Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

У Верховній Раді зареєстрований новий варіант законопроєкту щодо мобілізації: що пропонує Кабмін військовозобов’язаним

02 Лютого 2024 13:11
Тетяна Терзі
У Верховній Раді зареєстрований новий варіант законопроєкту щодо мобілізації: що пропонує Кабмін військовозобов’язаним

Кабмін підготував новий законопроєкт щодо мобілізації і передав його до Верховної ради. 30 січня він з’явився за сайті Верховної Ради. Видання «Махала» переглянуло законопроєкт. Що ним пропонується?

Якщо вимоги ТЦК проігнорують, то  консульські дії військовозобов’язаних чоловіків, які перебувають за кордоном, будуть заблоковані, а також можливий арешт їх рахунків.

При цьому, це стосується не лише українців за кордоном, але й тих, хто перебувають в Україні.

Так, якщо військовозобов’язаний не виконує обов’язки, передбачені новою частиною 3 статті 22 Закону про мобілізацію, керівник ТЦК протягом 5 днів надсилає громадянину попередження. Воно може бути в електронній формі (до Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста) або в паперовій.

Після цього людина зобов’язана протягом десяти днів з’явитися до ТЦК або ж до закордонної дипломатичної установи України.

У разі невиконання вимоги, ТЦК звертається до суду за тимчасовими обмеженнями:

  • у праві виїзду за межі України;
  • у праві керування транспортними засобами;
  • за накладенням арешту на кошти та інші цінності фізичної особи, що знаходяться на рахунках та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, або на електронні гроші, що зберігаються на електронних гаманцях в емітентах електронних грошей, на рахунках у цінних паперах у депозитарних установах.

Цю вимогу можна відкликати за умови, якщо громадянин таки з’явився до ТЦК або закордонної дипломатичної установи України.

Окрім цього, законопроєкт передбачає обмеження на вчинення консульських дій для ухилянтів. Вони можуть здійснюватися лише за наявності у чоловіків віком від 18 до 60 років військово-облікових документів. Їх дійсність перевіряється консульською посадовою особою закордонної дипломатичної установи.

Але є винятками:

  • оформлення посвідчення особи на повернення в Україну;
  • вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства;
  • вчинення нотаріальних дій з питань оформлення спадщини;
  • вчинення дій за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном.

Що ще відомо

Люди з інвалідністю всіх груп будуть звільнені від військової служби. Хоча перша редакція передбачала мобілізацію для ІІІ групи, що спричинило жорстку критику. 

Проте особи, чия інвалідність II та III груп (окрім військовослужбовців) була встановлена після 24 лютого 2022 року, будуть проходити переогляд. Це стосуватиметься чоловіків віком від 25 до 55 років.

Обмежено придатні (яких після ухвалення закону вже не буде як категорії) мають також пройти перевірку протягом дев’яти місяців. Так вони будуть визнані або придатними, або непридатними.

Звільнені з полону військові отримають додаткові 90 днів відпустки зі збереженням грошового забезпечення, якщо продовжать службу.

Колишні полонені також матимуть право не проходити військову службу після звільнення. І можуть далі служити виключно за власною згодою.

Поділитись
Зараз читають