Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Високосний рік 2024: навіщо потрібен та які народні прикмети з ним пов’язані 

Високосний рік 2024: навіщо потрібен та які народні прикмети з ним пов’язані 

Високосний рік буває кожні чотири роки. У ньому 366 днів замість звичайних 365. Щороку накопичується по 6 зайвих годин, які вирішили поєднати в одну додаткову добу раз на чотири роки, щоб синхронізувати з астрономічним циклом. Детальніше про високосний рік та прикмети, що з ним пов’язані, розповість «Махала». 

Що таке високосний рік і чому його так називають

Саме поняття “високосний” прийшов до нас зі Стародавнього Риму. Його було встановлено понад дві тисячі років тому римським імператором Гаєм Юлієм Цезарем. Він запровадив календар, який базувався на періодах, коли земля повертається до Сонця. Сьогодні він відомий як “юліанський календар”.

За розрахунками древніх математиків та астрономів, тривалість року дорівнює 365 діб і 6 годин. Щоб додаткова чверть доби не ускладнювала розрахунки, було вирішено раз на чотири роки додавати до календаря один додатковий день. Це завжди 29 лютого.

Високосним вважається кожен четвертий рік після попереднього високосного, або кожен другий парний рік. Щоб визначити, чи буде рік високосним, потрібно розділити його на 4 без залишку.

Чому саме ця дата?

У Стародавньому Римі рахунок днів дещо відрізнявся від сучасного — останній день зими (28 лютого) називали “шостим днем перед березневими календами”. Тому Юлій Цезар щочетвертого року встановив “другий шостий” день, що на латині звучить як “bis sextus”.

Цікавий факт: 29 лютого – добу, яка накопичується за чотири роки, називають днем ​​Касьяна Немилостивого в честь недоброго святого. Саме цей день вважається найстрашнішим, небезпечним і невдалим. 

Народні прикмети:

В народних віруваннях наших предків до високосного року було доволі негативне ставлення. Тому існувало чимало заборон, які пов’язували саме з таким періодом. 

Про роки з 366 днями існує багато забобонів. Вважається, що у високосний рік 2024 не можна: 

  • купувати і продавати житло;
  • переїжджати;
  • змінювати роботу;
  • починати бізнес;
  • продавати дороге майно і коштовності;
  • затівати будівництво та ремонт (крім термінового);
  • планувати будь-які довгострокові справи.

Загалом, за народними забобонами високосні роки невдалі для будь-яких починань. Втім, така думка не підкріплена наукою і статистикою. І ваше щастя залежить лише від вас самих, а не від цифри в календарі.

Весілля у високосний рік 2024

Одне з головних забобонів про високосні роки полягає в тому, що у високосний рік не можна грати весілля. У народі кажуть, що пара, яка вирішила зв’язати себе шлюбом, довго не протримається в новому статусі. Молодятам загрожують сварки, зради і в підсумку – швидке розлучення. 

Це пов’язано із тим, що колись високосний рік навпаки вважався “роком наречених”. В різних країнах світу був звичай: якщо дівчина зробить своєму обранцеві пропозицію руки й серця, він не може від неї відмовитися. Це часто призводило до того, що пари одружувалися без почуттів, що і призводило до швидкого розлучення. Через це статистика розлучень у високосний рік значно перевищувала показники інших років, тому його стали вважати невдалим роком для одруження. 

У сучасному світі статистка РАГСів показує, що укладені у високосному році шлюби розпадаються не рідше і не частіше, ніж будь-які інші. Церква офіційно запевняє, що високосний рік жодним чином не впливає на стосунки між подружжям.

Інші забобони:

  1. Не можна святкувати появу першого зуба в немовляти — традиція кликати гостей на таку важливу подію колись існувала у наших предків. Однак у високосний рік святкувати не можна, інакше всі зуби у дитини повипадають.
  2. Людям, які розлучилися у високосний рік, треба придбати рушник, який несуть до церкви.
  3. На Івана Купала існувала традиція збирати лікувальні трави. У високосний рік перед цим необхідно помолитися.
  4. У високосний рік на різдвяні свята люди не ходили колядувати, існувало повір’я, що, перевдягнувшись, вони переймуть на себе поведінку тварин.
Поділитись
Зараз читають