Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

«Вся надія на місцеву владу»: гендиректор Ренійської ЦМЛ про поточний стан справ і перспективи фінансування лікарні

21 Лютого 2024 15:57
Микола Григораш
«Вся надія на місцеву владу»: гендиректор Ренійської ЦМЛ про поточний стан справ і перспективи фінансування лікарні

Якщо Ренійська центральна міська лікарня матиме заборгованості до кінця року з фінансування, то стане неспроможною. Те, що така перспектива реальна, підтвердив генеральний директор ЦМЛ, депутат міської ради Олег Бурля, відповідаючи на нещодавній сесії на запитання своєї колеги Валентини Єпітроп, чи справді так може статися. Зокрема, фінансування потрібне для закупівлі вентиляційних систем.

«Національна служба здоров’я України моніторить наявність вентиляційних систем (кондиціонерів) у закладах охорони здоров’я країни, а з 1 червня поточного року ця вимога буде обов’язковою умовою для подовження фінансування цих медичних закладів у рамках програми медичних гарантій. Ми займаємося зараз цією роботою. Ми визначимося, де ці кондиціонери повинні знаходитися, в яких відповідних палатах, маніпуляційних, операційних», – зазначив керівник медзакладу. 

Однак, за його словами, для закупівлі цих систем у лікарні коштів немає – уся надія на місцеву владу. 

Далі депутати поцікавилися: чому раптом знадобилися кондиціонери? Раніше ж ЦМЛ якось обходилася без них.

«НСЗУ, яка стала окремою від МОЗ структурою і є, як то кажуть, держателем фінансів для медзакладів країни, на сьогоднішній день диктує погоду. Щоразу, щойно минає рік, вона вносить нові зміни до відповідних вимог щодо пакетів медичних послуг», – відповів Олег Бурля. 

На підтвердження гендиректор навів приклад найголовнішого відділення лікарні – реанімаційного. Згідно з вимогами, у ньому має бути два пости. 

«Два пости – це вісім медичних сестер. Саме медсестер-анестезісток, навчених, які працюють безпосередньо в реанімації. Причому, медсестра повинна перебувати на посту цілодобово. Тому що, наприклад, можуть привезти дитину з опіками, або потерпілого в дорожньо-транспортній пригоді в комі. Або людину в судомах унаслідок епілептичного нападу, або людину з інсультом. Та кого завгодно! Йдеться про пацієнтів, яких не можна довезти до Ізмаїла і екстрену допомогу потрібно надавати на місці. Реально ж їх може стати менше, тому що старша медсестра реанімаційного відділення поставила мене до відома, що дві медсестри планують звільнитися. У такому разі лікарня може бути піддана штрафним санкціям з боку НСЗУ», – зазначив Олег Бурля. 

Така тенденція, додав він, спостерігається і в інших відділеннях лікарні. За словами Олега Бурлі, уся надія нині на те, щоб у рамках програми підтримки Ренійської центральної міської лікарні таки було ухвалено зміни до бюджету громади та за рахунок цих коштів виплачувати зарплату технічному персоналу, тобто водіям, сторожам, опалювачам тощо, щоб, цитуємо, «кошти, які ми отримуємо від НСЗУ, цілеспрямовано витрачалися тільки на заробітну плату медичним працівникам». Нагадаємо, йдеться про виділення лікарні 6 млн 400 тис. грн, відповідні зміни до програми підтримки ЦМЛ було внесено на позачерговій сесії в січні, але ці кошти, як з’ясувалося на лютневій сесії, до медустанови так ще й не дійшли.

«Якщо в нас будуть 500 тисяч на місяць для заробітної плати технічних співробітників, ми десь до грудня вийдемо на нулі. А це означає, що нас у списку фінансово неспроможних лікарень не буде. На нещодавній онлайн-нараді з керівництвом Південного відділення НСЗУ воно заявило, що до кінця року матиме чітку картину, у кого є заборгованість, а в кого її немає. Ті, у кого будуть заборгованості, просто отримають попередження, а у 2025 році їх зобов’яжуть укласти за новою договори за пакетами медпослуг, вимагаючи відповідності усім вимогам: і по кадрах, і по обладнанню, і по основним засобам тощо. В іншому разі не факт, що ці договори буде укладено. І тоді, якщо раптом наша лікарня не відповідатиме, напевно, розглядатимуться далекосяжні й неприємні для нашої громади речі», – розповів Олег Бурля. 

Наразі Ренійська лікарня відповідає заявленим Нацслужбою здоров’я вимогам, договори вона подала, проте вони досі фінансово не підкріплені. 

«Такого ще не було, що вже перша декада лютого добігає кінця, а фінансування пакетів ще немає. А немає фінансування, немає і зарплати. З огляду на важкий стан справ у країні, дуже хотілося б, щоб НСЗУ переглянула свої вимоги до лікарень», – підсумував генеральний директор ЦГБ.

Коли цей матеріал уже було підготовлено, Олег Бурля повідомив журналісту “Махали”, що заробітну плату за грудень усьому персоналу лікарні було виплачено в повному обсязі. Також виплачено аванс за січень поточного року.

Поділитись
Зараз читають