Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

«Ми тут відпочиваємо душею» – Ізмаїльська філія простору «Вільна» стала віддушиною для жінок

01 Січня 2024 16:01
Альона Колеснік
<strong>«Ми тут відпочиваємо душею» – Ізмаїльська філія простору «Вільна» стала віддушиною для жінок</strong>

Буває, живеш-живеш своїм звичайним рутинним життям, а потім – бац, і років у 50-60 дізнаєшся, що ти жах як талановита! Виявляється, ти навіть вмієш малювати! Для багатьох ізмаїльських жінок та дівчат роль каталізатора у чудовому процесі відкриття себе зіграв простір «Вільна», що відкрився у березні цього року. Його відвідувачки не лише знайшли нову себе, а й здобули добрих подруг, завели корисні зв’язки. Своє дозвілля тут проводять і жінки, які через війну залишили рідні місця. Вони із задоволенням приходять на заняття, де почуваються комфортно та затишно.

«Вільна» – це проект ГО «Інноваційні соціальні рішення», створений за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA), за підтримки уряду США (Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги) та фінансування Великобританії. Перший простір «Вільна» відкрився у грудні минулого року у Києві. З того часу по Україні їх функціонують вже 29.

Проект існує за рахунок донорських вливань. Кожен регіон України курується та фінансується якоюсь громадською організацією чи фондом. На Одещині, в тому числі і в Ізмаїлі, в ролі куратора виступає обласний благодійний фонд «Віра, надія, любов».

Журналістка інтернет-видання «Махала» побувала на одному із занять у «Вільній» і поспілкувалася з координатором проекту в Ізмаїлі Анною Кофман.

«Основна мета простору «Вільна» – це охорона ментального здоров’я жінок та профілактика ґендерного насильства. У нас працюють психологи Наталія Скоробреха та Ірина Проскуріна, вони проводять групові заняття, надають індивідуальні консультації. Для стабілізації та профілактики ментального здоров’я наших відвідувачок працюють арт-майстерні з плетіння браслетів, малювання, декупажу, колажування та інших напрямків. Відвідувачки «Вільної» можуть також вивчати українську чи англійську мову на розмовних групах. Фізичне здоров’я жінки зміцнюють на заняттях з фітнесу та йоги, які відбуваються раз на тиждень. І все це надається безкоштовно», – розповідає Анна Кофман.

Сама Анна за фахом юрист, працює адвокатом. По можливості вона надає відвідувачкам «Вільної» допомогу з правових питань або ж направляє до потрібного фахівця.

«Простір має стати для жінок таким безпечним місцем, де вони можуть провести цікаво своє дозвілля, розслабитися, знизити рівень стресу, поспілкуватися з психологом та просто потоваришувати. Я дивлюся, наші відвідувачки реально потоваришували, відвідують заходи одна одної. Але найціннішим є те, що деякі з них спочатку приходили в ролі відвідувачів гуртків, а потім самі почали вести заняття. Тут жінки можуть виявити свій талант та навчити інших», – каже співрозмовниця.

Викладають у «Вільній» жінки. Олена Палій та Людмила Матей вчать малювати, розвивають почуття гармонії та краси. З Катериною Лавською відвідувачки роблять із журналів креативні колажі. Тетяна Апольська навчає техніки декупажу, вчить збирати подарункові упаковки, малювати. Тетяна Полонська веде заняття з неусвідомленого малювання, в якому є елементи нейрографіки. Тамара Бобровська вчить плести з ниток у техніці макраме патріотичні браслети та інші вироби. Галина Катюжинська веде заняття з валяння із вовни.

Заняття проводдить Людмила Матей
Макраме з Тамарою Бобровською
Заняття з неусвідомленого малювання від Тетяни Полонської

«Я була вражена тим, скільки людей у нас малює. Починають з нуля, в досить дорослому віці. Вони не відвідували художню школу раніше. Нині навчаються, намагаються, у них дуже добре виходить», – ділиться Анна Кофман.

Із задоволенням жінки відвідують і заняття з фітнесу та йоги. Фітнес активніший, йога – трохи спокійніша. За словами Анни, багатьом відвідувачкам за 60, але вони займаються нарівні з молодими, дуже дисципліновані. Заняття проводить переселенка Катерина Риженко. «Вона мегаталановита», – відгукується про тренера Анна Кофман.

У «Вільній» працюють розмовні групи і для школярів. Збирається різновікова аудиторія. Діти навчаються правильно говорити українською та англійською мовами. Такі уроки проводяться раз на тиждень – по суботах.

«По п’ятницях у нас проходять заняття у групах взаємодопомоги. Це як у американських фільмах. Усі сідають у коло, психолог моделює ситуацію, задає темп і стежить за тим, щоб дотримувалися правил. “Тему дня” обирають спільно. Щонеділі психолог веде заняття з конкретних тем. Кожна з учасниць може висловитись, розповісти історію свого життя. Потім дивляться профілактичні фільми на тему домашнього насильства та інші. Після перегляду обов’язково відбувається обговорення. Адже наше основне завдання – це профілактика та запобігання домашньому насильству», – каже Анна Кофман. – Коли жінки до нас звертаються з такою проблемою, ми їх перенаправляємо до фахівця, який надає безкоштовну правову допомогу, їм може бути також надано послугу адвоката чи штатного юриста».

У деяких регіонах України, за словами співрозмовниці, офіси простору «Вільна» вже перейшли до комунальної власності. Це означає, що місцеві ради надають їм приміщення та оплачують комунальні послуги. Куруючий фонд бере на себе лише витрати на заробітну плату, закупівлю матеріалів для проведення майстер-класів, оплату інших поточних потреб. В Ізмаїлі поки всі витрати, включаючи оренду приміщень, лежать на фонді «Віра, надія, любов». Можливо, згодом ситуація зміниться, і майданчик, що вже став затребуваним серед жінок, перейде під крило міської ради.

Журналістка поспілкувалася з жінками, які прийшли на заняття з макраме до Тамари Бобровської. Вони захоплено займалися плетінням, перемовлялися, сміялися, ділилися новинами. Теплоту атмосфері додавали цукерки, що лежали посеред столу, чай та кава.

На запитання кореспондентки, чим для них став простір «Вільна», вони відповіли так.

Олександра: «Я з 10 класу ходила до Тамари Дмитрівни на макраме, коли вона викладала ще у Центрі дитячої творчості. Мені дуже подобаються заняття, це заспокоює, релакс шалений. Мені також подобається, що ми робимо браслети, які продаються на ярмарках, де збирають гроші на ЗСУ».

Людмила: «Дякую, що нам зробили такий простір. Ми сюди ходимо із задоволенням. По-перше, допомагаємо ЗСУ, оскільки робимо патріотичні браслети на продаж. По-друге, знайомимося з новими людьми, проводимо корисно час, допомагаємо одна одній. Мені подобається, що керівники тут молоді, від них виходить запал, вони завжди щось цікаве вигадують для нас».

Ольга: «Дуже вдячна засновникам «Вільної». Тут цікаво та грамотно ведуть заняття. Колектив гарний. Ми відпочиваємо душею, чогось навчаємось. Дізнаємося багато нового, ділимося новинами».

Олена: «Я переселенка із міста Нова Каховка Херсонської області. В Ізмаїлі живу понад рік. «Вільна» для мене стала уособленням душі міста, ми тут як сім’я. Є можливість себе реалізувати, відкрити свої таланти, чогось навчитися у майстрів, зайнятися своїм тілом на фітнесі та йозі. Корисні та цікаві заняття з психологом. Ми настільки здружилися, що разом відвідуємо картинну галерею, ходимо до музеїв та на екскурсій».

Додамо, що простір «Вільна» в Ізмаїлі знаходиться за адресою: пр-т Миру, 44. Час роботи – з 11-00 до 20-00 з середи по неділю.

Поділитись
Зараз читають