Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Один з останніх майстрів шорної справи в Одеській області: конюх Олександр Іванов (Відео)

21 Січня 2024 16:23
Валерій Гайдаржи
<strong>Один з останніх майстрів шорної справи в Одеській області: конюх Олександр Іванов (Відео)</strong>

Олександр Івановича Іванов  з села Кубей Болградського району володіє шорним ремеслом. Він один з останніх майстрів, які виготовляють кінську упряж в Одеській області. Про це повідомляє “Махала”.

Цим ремеслом я зацікавився ще у 12 років, коли почав захоплюватися кіньми. Мені вже тоді були цікаві всі процеси, пов’язані з утриманням коней. Я дізнався, що неподалік мої вулиці є майстерня, де роблять такі вироби. Спочатку я просто приходив подивитись, потім став задавати питання, а діл майстри, мабуть, побачили мій хист і  потроху почали навчати. Так я перейняв у них це ремесло, яке потім мені дуже допомогло і допомогає зараз”, –  згадує Олександр Іванович.

Олександр Іванов розповів, що він може виготовити повністю всю збрую, яка потрібна для коней. Усі його вироби виготовлені з натуральної шкіри, а прошиває він їх тасмою –  тонко нарізаною шкірою у вигляді нитки.

Зараз шкіру дістати не проблема, заходиш в інтернет і замовляєш, яку тобі потрібно, є вибір на будь-який вид і гаманець. А от тасму, якою прошиваю всі вироби, я виготовляю сам. Це один із найскладніших процесів у цій справі, бо для цього потрібно мати певні навички. Спочатку шкіра обробляється спеціальним методом, потім розтягується на верстаті. Потім  її потрібно нарізати на тоненькі смужки. Але шкіра має бути не надто вологою, бо не буде нарізатися, але й не дуже сухою, тоді буде криво нарізатися. У цьому потрібен досвід, щоб вгадати момент, коли потрібно її нарізати”, – зазначив Олександр Іванович.

Раніше тасму робили вручну, нарізаючи її на кінчику нігтя, але Олександр Іванов вигадав спеціальний верстат, який спрощує цей процес. Він має кілька верстатів і кожен відповідає за різну товщину нарізання.  

Спочатку я готую тасму, виготовляю всі застібки, обробляю шкіру, і тільки після цього можна приступити до шиття. Для цього потрібен спеціальний верстат – швальник, на якому зручно затискати виріб і прошивати. До речі, верстат я зробив сам, тому я знаю тут кожну деталь“, – розповів Олександр Іванов.

На виготовлення одного виду виробу може піти від 2-3 днів до кількох тижнів, залежно від того, що потрібно виготовити. Потім це все обмазується маслом або відпрацьованою олією, щоб розм’якшити шкіру та зробити більш гарною, і через кілька днів упряж готова до використання.

Нагадаємо, Олександр Іванов все своє життя присвятив кінному спорту.  В відео можна побачити один з процесів пошиву кантирми – вздечки для коня. 

Поділитись
Зараз читають