Громадська організація «Шікірлійці» із селища Катлабуг Суворовської громади у 2024 році підготувала проєкт на участь у конкурсі «Громадський бюджет» й здобула перемогу. Історією створення проєкту з благоустрою та планами щодо його реалізації поділилася з Махалою голова ГО «Шікірлійці» Людмила Стефанова.
До складу команди, яка готувала проєкт, увійшли підприємці, працівники культури, активісти.
«Ми дуже хотіли зробити щось корисне для нашого селища саме як громадськість. Адже тільки люди, які тут живуть, краще знають, що їм потрібно для благоустрою», — поділилася Людмила Стефанова.
За словами пані Людмили, цей конкурс відповідає стандартам європеїзації країни, оскільки раніше подібні ініціативи не реалізовувалися в Суворовській громаді: «Це вперше, коли частина грошей із бюджету виділяється на реалізацію проєкту, ініційованого громадськістю. Сума невелика — лише один відсоток бюджету громади. Але це вже прорив у зміні світогляду людей, які раніше вважали, що все вирішує лише влада».
Завдяки Інтернету голова ГО «Шікірлійці» ознайомилася з досвідом втілення громадських ініціатив в інших громадах України та у країнах Європи та Америки, де це давно стало нормою.
«Для нашої організації – це новий досвід, тому рішення взяти участь у конкурсі «Громадський бюджет» було ухвалено виважено, лише після серйозних обговорень і дискусій», — розповідає Людмила Стефанова.
«Ми обрали невеликий куточок однієї з найкрасивіших паркових зон у нашому селі, між Будинком культури та храмом Святих Рівноапостольних Костянтина та Олени. Це жваве місце, де завжди людно, але наразі воно виглядає візуально бідним і застарілим. Сквер не відповідає сучасним вимогам громадського простору і, на думку нашої організації, потребує оновлення», — пояснює пані Людмила.
На думку організаторів, ця локація є ідеальною для реалізації проєкту. Будинок культури відвідує багато дітей, які займаються у гуртках і секціях, а церква є місцем зустрічей для людей похилого віку, які зможуть відпочивати в затінку дерев у спекотні дні. Крім того, тут можна буде проводити художні виставки, літературні зустрічі, перформанси, приймати гостей, влаштовувати різноманітні свята, організовувати освітньо-розвиваючі заходи.
Проєкт отримав назву «Оазис-сквер – відкритий громадський культурний простір», яку запропонувала заступник з культурної роботи ГО «Шікірлійці» і спеціаліст з культури Олександра Ніколаєва.
«Назва дуже вдала, адже ця частина парку вирізняється своєю зеленю», — вважає Людмила Стефанова. Подібні проєкти, де зелені насадження інтегруються в громадський простір, успішно реалізовувалися в Туреччині та Арабських Еміратах. Планується облаштувати зону тротуарною плиткою, сучасним вуличним освітленням, урнами для сміття та округлими лавками навколо дерев.
«Візуалізацією проєкту займався спеціаліст-дизайнер. Це дало нам суттєву перевагу. До створення відеоролика, в якому я розповіла громадськості про наш проєкт та ідеї, долучилися наші односельчанки – режисерки. Відповідальність за текстову складову і аргументацію доцільності проєкту я взяла на себе», — ділиться пані Людмила.
По одному проєкту подавали невеликі села Суворовської громади. А селище Катлабуг, як найбільше, мало змогу подати три проєкти, серед яких перемогу здобув лише один, який набрав найбільше голосів — їм став проєкт «Оазис-сквер – відкритий громадський культурний простір».
«Перемога стала можливою завдяки жителям нашої громади, які активно голосували», — зазначила пані Людмила.
Наприкінці грудня очікується ухвалення бюджету Суворовської селищної ради на 2025 рік та офіційне виділення коштів на фінансування проєктів-переможців. Людмила Стефанова сподівається, що реалізація проєкту розпочнеться вже наступного року.
«Ми, як громадська організація, зробили все можливе, щоб розробити наш проєкт і представити його суспільству. Далі все залежить від влади, а ми будемо спостерігати за його реалізацією. Участь у конкурсі об’єднала та зміцнила нашу організацію. Перемога стала можливою завдяки мудрим, креативним і сильним людям у нашій команді, де кожен якісно виконав свої задачі», — підсумувала Людмила Стефанова.
Нагадаємо, всього на голосування було представлено 3 великих та 4 малих проєкти.
Вартість проєкту «Оазис сквер – відкритий громадський і культурний простір» складає 495 000,00 грн.
Фото надані Людмилою Стефановою.