Команда проєкту «Музична спадщина Буджака» з 13 по 17 червня провела першу експедицію зі збору музичного фольклору на півдні Одещини. Журналістка видання “Махала” дізналася у комунікаційного менеджера проєкту Валерія Гайдаржи про заплановані заходи на цей рік.
Про що цей проект? Яка його мета?
Написавши у пошуковику “музика Буджаку” або “бессарабська музика”, ви здебільшого побачите вже сучасні інтерпретації народної музики. Технології відкривають нові можливості для музикантів. Мета проєкту полягає у створенні громадського архіву старовинної музики Буджаку, яка виконується на традиційних місцевих інструментах. Для цього ми розпочали літні експедиції в Буджак, де знаходимо людей, які є носіями цієї унікальної культури.
Нас цікавлять дідусі та бабусі, які грали, танцювали та співали на весіллях, знають обряди та приймали участь в традиційних заходах. Наша мета – показати, наскільки народна музика, пісні є особливими, коли вони звучать не тільки на сцені, а йдуть від людей. Створений музичний архів дозволить людям як з Буджаку, так і з усього світу краще ознайомитися з нашою культурою та побачити її унікальність.
Чому ви вирішили започаткувати проєкт?
Буджак – унікальний степовий регіон, де живуть українці, болгари, молдавани, гагаузи, албанці та інші етнічні групи. Тут ще досі збереглося багато традиційної культури: від оздоблення будинків і одягу до музичних інструментів і пісень. Але з кожним днем кількість носіїв цінної культурної спадщини зменшується, і з нею втрачається важлива інформація, тому поки ми маємо можливість і час зафіксувати ту частину традицій, яка ще залишилась, ми будемо це зробити.
Також закликаємо всіх максимально документувати традиції свого краю та села. Якщо ви відвідуєте традиційні заходи, беріть з собою камеру або телефон і знімайте відео. Записуйте, хто виконує, коли, де це відбувається та іншу важливу інформацію. Якщо не маєте можливості робити відеозйомку, то просто записуйте слова, мотиви пісень, як проходять традиції та інше. Лише разом ми зможемо зберегти нашу дорогоцінну культурну спадщину і зробити її доступною для майбутніх поколінь.
Яка тривалість вашого проекту?
Наразі ми на початковому етапі проєкту і поки що не плануємо розкривати всі деталі. Проте хочу зазначити, що це довгостроковий проєкт, спрямований на поширення культури по всьому світу. Наш перший крок – організація експедицій для зйомки та збереження музичної спадщини Бессарабії.
Крім того, ми вже знайшли старі архівні матеріали з Буджаку в архівах Одеси та Києва. Як тільки отримаємо всі необхідні дозволи, їх також плануємо опублікувати для загального доступу. Експедиції дозволять нам визначити, наскільки змінилася музична культура в порівнянні зі старими архівними записами.
Плануємо також оцифрувати приватні архіви мешканців. Якщо ви маєте касети з традиційною живою музикою Буджаку, ми запрошуємо вас до співпраці. Всі витрати на доставку та оцифрування беремо на себе. Від вас потрібний лише матеріал, після оцифрування ви отримаєте назад касети, плюс оцифрований файл. Всі наші виконані роботи ми будемо транслювати в наших соцмережах Instagram та Facebook.
Хто став учасником експедицій?
Збір музичної спадщини Буджаку об’єднав десятки активістів з різних куточків України, які прагнуть зберегти та дослідити унікальну культурну спадщину цього регіону. Перед початком експедицій у соціальних мережах ми оголосили про можливість долучитись до проєкту. Це допомогло об’єднати не лише професіоналів у галузі фольклору та етнографії, а й простих любителів музики та культурної спадщини. Обираючи учасників експедицій, ми керувалися досвідом роботи в подібних проєктах, вміннями аудіо-відео зйомки, а також здатністю проводити інтерв’ю. В результаті обрали декілька десятків учасників, які пройшли навчання від наших лекторів.
Як готували учасників для експедиції?
Починаючи з середини травня і протягом місяця один-два рази на тиждень у нас проходили навчальні тренінги, де лектори надавали інформацію про наш край, культуру, про те, як проводити експедиції та що для цього потрібно. Навчання проходило в просторі традиційної музики “Рись” в місті Київ, доєднатись до лекції можна було як офлайн, так і онлай. Нашими лекторами стали співробітниця лабораторії етномузикології НМАУ Маргарита Скаженик, засновник «Музею колискової» і платформи «1000 і 1 пісня» Олег Коробов, який також має 25 років експедиційної практики, засновник проєктів bubny.in.ua та “Рись” Андрій Левченко, етномузикологиня Анастасія Мазуренко, доцентка кафедри археології та етнології України ОНУ ім. Мечникова Наталія Петрова, науковий співробітник Лабораторії фольклору Одеської консерваторії Сергій Таранець та дослідниця культури молдован та українців Придунав’я, фольклористка Валентина Телеуца. Після навчання пройшов загальний збір, де учасники мали можливість працювати з необхідним обладнанням.
Скільки всього плануєте експедицій?
У цьому році ми плануємо провести чотири експедиції, кожна з яких буде присвячена окремому етносу, що проживає в Буджаку. Перша експедиція вже відбулась і була присвячена болгарським селам. Наступною у наших планах є експедиція до гагаузьких сіл, після чого ми плануємо провести експедиції в українські та молдавські села.
В нас вже є приблизний список сіл для другої експедиції, зокрема: Котловина, Виноградівка (Курчу), Дмитрівка та Олександрівка. Зараз ми активно шукаємо респондентів, які є носіями цієї музичної традиції Буджаку. Якщо ви знаєте таких людей або самі є носіям музичної спадщини Буджаку, то ми запрошуємо вас до співпраці. Для цього ви можете заповнити наш опитувальник.