І хоча назва дерева липа – від слова липень, в Бессарабії липа цвіте у квітні. Аромат відчуваєш здалеку. А чи знаете наскільки корисні її квіти і чому їх треба збирати?
Основні корисні і лікувальні властивості липи:
затримувати початок запального процесу, захищати здорові тканини від запалення та знімати його. Також липа має антисептичні, потогінні, відхаркувальні, жарознижувальні властивості. Сприяє процесу регенерації, виводить з організму хлорид натрію, знімає спазм, знижує артеріальний тиск, прискорює виведення сечі та жовчі, покращує діяльність залоз внутрішньої секреції, забезпечує седативний, обволікаючий і пом’якшувальний ефект.
Квітки липи застосовують:
при кашлі та бронхіті, застуді, ГРЗ, грипі, запаленнях верхніх дихальних шляхів. Рекомендується липа при спазмах кишківника та шлунка, гастриті, пієлонефриті, циститі, кольках, пов’язаних з каменями в нирках і жовчному міхурі. Також застосовується при ревматизмі, захворюваннях суглобів, геморої, опіках, виразках, невралгії, невриті, клімактеричному синдромі, судинних та гіпертонічних кризах.
Квітки липи приймають для зниження рівня холестерину, зниження тиску і в якості заспокійливого. Полоскання настоєм липового цвіту допомагає при гінгівіті, стоматиті, запальних процесах у ротовій порожнині та горлі.
Квітки липи часто застосовують у гінекології для лікування запальних захворювань. Чай з липи приносить користь усьому жіночому організму, стабілізує роботу сечостатевої системи та коригує гормональний баланс.
У народній медицині корисні властивості липи отримали додаткове застосування для лікування епілепсії, загальної слабкості, депресії.
Квітки липи ефективні також для схуднення, якщо зайва вага пов’язана з набряком і застоєм рідини. Як сильний сечогінний засіб, липа виведе всю зайву рідину, а значить, об’єми тіла зменшаться.
Квітки липи вважаються незамінним засобом для догляду за сухою шкірою обличчя. Прохолодний настій можна використовувати для вмивання, він добре освіжить і збадьорить суху шкіру, допоможе запобігти появі ранніх зморшок та омолодить обличчя.
Лікувальні властивості липи використовують і в інших сферах косметології. Квітки настоюють, і цим настоєм ополіскують голову для зміцнення і припинення випадіння волосся. Світловолосі жінки таким чином отримують золотистий відтінок.
Використовувати квіти липи не можна:
при алергічних реакціях на мед і пилок. Не рекомендується вживати препарати липи при серцево-судинних захворюваннях, при дисфункції підшлункової залози та жовчного міхура.
Зібрані квіти треба висушувати в затіненому місці, не на сонці, періодично перегортаючи. Зберігати треба в паперовому пакеті або в торбині з тканини.