Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Віра Деревська: життя та творчість буджацької поетеси

03 Лютого 2024 17:00
Оксана Чумак
Віра Деревська: життя та творчість буджацької поетеси

Віра Деревська – сучасна двомовна буджацька поетеса, яка народилася в селі Павлівка Арцизького району, а нині проживає в місті Арциз Болградського району. Минулого року пані Вірі виповнилося 65 років. У неї за плечима багатий життєвий і творчий шлях. Поштовхом до початку творчої діяльності стала трагічна подія в житті поетеси – втрата слуху. Про свою творчість пані Віра говорить скромно: – «Сама я себе поетесою не вважаю, але дійсно дуже приємно, якщо мене такою сприймають. Пишу, коли приходить натхнення. Вірші, то вже часточка мого життя. Вони для мене вже як ліки у цей не простий час». 

Інтернет-видання “Махала” поспілкувалося з пані Вірою та розпитало її про її життя.

Спогади про дитячі роки

Дитинство та шкільні роки Віри Деревської промайнули в селі Павлівка в родині будівельників: тато – машиніст баштового крана; мати – маляр-штукатур.  

«Батьків я дуже любила, але для мене авторитетом завжди була моя бабуся – добра, чуйна, працьовита, гостинна, мудра, терпляча, завжди мені розповідала казки, різні історії з життя. Деякі моменти з дитинства дуже відклалися у моїй пам’яті. І перші вірші я написала, собі на подив саме про ті моменти, які пережила бабуся, а багато чого відбувалося на моїх очах… У школі я дуже любила літературу та  мови. На жаль українську нам викладали лише один раз на тиждень. Але, не дивлячись на вік, зараз мені цікаво пізнавати по-новому українську мову. Коли пишуться вірші українською, я просто щаслива! У дитинстві дуже любила природу, луг, сад, ліс, річку, втім, як і багато інших дітей, адже в нас зовсім інше дитинство було. Мені подобалося бігти через ромашковий луг і спостерігати, як біжить за мною небо, я зупиняюсь і воно зупиняється. Зараз, коли я це згадую, все виливається у вірші. Вірш «НЕБО» написаний мною українською і російською мовами», – ділиться пані Віра з теплотою згадуючи свої дитячі роки. 

Бабуся та дідусь Віри Деревської – Олена та Матвій

З вдячністю поетеса згадує своїх вчителів, які ще в школі прищепили їй любов до віршів: Феодосію Федорівну – вчительку російської літератури, Аллу Іванівну – вчительку української літератури та класну керівницю – Марію Іванівну.

«Після школи я любила довго сидіти в бібліотеці. У свій час навіть мрія була – стати бібліотекарем… Я, звичайно, ніколи не думала, що писатиму вірші в такому пізньому віці… Це трапилося одного разу. Якось я прокинулася від того, що стали на мої думки приходити до мене вірші… Я брала ручку, папір і швидко записувала… Якщо не запишу, то вранці тільки сенс пам’ятаю, але отримувати вже так і не виходило, тому я під подушкою завжди тримала ручку. Чоловік у мене любитель порибалити, і часто там, насолоджуючись природою, додому я приїжджаю з готовими 5 – 6 віршами… Виходячи в місто, на ринок, де б я не була, скрізь зі мною блокнот і ручка. Експромтом можу написати вірші до фото Наталії Реу чи інших фотографів, які мене зачепили.» – розповідає пані Віра.

Життєва подорож

Закінчила училище в Одесі, за професією контролер ВТК. Працювала в Одесі на заводі сільськогосподарського машинобудівництва, а потім, з 1980 року, 12 років, на Арцизькому ливарно-механічному заводі.

«Мені запропонували роботу майстра механіко-збірного цеху, тому що в мене і спеціальність підходила, і невеликий досвід був. На той час завод працював у дві зміни, іноді навіть у три. Робота кипіла. У цеху працювало до 30 осіб: зварювальники, карусельники, токарі, свердлувальники… І я у свої трохи за двадцять взяла на себе цю непросту, але відповідальну роботу. Робота дуже подобалася. Але моєї освіти виявилося замало, тому що часто доводилося заміщати і посаду начальника цеху, а це у 25 років. Мені від адміністрації заводу дали направлення в Білгород-Дністровський сільськогосподарський технікум, на заочне навчання. За  три роки я отримала спеціальність гідротехніка з меліорації.

На той час завод випускав багато продукції з меліорації. Плавили сталь, чавун, алюміній, бронзу, самі відливали готову продукцію, самі обробляли її на верстатах… Реалізація була дуже хороша. Люди були з роботою, отримували квартири.

Але прийшли дев’яності роки, поступово почало виробництво згасати. Посада майстра підпадає під скорочення. Мені запропонували стати начальником, але я відмовилася, бо на той час у мене вже було двоє дітей, я боялася що не впораюся. 

У центрі зайнятості запропонували роботу завідувача Арцизького готелю і я погодилася. Там я працювала 18 років, до пенсії. Свою нову роботу я теж полюбила і готель став для мене другим будинком», – ділиться спогадами про свій життєвий шлях поетеса.

Творча діяльність

Свої вірші поетеса почала писати у 2012 році. На сьогодні їх налічується майже дві з половиною тисячі. Вірші пишуться на різну тематику: сім’я, батьківщина, спогади, свята, привітання… Найулюбленіша тема – краса природи. Саме природа найбільше надихає Віру Деревську на написання віршів: – «Обожнюю всі квіти, тільки троянд у мене у дворі, тридцять кущів. Я з ними можу розмовляти та писати про них вірші. Вони завжди додають натхнення».

Перші дві поетичні збірки Віри Деревської вийшли у світ під назвами «Натхнення» та «У променях одкровень». Якби не донька, пані Віра, напевно, ніколи б не подумала надрукувати свої вірші. Саме донька таємно забрала рукописи поетеси та зробила мамі подарунок на один з її ювілеїв.

Третя збірка «Дорога в осінь» вже була надрукована в Арцизькій редакції. Її поетеса із задоволенням роздарувала своїм рідним, друзям та в бібліотеки. 

Єдиний онук, в якому пані Віра душі не чає, надихнув її на написання збірки для дітлахів, яку вона подарувала в деякі дитячі садочки м. Одеси. 

Але в останні два роки центральне місце в творчості поетеси займає нова тема, про яку вона розповідає з болем у душі: – «Ну а зараз, на жаль, основна тема – це наш спільний біль, війна в Україні, яка іноді просто рве душу. Ці вірші – вірші зі сльозами, але з великою вірою у перемогу та мир в Україні. Зараз готую до друку збірку віршів українською мовою «З Україною в серці». Дуже хочу, щоб ця книга з сьогоденною болючою правдою була надрукована.».

Війна змінила нас

нема далекіх планів,

Цінуєм мить, та кожен час,

Землі латаєм рани….

Радієм прожитому дню,

Радієм сонечку, та небу,

Радієм просто ми життю,

Багато зовсім нам не треба.

Радієм, що є світло в домі,

Радієм, що не “прилетіло”,

Що у житті знов ставим кому,

А точку, там де наболіло…

Бо нам не треба так багато…

Добра в серця, та без війни,

Бо МИР, то для життя є свято!

В це свято віримо всі ми.

Віра Деревська, 10.01.2024

Доля познайомила Віру Деревську з видатною арцизькою дослідницею та краєзнавцем – Оленою Іванівною Шварцман: – «Олена Іванівна одна з перших творчих людей, яка помітила мої вірші і саме вона мене й звеличила словом – поетеса. Часто писала приємні, з підтримкою, коментарі до моїх віршів. Хоч я себе поетесою ніколи не вважала, просто думаю, що це як Божий дар на мою підтримку.

Якось ми з Оленою Іванівною домовилися зустрітися в міській бібліотеці… Я взяла із собою свої збірки віршів, свої рукописи, де на той час було вже до двох тисяч віршів… Ми з нею довго та з цікавістю розмовляли. Я їй розповідала про своє життя, читала вірші і приємно помічала, що їй дуже цікаво… Нам би, мабуть, і доби не вистачило, щоб наговоритися. Вона мені показала свою книгу “Арциз – місто моє рідне” і дала її додому прочитати. Після захоплюючого прочитання я експромтом написала відгук віршем. 

Я окунулась в книгу про Арциз,

В ней широта души,

И с памятью в два века,

В ней вся история, что под названьем-Жизнь!,

С добром, что очень красит человека.

Я прикоснулась к тишине… 

Услышала деревьев шопот в парке….

Почтила память, всем погибшим в той войне…

Узнала и о людях очень ярких.

Они умеют жизнь свою любить!

Любить свой город, улочки из детства,

И Богом им дано, здесь свои гнезда свить,

Здесь аисты не зря облюбовали место…

Они, как символ мира, доброты!

Как символ бдительности счастья!

Возвышенная сила красоты!

И оберег Арциза – в одночасье.

Якось Олена Іванівна поділилася зі мною секретом, що в редакції друкується її нова книга “Арциз – вулиці розповідають”. Потім, коли ця книга вже вийшла друком, ми зустрілися в неї вдома, де вона мені подарувала цю книгу з автографом. Я була приємно вражена, що на одній зі сторінок був і мій вірш.

Ще одна незабутня зустріч, пройшла в Арцизькій галереї, де Наталія Реу презентувала свої фотокартини, а Олена Іванівна, презентувала книжечку “Поема про малу батьківщину” з фотографіями Наталії та деякими моїми до них віршами. Я була запрошена на цю презентацію… Так, я здобула несподіваний другий подарунок від Олени Іванівни!

Це жінка дуже талановитої, доброї, енергійної та невтомної душі. Я до неї завжди відчуваю величезну подяку». 

Була ще одна людина, яка зіграла у творчості Віри Деревської важливу роль – це арцизька журналістка Тетяна Шарнікова. Коли Тетяна була редакторкою газети “Діло”, вірші поетеси були розміщені майже в кожному її випуску. Пані Віра зберігає ці газети по сей день, на знак вдячності Тетяні Шарніковій за увагу до неї й за те, що вона була у її  житті.

Односельчанки поетеси з села Павлівка  – С. А. Канарьова та Ю. В. Павлова випустили у світ книгу про рідний край під назвою «Земля моїх предків», в якій також були розміщені вірші Віри Деревської.

Двічі, перший раз у 2016 році, на честь 200-річчя Арцизу, а вдруге у 2017 році, поетеса була нагороджена грамотами та пам’ятними призами за перемогу у конкурсі «Найкращий вірш про місто Арциз».

Завершуючи розгляд творчості поетеси з міста Арциз – Віри Деревської, можна зробити висновок про непередбачувану та багатогранну природу її поезії. Її слова, наче музика, здатні розгортати пейзажі рідного краю перед читачем, переносячи його у світ поетичної мрії. Ліричні та глибокі образи, втілені в її віршах, свідчать про високий рівень творчої майстерності та здатність вразити душу читача.

Поділитись
Зараз читають