Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Вогонь по ухилянтах, депортація чоловіків та закриття вишів: Топ-5 фейків, які розповсюджує російська пропаганда

08 Березня 2024 12:00
Тетяна Терзі
Вогонь по ухилянтах, депортація чоловіків та закриття вишів: Топ-5 фейків, які розповсюджує російська пропаганда

Російська пропаганда не припиняє розповсюджувати фейки та запускати маніпулятивну інформацію. Інтернет-видання «Махала» підібрала Топ-5 фейків, які розвінчує Центр протидії дезінформації. Ми закликаємо читачів довіряти інформації виключно з офіційних та верифікованих джерел.

Вогонь по ухилянтах

Ворожі TG-канали поширюють інформацію про те, що «українським прикордонникам дозволили відкривати вогонь та використовувати FPV-дрони по тих, хто намагається втекти з України».

Як доказ пропагандисти поширюють фото, на якому зображено банер з відповідним змістом.

Верифікувавши інформацію в ДПСУ, Центр повідомив, що поширюване рашистами повідомлення та фото є черговим фейком, мета якого – залякати населення країни та дискредитувати прикордонників.

«Українські прикордонники діють виключно в межах чинного законодавства, а зброю та FPV-дрони вони використовують виключно проти окупантів, що ті могли відчути у перші дні повномасштабного вторгнення в Україну», – говориться в повідомлені ЦПД.

Масове закриття вишів в Україні

Російські пропагандисти поширюють фейковий наратив про масове закриття вишів в Україні для відправки студентів на фронт.

«Для надання правдоподібності своїм фейкам ворог використовує заяви українських політиків щодо необхідності оптимізації системи вищої освіти в країні. У такий спосіб ворожі пропагандисти намагаються поширити серед української молоді панічні настрої та недовіру до Української держави», – повідомляють в ЦПД.

Насправді про жодне масове закриття вишів в Україні не йдеться. Обговорюється можливість об’єднання окремих навчальних закладів, що не передбачає ані відрахування студентів, ані звільнення викладачів.

Так само не розглядається питання скасування відстрочки від призову для студентів.

Депортування українських чоловіків

Ворожі TG-канали поширюють скріншот з буцімто сторінки Президента України у соцмережі Х про намір Володимира Зеленського підписати указ, який вимагатиме від усіх західних країн депортувати в Україну українських чоловіків, які там проживають.

Насправді це черговий фейк російських пропагандистів, поширений з фейкової сторінки Володимира Зеленського, оскільки пост з таким змістом відсутній на офіційній сторінці Президента України у соціальній мережі Х. 

Поширюючи такі фейки, ворожа пропаганда намагається поширити паніку та посіяти розбрат з-поміж української діаспори й підірвати довіру до української влади. 

«Бабий батальон»

Підконтрольні кремлю TG-канали поширюють інформацію про те, що 119 ОБрТрО в Чернігівській області почала набирати до своїх лав «дівчат віком від 16 до 30 років, яких задіюватимуть на передових позиціях». 

За основу цієї дезінформації рашисти взяли пост з офіційної сторінки 119 ОбРТрО у Facebook. 

 Поширювана ru-пропагандистами інформація не відповідає дійсності, оскільки в новині не йдеться про набір дівчат до бригади. Насправді в дописі сказано про проведення занять із цивільним населенням, зокрема щодо правил поводження зі зброєю. 

Центр не вперше фіксує подібні маніпуляції з боку російських пропагандистів. Раніше ворог поширював дезінформацію про те, що командир 113 ОБрТрО буцімто готує пенсіонерів до оборони Харкова у ролі «живого щита». 

Чорна трансплантологія

Ворожі TG-канали поширюють інформацію про те, що на Куп’янському напрямку військові рф буцімто знайшли докази торгівлі органами українських військових. 

За словами пропагандистів, постійні пункти вилучення органів та відділення частин тіла розташовані в місті Ізюм та селищі Борова Харківської області. 

Насправді інформація, яку поширюють рашисти, не відповідає дійсності. Такі фейки є частиною ворожої кампанії «Чорна трансплантологія», мета якої дискредитувати військово-політичне керівництво України та створити негативний імідж держави в очах міжнародної спільноти. 

Інформаційна кампанія про чорну трансплантологію поширюється ворогом ще з 2014 року. Для цього російські брехуни створюють фейкові сюжети, документи, статті й новини. 

Раніше ворог вже поширював фейковий сюжет про чорну трансплантологію у тимчасово окупованому Сєвєродонецьку, коли той був під контролем ЗСУ.

Фото на головній Софії Чебан

Поділитись
Зараз читають