Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Українцям дозволили розлучатися під час вагітності

11 Серпня 2023 09:56
Олександра Сергєєва
Українцям дозволили розлучатися під час вагітності

Законопроєкт було подано на розгляд Верховної Ради ще у 2021 році, однак потрапив на голосування він лише вчора, 10 серпня. Про це Махала дізналася з картки законопроєкту.

У пояснювальній записці говориться, що заборона на розірвання шлюбу є порушенням прав людини на свободу. Адже, у Сімейному кодексі  зазначено, що позов на розірвання шлюбу не може бути пред’явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.

І тут, формально, можна подати на розлучення у разі домашнього насильства, однак у житті це працює інакше. Часто трапляються випадки, коли суд відмовляє постраждалій особі не лише у розірванні шлюбу, але й у відкритті провадження у справі, навіть за наявності численних постанов про притягнення другого з подружжя до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства. Адже не у всіх справах, пов’язаних із домашнім насильством, одразу відкривається кримінальне провадження. 

Така норма СК України призводить до того, що постраждала особа буде надалі перебувати під фізичним чи психологічним тиском кривдника, та буде продовжувати страждати від домашнього насильства. 

Окрім того, норма статті 110 СК України суперечить принципу добровільності шлюбу, який передбачений у статті 24 СК України. Також дана норма суперечить Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

За час формального перебування у шлюбі сторони не можуть укласти шлюб з іншою особою, навіть якщо проживають уже з іншою сім’єю, не можуть купити майно, адже це може мати наслідком визнання цього майна спільним. Таке обмеження прав людини нічим не обґрунтоване та є неправомірним з точки зору Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практики Європейського суду з прав людини.

Усі ці доводи за те, щоб відмінити примусове перебування у шлюбі через вагітність жінки або «недостатню дорослість» дитини не були прийняти одразу. Декілька років проєкт Закону знаходився на розгляді різноманітних комітетів, і ось, нарешті, його було винесено на розгляд депутатів.

10 серпня Верховна Рада ухвалила за основу зміни у Сімейному кодексі, які стосуються розірвання шлюбу. За законопроєкт №5492 проголосувало 232 депутати.

Поділитись
Зараз читають