпечення житлом, а також мають отримати земельні ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та для будівництва та обслуговування житлових будинків відповідно до чинного законодавства.

Також громада бере на себе витрати, повʼязані з похованням воїнів (на це передбачено 400 тис. грн – по 200 тис. грн на 2024 та 2025 роки), а також забезпечить догляд за могилами. Окрім цього міська рада передбачила 300 тис. грн (по 100 тис. грн щорічно, поки діє програма) на встановлення меморіальних дощок у закладах освіти, в яких навчалися загиблі військовослужбовці.

За рахунок міського бюджету у 2023 році поховали 15 військовослужбовців. Як повідомила у своєму звіті Ганна Мунтянова, 10 ветеранів отримали допомогу у зубопротезуванні в Болградській ЦРЛ, 28 дітей були оздоровлені у таборах на базі закладів освіти на загальну суму 24696 грн.

Окрім цього, міська рада придбала 9 меморіальних дощок на честь загиблих воїнів і встановила їх у навчальних закладах (8 на алеї слави в опорному ліцеї, 1 в ліцеї №3) на загальну суму 74469 грн. Звернень стосовно постановки родин військових на квартирний облік або виділення землі минулого року до міськради не надходило.

Що стосується саме грошової допомоги, то 14 сімей загиблих воїнів отримали допомогу на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 56 тис. грн. По 2 тис. грн дали пʼятьом дітям загиблих військових, які є учнями навчальних закладів. Між 13 сімʼями розділили 50 тис. грн та виплатили як допомогу на поховання військовослужбовця, а також вісьмом дружинам виплатили по 10 тис. грн до Дня захисника та захисниць України.

Таким чином з бюджету Болградської громади минулого року було виділено  220469 грн на допомогу ветеранам та родинам загиблих військових, що складає 44,1% від запланованого.

Усього, враховуючи обидві програми, за допомогою яких Болградська міська рада надає допомогу захисникам та їхнім родинам, за 4 місяці з бюджету було виділено 298 469 тис. грн.

Як отримати допомогу?

Алгоритм отримання допомоги в кожній громаді однаковий: для того, щоб отримати виплату, військовослужбовці та їхні родини мають звернутися до міської або селищної ради, написати заяву на ім’я голови та додати всі необхідні документи, які підтверджують право на отримання матеріальної допомоги.

Поділитись
Зараз читають