Щороку 18 травня світова музейна спільнота відзначає Міжнародний день музеїв — подію, що покликана нагадати суспільству про важливість збереження культурної спадщини та ролі музеїв у формуванні історичної пам’яті. Історико-краєзнавчий музей міста Арциз вже понад сорок років не просто зберігає унікальні експонати, а й надихає на дослідження, об’єднує покоління та підтримує живий інтерес до історії рідного краю. Про минуле і сьогодення музею, його експонати, виклики та досягнення інтернет-виданню «Махала» розповіла екскурсоводка музею Надія Кочурова.
Міжнародний день музеїв – це особлива нагода нагадати суспільству про значення культурної спадщини, збереженої в музейних залах. В Арцизі таким осередком історичної пам’яті ось уже понад чотири десятиліття є історико-краєзнавчий музей — місце, де минуле зустрічається із сучасністю, а кожен експонат має свою унікальну долю.
Ідея створення музею належить Чербаджи Дмитру Миколайовичу — ветерану Другої світової війни, вчителю історії, уродженцю села Делень. Завдяки його наполегливості та підтримці сільгосппідприємств Арцизького району, які допомагали як будівельними матеріалами, так і експонатами, 7 листопада 1977 року музей урочисто відкрив свої двері для відвідувачів.
«Все починалося з подорожей Дмитра Миколайовича по селах, — розповідає екскурсоводка музею Надія Кочурова. — Він шукав свідчення минулого — інструменти, знаряддя праці, документи. Першу колекцію складали предмети побуту, сільськогосподарське приладдя. Один із найцікавіших експонатів — сокира-потес XIX століття, якою укладали очеретяні дахи. Її передав у музей мешканець Арциза Іван Денисович Бондаренко, 1902 року народження».
Нині в музеї зберігаються чимало артефактів. Деякі з них мають особливе символічне значення. «Як людина, що досліджує історію бессарабських німців, я особливо ціную подарунок Еміля Херманна, уродженця Арциза, — карту німецьких колоній Бессарабії. Це не просто документ — це пам’ять про покоління», — ділиться Надія Кочурова.
Музей пройшов через кілька складних етапів. Одним із них став розпад СРСР. На думку Надії Кочурової, музей тоді втримався від знищення тільки завдяки ентузіазму і вірі в справу його працівників. Іншим випробуванням стали пандемія COVID-19 і повномасштабне вторгнення Росії — виклики, які змусили переосмислити музейну діяльність та адаптуватися до нових реалій.
Проте саме ці виклики стали поштовхом до змін у роботі музею. З 2021 року в музеї розпочався новий етап. З’явилися нові тематичні експозиції: «Скіфо-слов’янська», «Шляхами німецьких колоністів», «Das Buch des Lebens» (Книга життя), «Lutum» (глиняні вироби), а також експозиція, присвячена російсько-українській війні.
«Ми робимо акцент на історії громади: німецьких і болгарських колоній, скіфському періоді. І кожен новий зал — це глибоке занурення в минуле з сучасними інтерпретаціями. Музей став “місцем сили” для різних поколінь», — каже Кочурова.
Однією з головних місій музею є просвітництво та залучення громади. «У нас немає вікових обмежень для відвідувачів. Ми працюємо з усіма: школярами, вчителями, творчими колективами, ветеранами, туристами», — підкреслює екскурсоводка.
Юні дослідники також знаходять підтримку в музеї. «Ми пишаємося Анастасією Бойко-Ісаковою та Юлією Михайлюк, які готували дослідницькі роботи з нашою допомогою. Це показує, що музей — не лише про минуле, а й про майбутнє», — зазначає Надія.
У теплу пору року активно працюють виїзні екскурсії. А для дітей пришкільних таборів відпочинку в музеї проводяться квести. Все частіше також до музею приїздять й іноземні туристи.
У найближчих планах музею — запуск автобусного туристичного маршруту Арцизькою громадою та книжкова виставка, присвячена історії німецьких колоністів, на якій буде представлено рідкісні видання. «Це буде зустріч минулого і сьогодення, — каже Надія Кочурова. — Також хочу нагадати жителям Арцизької громади, що в нас є тематичні теки по кожному населеному пункту колишнього Арцизького району, а також архіви газети “Арцизькі вісті”».
Музей активно впроваджує сучасні технології. У залах встановлені QR-коди, які дозволяють відвідувачам самостійно вивчати інформацію. У соціальних мережах, зокрема на Facebook-сторінці, музей публікує історичні довідки, а також веде діалог із користувачами в онлайн-режимі.
«Ми лише на початку великого шляху цифровізації, але вже зараз наші відвідувачі можуть отримати консультації, прочитати про події та дізнатися більше про Бессарабію, не виходячи з дому», — зазначає екскурсоводка музею.
Арцизький музей не існує у вакуумі — він активно співпрацює з іншими культурними установами та організаціями. Серед партнерів — приватний музей «Причал Одіссея» (м. Суми), ГО «Museum for Change», Асоціація бессарабських німців зі Штутгарта, музеї Сарати, Татарбунар, та ГО «Наша спадщина — Рені».
«Ми вдячні всім нашим партнерам за підтримку, обмін досвідом і натхнення. Завдяки їм ми маємо унікальні експонати, сучасне обладнання і, найголовніше — живий зв’язок із іншими спільнотами, які так само цінують історичну пам’ять», — наголошує Надія Кочурова.