Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

В селі Михайлівка Саратської громади відкрили краєзнавчий музей «Козацька Бессарабія»

01 Грудня 2024 12:01
Оксана Чумак
В селі Михайлівка Саратської громади відкрили краєзнавчий музей «Козацька Бессарабія»

29 листопада в селі Михайлівка Саратської громади відбулася знакова подія — відкриття краєзнавчого музею «Козацька Бессарабія», приурочене до 200-річчя заснування села. Музей представляє унікальні експонати, зібрані місцевими жителями, поєднуючи історичну спадщину та сучасність.

Ця подія стала кульмінацією багаторічного очікування та спільних зусиль громади. Як створювався музей і чим запам’яталося його урочисте відкриття — у репортажі журналістки інтернет-видання «Махала».

Музей отримав назву «Козацька Бессарабія» на честь козаків, які заснували село

Як зазначила методист-екскурсовод музею Тетяна Муренко, ідея створення музею належить колишній вчительці історії Козярчук Валентині Гаврилівні, яка мріяла відкрити музей. Хоча реалізувати цю ідею Валентині Гаврилівні не вдалося, її багаторічні дослідження історії села були втілені у книзі «Михайлівка». Після її смерті Спориш Надія Гаврилівна вирішила втілити цю мрію в життя.

««Отримавши всі необхідні дозволи в адміністрації, пані Надія разом з однодумцями, почала збирати експонати. У 2022 році нам виділили одну кімнату в Будинку культури, але згодом експонатів стало так багато, що вони перестали там вміщуватися. Це змусило нас шукати більш просторе приміщення для музею», – розповідає Тетяна Муренко.

Музей отримав назву «Козацька Бессарабія» на честь козаків, які заснували село, а також однойменного свята, яке щорічно проводилося до 2022 року у храмовий день.

Експонати до музею збирали різними способами. Серед найцінніших: 100-річний плуг, великий домотканий килим 1940-х років, ковальський лемех, колекція вишитих рушників, українські хустки, вишиті картини, старовинні документи та багато іншого.

«Особливу цінність має вишита картина, яку створювали породіллі в нашому місцевому пологовому будинку протягом 20 років. Це справжня реліквія, адже кожна молода мама вкладала в неї часточку своєї душі», – зазначає пані Тетяна.

У музеї також присутні експонати, які відображають сучасну історію нашої країни.

За її словами, адміністрація села вирішила перемістити дитячу бібліотеку, а її приміщення надати музею. Новий простір був досить просторим, що дозволило зробити сучасний ремонт і створити тематичні експозиції. «Фінансування було обмеженим через воєнний стан, тому частину робіт ми виконували власними силами. У ремонті брали участь усі працівники Будинку культури – від директора до прибиральниці. Значну допомогу в організаційних питаннях надала наш бухгалтер – Милован Світлана. Найманих працівників залучили для виконання основних видів робіт: ремонту підлоги, будівництва української печі, ремонту стін і стелі», – додає методист-екскурсовод.

У той день у книзі відгуків з’явилися перші записи

Серед почесних гостей на відкритті музею були народний депутат Верховної Ради України Антон Кіссе, представниця уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області Марія Попова, Саратська селищна голова Вікторія Райчева, т.в.о. начальника відділу освіти, культури, спорту та охорони здоров’я Білгород-Дністровської РДА Феодора Корчагіна, а також мешканці села та гості з інших громад. Деякі з них прийшли з подарунками: «Вікторія Райчева подарувала нам “Книгу відгуків”, Новоселівський музей передав домоткану доріжку, Білгород-Дністровський музей – копії документів з історії нашого села. Інші подарунки включали кочергу, рогач і лапті», – розповіла пані Тетяна.

Захід розпочався хвилиною мовчання в пам’ять про тих, хто віддав життя за свободу та незалежність України. Учасники заходу підкреслили, що відкриття музею є важливим не лише для громади, а й для району, особливо в умовах війни, коли знищується українська культура та історична спадщина.

У той день у книзі відгуків з’явилися перші записи:

«Друзі-михайлівці! Вітаємо вас зі святом. Нехай усім вам щастить, а музей розквітає з кожним днем, несучи людям історію рідного краю».

«Дякую за грандіозне свято! Бажаю довгих років життя і процвітання музею “Козацька Бессарабія”. Многая літа всім, хто причетний до організації та відкриття музею. Тримайте й надалі міцно культурний фронт. Усім здоров’я, миру, перемоги!».

Фото з особистого архіву Тетяни Муренко

Поділитись
Зараз читають