Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

В Ізмаїлі незабаром почне працювати ПЛР-лабораторія, створена за останнім словом техніки (Фото)

12 Червня 2024 18:00
Альона Колеснік
В Ізмаїлі незабаром почне працювати ПЛР-лабораторія, створена за останнім словом техніки (Фото)

У Лабораторному блоці Ізмаїльської центральної міської лікарні, що локально розташований на четвертому поверсі міської поліклініки на вулиці Клушина, ось-ось відкриється сучасна ПЛР-лабораторія, яка стане «серцем» вірусологічного відділу.

Журналістка інтернет-видання «Махала» побувала у цій чудо-лабораторії, де зустрілася та поспілкувалася із заступницею міського голови Катериною Татаринцевою, генеральним директором КНП «Ізмаїльська центральна міська лікарня «Сергієм Бажаком та завідувачкою лабораторного блоку Ізмаїльської ЦМЛ Євгенією Дрожжиною.

 «На Одещині державних ПЛР-лабораторій такого рівня лише дві – в Одесі та в Ізмаїлі. Ідея її відкриття виникла ще у розпал епідемії Covid-19. У новій лабораторії робитимуть дослідження на виявлення не тільки Covid-19, а й багатьох інших інфекційних захворювань. І спектр цих досліджень на запит може бути розширений, – каже заступниця міського голови Катерина Татаринцева. – Роботи з реконструкції приміщень під лабораторію стартували ще 2021 році. Однак у зв’язку з початком агресії Російської Федерації проти України реконструкцію було зупинено. Але усвідомлюючи важливість цього проекту, ми їх поновили минулого року. Наразі йдуть завершальні роботи. Фінансування цього об’єкта здійснюється за рахунок місцевого та обласного бюджетів».

Генеральний директор Ізмаїльської ЦМЛ Сергій Бажак наголосив на тому, що нова лабораторія обслуговуватиме населення не лише Ізмаїла, а й усього півдня Одеської області.

Щодо оплати послуг лабораторії Сергій Дмитрович повідомив наступне: «Якщо пацієнт звернеться за електронним направленням профільного лікаря (але не за направленням сімейного лікаря), то в рамках Програми медичних гарантій для нього це буде безкоштовно. Для юридичних осіб, а також для фізичних осіб без електронного направлення аналізи будуть платними».

Що таке метод ПЛР?

Розшифровується ця абревіатура як полімеразна ланцюгова реакція. Суть методу полягає у застосуванні особливих ферментів, які багаторазово копіюють сегмент РНК чи ДНК збудника хвороби. В результаті кількість ДНК вірусу, що зросла в сотні разів, дає можливість за допомогою спеціального реагенту розпізнати збудника хвороби.

Це найбільш точний та чутливий метод діагностики, він дозволяє виявляти наявність інфекції на ранніх стадіях інфікування – до появи перших симптомів. ПЛР-діагностика діє і в тих випадках, коли інші методи (імунологічні, бактеріологічні, мікроскопічні) безсилі. Методом полімеразної ланцюгової реакції діагностують герпесні та статеві інфекції, кандидоз, гепатит, мононуклеоз, цитомегаловірус, вірус папіломи людини, токсоплазмоз, Covid-19, грип, ВІЛ та інші.

На відміну від імуноферментного аналізу, заснованого на реакції «антиген-антитіло», ПЛР-метод у крові пацієнта виявляє не антитіла до інфекційних агентів, а ДНК або РНК мікроорганізмів, його точність становить 99%.

Лабораторний блок Ізмаїльської ЦМЛ

До його складу входять такі відділи: загальноклінічний, біохімічний, гематологічний, цитологічний, імунологічний, серологічний, вірусологічний та бактеріологічний. Частина знаходиться в поліклініці на Клушина, решта відділів розташована в інших будівлях Ізмаїльської ЦМЛ.

Штат лабораторного блоку включає 18 лікарів та 31 лаборанта. Сформовано 3 бригади екстреної медичної допомоги, які працюють у режимі 24/7.

«У 2022 році ми акредитувалися за ДСТУ EN ISO 15189:2015, а цього року пройшли наглядовий аудит НААУ (Національне агентство з акредитації України – ред.) та підтвердили роботу та компетенцію лабораторного блоку з проходження перехідного періоду на новий стандарт EN ISO 15189:2022. Це європейський стандарт, ми відповідаємо йому за всіма категоріями та за технічними умовами», – зазначає завідувачка Лабораторного блоку Євгенія Дрожжина.

На сьогодні потужність всього лабораторного блоку складає близько 7000 досліджень на добу. Після введення в експлуатацію ПЛР-лабораторії буде можливість проведення понад 600 (ПЛР-методом) досліджень на добу.

Нова ПЛР-лабораторія 

Приміщення ПЛР-лабораторії поділяються на два рівні небезпеки – другий та четвертий. У «другому рівні», так званому шлюзі, розташовані кімната прийому біологічного матеріалу та лікарська. 

Також тут знаходиться санітарна кімната – дезінфекційна, в якій зберігатимуться деззасоби, встановлено обладнання для виробництва дезінфікуючих розчинів, очисник та знезаражувач води – деоіонізатор. 

Доставка біологічного матеріалу буде здійснюватися окремими сходами та передаватись через віконце у шлюз. 

Всі меблі в лабораторії – медичні, сертифіковані, виготовлялися на замовлення у ліцензованого виробника.

У кабінетах працює централізована вентиляція із охолодженням. У коридорі встановлені кондиціонери.

Наступний відсік має четвертий рівень небезпеки, в ньому розташовані приміщення імунологічного та вірусологічного відділів Лабораторного блоку. Саме в вірусологічному відділі – в «чистій кімнаті» – і будуть проводитись ПЛР-дослідження. 

«Чиста кімната» – це приміщення, вільні від синтезованих ампліконів. Ця зона спеціально розроблена для запобігання контамінації з ампліконами чужорідних агентів та уникнення отримання хибнопозитивних результатів», – пояснює зав. Лабораторним блоком Євгенія Дрожжина.

Як зазначалося вище, суть методу полімеразної ланцюгової реакції полягає у багаторазовому збільшенні кількості РНК або ДНК збудника хвороби. Цю операцію виконують за допомогою приладу, який називається ампліфікатор. 

Зроблена таким чином копія ДНК вірусу є ампліконом. Як ви розумієте, ці амплікони становлять загрозу, насамперед, для персоналу. Тому функціонування «чистої кімнати» продумано до дрібниць. Меблі мають покриття, до якого нічого не чіпляється. Воно миється спеціальною водою із деззасобами. Всі шви оброблені селіконізованими препаратами.

“Чиста кімната” – це як кімната в кімнаті. Вона ізольована від іншої частини блоку. Тут подвійні вікна, що герметично закриваються, окремі системи опалення та вентиляції. У кожному передбоксі є раковина із спеціальним покриттям, ліктьові тримачі для деззасобів та шафи для спецодягу. Перш, ніж війти до боксу, лікар виконує певні маніпуляції, передбачені санепідрежимом.

В кожному з боксів виконується певний етап дослідження: прийом та реєстрація біоматеріалу, підготовка проб та виділення фрагментів нуклеїнової кислоти (ДНК та РНК), приготування спеціальних ПЛР-сумішей, ампліфікація ДНК-фрагментів та оцінювання результату. 

Материал дослідження передається лікарем із бокса в бокс через шлюзи – скляну шафу, що з’єднує приміщення.

Після завершення дослідження біоматеріал доставляється до автоклавної для його знезараження. Тут також встановлена ​​станція очищення води, вона необхідна для використання обладнання. В автоклавній є витяжна вентиляція та кондиціонер.

При проектуванні лабораторного блоку були враховані умови і для персоналу. Є роздягальні з двома видами шафок – для верхнього одягу та для спецодягу, побутова кімната з мікрохвильовою піччю та холодильником. 

В санітарній кімнаті розташовані душова кабінка, бойлер, пральна машинка, туалети та умивальники. На випадок небезпеки для співробітників лабораторії передбачені два виходи. Під час проектування було приділено багато уваги і пожежної безпеці.

На завершення зазначимо, що всі роботи виконувались працівниками приватного підприємства «Родник», тобто все було зроблено якісно та професійно.

Залишається дочекатися, коли цей перспективний об’єкт почне служити на благо здоров’я людей.

Поділитись
Зараз читають