Інтернет-видання Бессарабії

У селі Кирнички Суворовської громади вже десять років працює дитячий театральний гурток «Доміно»

19 Грудня 2024 16:45
Оксана Чумак
У селі Кирнички Суворовської громади вже десять років працює дитячий театральний гурток «Доміно»

У селі Кирнички вже десять років діє театральний гурток «Доміно». Про історію створення гуртка, вистави, секрети успіху та роль керівниці Тетяни Лупової дізнавалася журналістка  видання «Махала».

Історія створення гуртка

Театральний гурток «Доміно» був створений у 2014 році при Кирничанському Будинку культури. Першою керівницею гуртка стала Євдокія Дмитрівна Стюпан, яка керувала ним до 2019 року. Вона об’єднала навколо себе перших учасників театру. Разом із нею розпочала свій творчий шлях у гуртку й Тетяна Лупова — на той час одна з найактивніших його учасниць. Після Євдокії Стюпан керівництво гуртком перейшло до пані Тетяни.

«Мені запропонували очолити “Доміно”, адже я працювала тут практично з моменту заснування і мене знали як творчу та креативну особистість», — розповідає вона. Цікаво, що назва гуртка з’явилася спонтанно. «Назву «Доміно» придумав в 2014 році мій маленький син. Я навіть не уявляла, наскільки вона стане символічною для нас», — ділиться спогадами Тетяна Лупова.

На початку роботи гуртка посаду керівника фінансували лише на пів ставки, але завдяки успіху перших вистав ставка була переведена на повну. Це дозволило покращити організацію роботи та залучити ще більше дітей і дорослих до театральної діяльності.

«Ми приймаємо дітей, починаючи з п’ятирічного віку, але дуже часто у виставах беруть участь і дорослі»

 Театральний гурток «Доміно» є здебільшого дитячим, але завжди відкритий і для дорослих.

«Ми приймаємо дітей, починаючи з п’ятирічного віку, але дуже часто у виставах беруть участь і дорослі. Вони відгукуються з великим задоволенням, і це створює в нас особливу атмосферу творчості», — зазначає керівниця гуртка.

Зараз у колективі постійно займаються 24 учасники, хоча для окремих постановок ця цифра може бути значно більшою. «Все залежить від вистави. Наприклад, у нас є учасниця Каражекова Марія, якій 74 роки. Ми разом починали працювати в 2014 році, і вона досі з нами! Ніхто ніколи не відмовляється від ролей, всім подобається бути частиною таких дійств», — підкреслює пані Тетяна.

Діти Тетяни беруть участь у роботі гуртка з моменту його створення. «Для нас це справжня родинна традиція», — додає керівниця гуртка.

Серед найуспішніших постановок «Доміно» особливу популярність мають гумористичні вистави. «Поїздка до мами» — це вистава, з якою гурток виступав не лише у рідному селі, але й у сусідніх населених пунктах. «Я зіграла в ній головну роль разом із моїм колегою Борисом Приснаком. Це була дуже цікава робота, яка принесла багато позитивних емоцій», — розповідає Тетяна.

Також значну увагу привернули сценки «Закон за културата», вистави «Селянка та панянка» і «Невістка та свекруха». У останній з гумором показано відносини між свекрухою, яка занадто сильно любить свого сина, та невісткою.

«Більшість наших вистав є гумористичними, і поставлені болгарською мовою, адже ми живемо в болгарському селі. Але є вистави українською мовою, хоч і не так багато», — ділиться  пані Тетяна.

Окрім вистав, колектив займається театралізацією обрядів на болгарські традиційні свята. Одним із найяскравіших моментів стала участь у щорічному обласному фестивалі обрядових дійств «Намисто роду». Там гурток представив обряд «Гергьовден» і здобув звання лауреата І ступеня.

«Це наша гордість. Щороку 6 травня ми ходимо до старого колодязя, який є символом заснування села, і там проводимо цей обряд», — із захопленням розповідає керівниця.

Залаштунки театру: як створюються вистави

«Я пишу сценарії, розподіляю ролі, займаюся підбором музики, а декорації створюю власними руками. Це займає від тижня до місяця, а іноді навіть і більше, залежно від складності роботи», — каже вона. Декорації часто створюються з підручних матеріалів, що дозволяє заощадити, але не завжди відповідає потребам. «Часом хочеться зробити щось яскравіше, придбати більше різних атрибутів, але доводиться купувати їх за власний кошт», — додає пані Тетяна.

Окрему увагу керівниця приділяє роботі з акторами. «Я багато працюю з дітьми над їхньою мімікою та жестами. Це дуже важливо, адже кожен учасник має повністю вжитися в роль. Також я завжди прислухаюся до акторів і враховую їхню думку», — підкреслює вона.

Сама Тетяна Лупова ще зі шкільних років була закохана в театр. «Мені завжди хотілося дарувати людям тепло і радість для душі. Театр для мене — це можливість говорити про любов, обряди, традиції, стосунки між людьми», — зізнається вона.

Серед найяскравіших учасників театру за останні роки пані Тетяна виділяє Захарченко Євдокію, яка згодом закінчила Київський університет культури, Олену Нейчеву, Федора Нейчева, Бориса Нейчева, Дмитра Дащенка та Олену Радилову. «Це ті люди, які залишили незабутній слід у нашому гуртку», — говорить вона.

Театральний гурток «Доміно» за роки свого існування став чимось  більшим, ніж просто колективом. Він об’єднує людей різного віку та дарує їм можливість торкнутися мистецтва. Завдяки ентузіазму, любові до театру та невтомній праці Тетяни Лупової гурток продовжує радувати глядачів і зберігати традиції, що є важливою частиною культурного спадку українського народу.

Фото надані Тетяною Луповою.

Поділитись
Зараз читають