Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Відновити ліси попри війну: в Болградському районі за два роки необхідно висадити 224 гектари лісу (Фото, відео)

23 Березня 2023 12:05
Ганна Ковальова
Відновити ліси попри війну: в Болградському районі за два роки необхідно висадити 224 гектари лісу (Фото, відео)

Південь України, зокрема Одеська область – це степова зона, в якій виростити дерева – це важка задача, але необхідна: лісосмуги та лісонасадження мають велике значення для клімату та біорізноманіття всього регіону. Тому навіть війна не може цьому завадити. Але є проблеми!

Потрібно реформування галузі

Президент України Володимир Зеленський доручив Верховній Раді та Кабінету Міністрів в стислі строки розробити закон з охорони лісів та Програму по їх відновленню. Згідно з указом Президента, виданого в вересні 2022 року, Уряду країни та Верховній Раді на це давали пів року. І ось ми бачимо перші кроки в цьому напрямку.

Так, лісові господарства південних областей України (Одеська, Миколаївська, Херсонська) були об’єднані в один Південний офіс Державного підприємства «Ліса України». Був проведений моніторинг кадрів, техніки та земель, які знаходься на обліку.

В межах Болградського лісництва, яке охоплює територію старого Болградського району, за два роки необхідно висадити ліс на площі 224 гектари.

«Раніше ми не могли за рік висадити більше ніж 10 гектарів лісу, бо не було фінансування. Зараз маємо надію, що гроші будуть і ми зможемо висадити значно більше», – розповідає Леонід Гаджилов, лісничий Болградського лісництва.

Висадження лісів в Городненській громаді та боротьба з пастухами 

Біля села Дмитрівка на пагорбі висадили 4,5 гектари дерев породи гледичія, акація, та кущі амофори. Під час посадки ми поцікавилися в лісників, чому саме ці породи дерев саджають.

«Гледичія – росте доволі швидко в порівнянні з іншими. Щоб стати дорослим деревом, потрібно всього 40 років, сосна кримська, наприклад, дорослішає у 80 років, дуб ще пізніше. Також цей вид акації  не боїться довгої посухи, бо має хорошу кореневу систему. Вона рідко хворіє та невибаглива до ґрунту», – розповідає Іван Чернєв, лісник, який працює на  ділянках сіл Дмитрівка та Нові Трояни.

Крім того, ця порода дерев має природний захист від людей. Гледичія колюча, її не так просто зрубати на дрова, її обходять стороною отари кіз та овець.

Часто пастухи шкодять лісовим насадженням. Іноді вони навмисно випалюють значні ділянки лісосмуг та берегові лінії водойм, тим самим розчищаючи галявини для випасу худоби.

«Якщо ми помітили пастухів на непризначеній ділянці, то ми усно попереджуємо їх.Наступного разу виписуємо адміністративний штраф. Якщо є збиток, то це зазначається в протоколі та пастух має його сплатити», – пояснив Леонід Гаджилов.

“Чорні лісоруби” та смітники – головна проблема

В степовій зоні дуже складно виростити дерево не тільки через посуху, а ще й через “чорних лісорубів”. Час від часу з’являються повідомлення про незаконну вирубку.

Частіше всього від цього страждають лісозахисні смуги біля полів та сіл. Люди спилюють все, що тільки можна, маскують свої злочини листям та гілками. Наприклад, біля жіночого монастиря в селі Олександрівка майже повністю знищені дві лісосмуги довжиною декілька кілометрів.

«Це не наша зона відповідальності, а місцевої влади», – каже лісничий.

«Ми намагаємося слідкувати за цим, але не можна приставити до кожного дерева охоронця», – пояснює Городненський сільський голова Микола Богоєв.

Так чи інакше, у випадку, коли ви стали свідком вирубування дерев, сповістіть поліцію чи старостат.

Ще одна проблема – смітники. Багато лісосмуг у полі чи біля сіл перетворені у суцільний смітник – це найбільше помітно саме у Дмитрівці. Яр біля поля, на якому висаджують молоді дерева, завалений сміттям. 

Проблеми лісів на часі

Поодинокі підприємці, сільські ради та школи вже тривалий час намагаються висаджувати ліси. Так було в селах Виноградівка, Оксамитне, Василівка та у вже згаданій нами Дмитрівці.

Тут декілька років тому учні місцевої школи висадили тисячу павловній. Також учні шкіл збирають насіння дерев та кущів.

На жаль, немає чіткої взаємодії між активістами та лісниками, тоді б робота з висадження лісів та їх зберігання була б більш ефективною.

Серафим Савченко

Поділитись
Зараз читають