Інтернет-видання Бессарабії

В Бессарабії вирощують великоплідний горіх: Олександр Пономаренко про свої досягнення у селекції  авторського сорту волоського горіха (Відео)

16 Жовтня 2024 12:18
Наталія Слободяна
В Бессарабії вирощують великоплідний горіх: Олександр Пономаренко про свої досягнення у селекції  авторського сорту волоського горіха (Відео)

Олександр Пономаренко – відомий селекціонер півдня Одещини та член Української горіхової асоціації, з гордістю демонструє свої досягнення у створенні великоплідних сортів волоського горіха. Він вже має чотири авторські зареєстровані сорти, три з них – сорти волоського горіха.  Цього року горіхознавець задоволений результатом: збір врожаю з восьмирічних дерев першого зареєстрованого сорту «ІНТР» складає до 40 кг.

Журналістка інтернет-видання “Махала” поспілкувалася з Олександром Пономаренком про його здобутки.

Олександр Костянтинович доводить, що сіянці можна виховувати, тобто передавати їм кращі якості з відібраних для досліджень дерев. Так було досягнуто успіху з першим сортом та його наступником,  горіхом-великаном «АЛЕКС», який у півтора раза більший за батька.

На інноваційних ділянках  Олександр Пономаренко продовжує  спостерігати за маточними деревами сорту «ІНТР», їх сіянцями, поведінкою рослин та врожайністю. Селекціонеру вдалося створити перший у світі сорт горіха з властивостями партенокарпія – рідкісна здатність саме для горіхів давати плоди без запилення.

Восьмирічні дерева цього сорту щедро плодоносять. Оскільки рослини вирощуються в максимально природних умовах, обробка від шкідників не проводиться, тому деякі плоди постраждали від плодожерки. Ці горіхи відокремлюють від добрих.

«Сорт «ІНТР» – це 13 у світі, який плодоносить при близькій посадці. Тобто горіх можна вирощувати у промислових садах. За врожайністю, властивостями та якістю йому немає рівних. Є ще одна унікальна особливість: сорт горіха «ІНТР» пройшов дослідження на вуглеводи в Держстандарти України в Києві. Перевірявся зміст сахарози, глюкози, фруктози і відзначена їх відсутність у плодах цього горіху. При з’їданні трьох горіхів знижується цукор у крові через годину після вживання на дві одиниці», – розповідає Олександр Пономаренко.

Чоловік не зупиняється на цих результатах і проводить подальшу дослідницьку роботу з щеплення.

На одній ділянці ростуть дерева, які були привиті на чорному горіху, маджестіку і на зібраних горіхах з різних місць. Селекціонер впевнений, що унікальні властивості підщепи передаються прищепам, забезпечуючи стійкість до хвороб, навіть змінюючи структуру шкарлупи. Великоплідний горіх, прищеплений на маджестіку (на думку селекціонера сама стійка рослина у природі) відрізняється від великоплідних, щеплених на звичайних формах горіха.

Проте результати щеплення «ІНТР» на червонокнижному дереві сімейства горіхових – лапині не виправдали очікувань.

«Ми спостерігаємо максимальну несумісність. За два роки рослина волоського горіха практично не зросла. Хоча полив чудовий. Шкаралупа змінилася, стала тоненька. Зменшилися плоди та висохли. Хоча я очікував покращення. Це показує, що “ІНТР”, щеплений не на тій підщепі, втратив свою велику форму, шкаралупа стала крихкою. Тому перед прищепленням горіха потрібно подумати в першу чергу про сумісність, як поліпшити, отримати хорошу врожайність і не хворе дерево. Корінь – це те, що ми вирощуємо. На добрий корінь ми можемо прищепити все, що завгодно», – пояснює селекціонер.

Великоплідний горіх з півдня Бессарабії «ІНТР» демонструє свою адаптивність: його вирощують у всіх регіонах України, навіть на висоті понад 1200 метрів у Карпатах, де раніше горіхи не росли.

Український сорт має всі шанси на успіх на європейських ринках.  Його купують поштучно в Європейських країнах, де їх розфарбовують та дарують. Це надає українському бізнесу можливість займатися  промисловим вирощуванням «ІНТР». Олександр Пономаренко зі своїм колективом продовжить роботу з розмноження горіха і впевнений в його потенціалі.

Поділитись
Зараз читають