Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

У Рені побільшало бездомних тварин: хто винен та що робити?

17 Квітня 2024 15:00
Микола Григораш
У Рені побільшало бездомних тварин: хто винен та що робити?

Останнім часом у Рені загострилася проблема безпритульних тварин. Їх стало так багато, що стикаєшся з ними буквально на кожному кроці: біля магазинів, пошти, поліклініки, не кажучи вже про двори багатоповерхівок та сміттєві контейнери неподалік, які брати наші менші теж облюбували. Собаки, що живуть у дворах, не дуже люблять «чужинців» і охороняють свою територію, тим самим викликають страх у людей.

Як вийшло, що проблема бездоглядних тварин розрослась до таких масштабів? Що можна і потрібно зробити, щоб якщо не вирішити її повністю (це, швидше за все, зараз неможливо), то хоча б максимально мінімізувати кількість бездомних собак у місті? З цими питаннями ми звернулися до громадської організації «Ренійське товариство захисту тварин», яка об’єднала небайдужих людей, волонтерів. Вони на ентузіазмі, за покликом серця роблять свій внесок у вирішення цієї проблеми.

Організацію створили в січні 2020 року, але фактично ніякої діяльності до цього часу вона не вела. Нове життя в неї два роки тому вдихнули уродженка Рені Наталя Брагаджи та її однодумці. Наталія тривалий час проживала в Одесі та займалася волонтерською діяльністю там, але через війну повернулася до рідного міста та очолила «Ренійське товариство захисту тварин». І робота, як то кажуть, закипіла.

Наталя Брагаджи зі своїм вихованцем

Звідки з’являються бездоглядні тварини?

«Головна причина зростання кількості бездомних тварин у місті Рені – людина. Тварини з’являються на вулицях, бо їх викидають, відпускають на самовигул, не каструють та не стерилізують. Ще однією причиною збільшення кількості безпритульних тварин є те, що багато людей віддають перевагу породистим собакам та котам. За статистикою, 85% безпритульних тварин — це колишні домашні вихованці, яких вигнали власники, або вони були самовигульними і загубилися», – пояснює Наталя.

Проблема №1 – відсутність притулку

«Мені дуже шкода тварин, яких я щодня бачу на вулиці. Я бачу, наскільки люди озлоблені та постійно пропагандують цькування цих тварин. Хотілося б, щоб у нашому місті більш гуманно ставилися до них», – каже Наталя Брагаджи. На її думку, той, хто виявляє жорстокість до тварин, обов’язково виявить її і до людей.

За її словами, команда волонтерів спільними зусиллями знаходить можливості, спонсорів для того, щоб за програмою безкоштовної стерилізації допомогли скоротити чисельність тварин гуманним способом. Так, за період з травня 2023 року по теперішній час простерилізовано їх зусиллями, а також за підтримки зоозахисних фондів близько 600 тварин.

«На жаль, серед нас немає хлопців та чоловіків, а лише дівчата та жінки. Дуже хотілося б, щоб чоловіки теж приєдналися до нашої роботи, особливо ті, хто мають транспорт. Тому що нерідко нам нема чим забирати збитих собак і доставляти до клініки. Чоловічої підтримки і навіть захисту ми потребуємо також у ситуаціях, коли дівчатам доводиться мати справу з живодерами, які б’ють і вбивають тварин, стріляють по них з пневматики, і яким, як ви розумієте, дуже складно доводити, що їхні дії є незаконними», – продовжує наша співрозмовниця.

За її словами, проблема №1 у тому, що у Рені немає притулку для тварин. Друга проблема – відсутність ветеринара, який займався б безпосередньо лікуванням чотирилапих пацієнтів, яких збивають машини або яких отруїли, і вони перебувають у важкому стані.

«Якщо тварина отруєна, є всього 20-30 хвилин, щоб її врятувати, вколоти певний препарат та завезти до клініки. Але, на жаль, нам, волонтерам, дуже складно фінансово тягнути це, підбирати таких тварин та відвозити до Ізмаїлу чи Одеси. Якби місто Рені мало якийсь локальний ветеринарний пункт і притулок, було б набагато простіше», – каже Наталя, яка часто приносить додому тварин, але поселити в себе всіх, зрозуміло, не може.

Волонтери потребують підтримки

Очевидно, що всі ці питання неможливо вирішити без участі місцевої влади, тож громадська організація у червні 2023 року направила колективне звернення на ім’я міського голови Ігоря Плєхова, яке підписали 42 особи.

«25 квітня 2023 року відбулась зустріч при Ренійській міській раді з метою реалізації проекту «Лабораторії творчого діалогу в громадах» за підтримки спілки «Громадські ініціативи України» та Програми «U-LEAD з Європою» з метою вирішення проблеми через діалог, знайти порозуміння між мешканцями та іншими зацікавленими сторонами в громаді, врахувати інтереси різних груп при прийнятті рішень, побудувати стійку та продуктивну комунікацію між органами влади та жителями громади для вирішення актуальних проблем, а саме бездомних тварин. В ході зустрічі було з’ясовано, що проблема дійсно є дійсно актуальною і болючою для нашого міста, адже кожен мешканець по-різному її бачить. Для когось тварини – це мешканці міста, господарі дворів, друзі, а для когось, особливо в кого є діти, це небезпека для життя. На зустрічі були обговорені різноманітні шляхи вирішення цієї проблеми, але всі зауважили, що без стерилізації не можливо її  вирішити», – писали у зверненні волонтери.

Після зустрічі організували ініціативну групу з метою приблизного підрахунку кількості безпритульних тварин та місць їх дислокації. З’ясувалося, що у Рені, станом на дату колективного звернення (1 червня 2023 р.), безпритульних тварин приблизно 237 собак, з яких 204 самки та 33 самці. Цього року їх, напевно, стало значно більше.

«Наша громадська організація спільно з ініціативною групою з метою зменшення кількості безпритульних тварин почала активно збирати кошти та навіть стерилізувати тварин, але стикнулись з багатьма проблемами, а саме: відсутністю місця перетримки тварин після стерилізації, зайнятістю ветеринарного лікаря, складністю з перевезенням тварин, відсутністю транспорту та іншими. Дивлячись на досвід ізмаїльських колег, які на постійній основі, завдяки програмі, що міська влада реалізує спільно з волонтерами, у 2022 році стерилізували 500 бездомних собак, а у першому півріччі 2023 року – 170 собак (заплановано 434), ми розуміємо, що без підтримки міської ради та без програми регулювання чисельності безпритульних тварин не зможемо подолати таку гостру проблему», – підкреслює Наталя Брагаджи, зазначаючи, що стерилізація – це теж не панацея, тому що після цієї процедури тварин через відсутність притулку все одно доводиться випускати назад у своє середовище.

Звісно, комусь із них вдається знаходити сім’ї, зокрема за кордоном, але таких щасливих випадків не так багато.

Звернення залишилися без відповіді

А що ж міська рада? За словами керівниці ГО, на колективне звернення, в якому просили затвердити місцеву програму з регулювання чисельності безпритульних тварин у місті Рені, а також створити комунальну службу або підприємство з питань утримання та поводження з тваринами, відповіді не отримали.

Подібне звернення 18 серпня 2023 року «Ренійське товариство захисту тварин» направило на ім’я начальника Ізмаїльської районної військової адміністрації Родіона Абашева. Відповіді волонтери також не дочекалися.

«Оскільки наразі в нашому місці немає можливості власними силами організувати стерилізацію тварин, ми минулого року звернулися до ректора Одеського державного аграрного університету професора Михайла Брошкова з проханням розглянути можливість участі університету в організації заходів щодо проведення ветеринарно-хірургічних заходів зі стерилізації бездомних тварин в місті Рені. Ректор, у свою чергу, звернувся з листом до міського голови Ігоря Плєхова з проханням сприяння у вирішенні питання унеможливлення розмноження безпритульних тварин у м. Рені шляхом проведення оперативних втручань: враховуючи багаторічний практичний досвід проведення вищевказаних заходів на території м. Одеси та Одеського району і наявність ліцензії на засоби для наркозу. ОДАУ висловив готовність приєднатися до реалізації діяльності щодо зменшення популяції тварин у м. Рені. Проте в Одеському державному аграрному університеті реакцію на свою готовність допомогти теж не дочекалися», – каже Наталя Брагаджи.

Утримання притулку – це величезні гроші

Водночас місцева влада, звісно, в курсі цієї проблеми. Заступник міського голови Олексій Самбурський, коментуючи її в одному зі своїх недавніх інтерв’ю місцевій пресі, повідомив, що міськрада активно шукає громадські організації, які могли б взяти на себе в Рені масову стерилізацію бродячих собак, а також знайти спонсорські кошти, оскільки бюджет із таким навантаженням не впорається. Тим більше, що такий досвід уже є: минулого року, зазначив чиновник, до міста вже приїжджали члени таких організацій і зробили великий обсяг стерилізації як безпритульних, так і свійських тварин (тут до сказаного Олексієм Самбурським слід додати, що ця акція була проведена завдяки ініціативі та організації керівника ГО «Ренійське товариство захисту тварин» Наталі Брагаджи та її однодумців за підтримки благодійного фонду UAnimals, тоді з 15 вересня по 19 вересня 2023 року було простерилізовано та вакциновано від сказу 397 тварин!).

Що ж до відкриття у місті притулку для бездомних тварин, заступник мера сказав, що не знає, чи буде він чи ні, оскільки це питання не його рівня. За словами Олексія Самбурського, утримання притулку вимагатиме величезних грошей із міського бюджету і йому важко прогнозувати, чи зможе керівництво Ренійської громади в умовах воєнного стану виділити такі кошти.

Поділитись
Зараз читають