На запрошення Посольства України в Турецькій Республіці, за підтримки турецького Агентства ТІКА, спільно з гагаузькими національно-культурними товариствами України на чолі з Юрієм Димчогло, Василем Келіогло, директоркою Одеського обласного центру гагаузької культури в селі Виноградівка Болградської громади Ольгою Кулаксиз у столиці Турецької Республіки відбувся День гагаузької культури.
У межах заходу діяла виставка робіт художників гагаузької спільноти Туреччини та України, була проведена панель про культуру українських гагаузів та концертна програма.
“Ми показали культуру гагаузького народу у багатьох ракурсах: народно-ужиткове мистецтво, художні образи, пісні, танці, інструментальна музика», – розповіла виданню «Махала» Ольга Кулаксиз.
На сторінці Центра вона розповіла про учасників заходу. Народну музику представили Іван Банєв, Ярослав Олексієнко із села Виноградівка (Курчу), Ілля Йоржев із міста Болград, Ілля Каразанфір та Михайло Хаджіогло з села Котловина.
Песні представили Заслужений працівник культури України Пантелей Кирмизи із села Кубей, співачки Альбіна Казанжі із села Олександрівка Городненської громади, Наталя Деніз із села Котловина Ренійської громади. В концертній програмі також взяли участь народний танцювальний ансамбль «Кадинжа» (керівник Пантелей Кирмизи) із села Кубей у складі Вікторії Єфімової, Анастасії Труфкіної, Ельвіри Шішман, Яни Іхтіяр, Марії Саріогло, Наталії Кара, Євгенії Гайдаржі, Богдана Колєва, Дмитра Влах.
Образи гагаузів та гагаузок, традиції та обряди були написані Заслуженим художником України, членом національної Спілки художників України Петром Чакіром, членами Національної Спілки художників України Аллою Чакір, Ларисою Чакір.
Предмети народно-ужиткового мистецтва представив обласний центр гагаузької культури.
«Ми вдячні Юрію Дімчогло за фінансову допомогу та підтримку, Василеві Келіогло за вирішення організаційних питань, Карині Келіогло за ідею проведення цього заходу. Вдячні старості Котловінського старостинського округу Альоні Яманді та її помічниці Софії Долапчі за допомогу, працівнику відділу кадрів Кубейської громади, Домнікії Труфкіній за величезну допомогу при складанні та організації виставки предметів народно-ужиткового мистецтва.
Велика подяка водіям – Віталію Міхову та Володимиру Кочеву за професіоналізм, за вирішення багатьох питань при перетині кордонів з Румунією, Болгарією та Турецькою Республікою. Ми були однією командою – тож у нас все вийшло. Захід пройшов масштабно, на високому, гідному рівні. За проведену роботу отримали слова подяки від Посла України у Турецькій Республіці Василя Боднара», – розповіла Ольга Кулаксиз.
Українська науковиця і перекладачка гагаузького походження, професорка Тудора Арнаут межах панелі представила видання про гагаузів та гагаузьку культуру, історію, мову, які доступні для ознайомлення в Туреччині.
«Проведення Дня культури гагаузів України на високому рівні відбувається вперше, і ми вдячні за організацію посольству України в Туреччині. Цей захід важливий не лише для гагаузів, а й для України. Бо ми хотіли показати не лише культуру і традиції гагаузів, а й наголосити на тому, що Україна продовжує боротьбу за свою свободу, адже свобода починається не лише з кордонів, свобода – це твоя нація, твоя мова. Ми раді, що Туреччина підтримує у цій боротьбі Україну, гагаузів України та гагаузів загалом», – розповіла українська науковиця та перекладачка гагаузького походження, професорка Тудора Арнаут.
«Ми пишаємося тим, що Україна є Батьківщиною для гагаузів, крисмьких татар, турок-месхетинців та представників інших тюркських народів. І всі ці народи доповнюють мозаїку української спільноти, і всі ці народи доповнюють нашу боротьбу за незалежність. Ми горді тим, що гагаузи воюють серед героїв, які захищають Україну від російської агресії… Ми також повинні пам’ятати, що частина представників гагаузького народу перебуває зараз в окупації на територіях, окупованих РФ. Це підтверджує те, що ми повинні бути сильними разом, доповнювати один одного і допомагати у звільненні України», – розповів посол України в Туреччині Василь Боднар.
Дипломат наголосив, що заступник командувача морської піхоти Микола Палас, уродженець села Дмитрівка Городненської громади, став першим етнічним гагаузом, який удостоєний звання Героя України, а воїн 79-ї десантно-штурмової бригади з позивним «Гагауз» знищив 60 одиниць ворожої техніки.
Заступник голови ТІКА Махмут Чевік заявив, що Туреччина продовжуватиме підтримувати ініціативи для зміцнення культурних зв’язків та розвиток тюркських народів України.
Фото обласного Центру гагаузької культури в селі Виноградівка, Юрія Дімчогло.