19 серпня в Україні відзначають професійний день пасічника. До цієї дати журналістка інтернет-видання “Махала” навідалася в гості до пасічників із села Василівка Болградського району, родини Михайла та Магдалини Томєвих. Вони розповіли та показали, як будується солодкий бізнес, поділилися викликами, з якими стикаються та планами на майбутнє.
Михайло та Магдалина Томєви родом із села Василівка Болградського району. Михайло виріс у родині, де основним видом діяльності та заробітку було саме бджільництво. Майже все своє життя Томєви присвятили цій справі.
“У дитинстві я дуже боявся бджіл, пам’ятаю, як казав батькові, що ніколи не буду займатися цією справою. Але коли мені виповнилося 18 років і прийшов час обирати між здобуттям вищої освіти та початком своєї справи, я обрав друге, і знаєте, ніколи про це не шкодував,” – розповідає Михайло Томєв.
Батько Михайла взяв у борг перші 22 бджолині сім’ї. Він був упевнений, що син впорається з пасікою та поверне борг самотужки.
“Пам’ятаю перший рік, коли тато мені купив перші сім’ї. Той рік був дуже вдалим, ми зібрали багато меду, і я відразу повернув борг. Навіть змогли купити своє перше авто. Ось так розпочався мій тандем з бджолами. У сезон я майже не виходив з пасіки, мені було все цікаво,” – каже Михайло.
Пасіка родини Томєвих на сьогодні налічує 700 сімей. Михайло разом з дружиною Магдалиною у пік сезону цілими днями працюють на пасіках. Родина працює разом і отримує від цього задоволення.
“Коли я тільки починала спілкуватися з Михайлом, переді мною теж постав вибір – навчання чи шлюб і підтримка чоловіка. Як бачите, я теж обрала друге, і не шкодую. Перед початком повномасштабного вторгнення у нас було 200-250 сімей, сьогодні їх уже 700. Роботи багато, але вона приносить задоволення, бо ми робимо це разом і постійно підтримуємо одне одного в усьому,” – розповідає Магдалина.
Окрім цього родина Томєвих задля розширення свого бізнесу почала вести свій Ютуб-канал “Пасіка на лежаках 500+”, за яким слідкують понад 20 тисяч підписників.
“Одного разу до нас в гості завітав брат моєї дружини, який, до речі, теж має Ютуб-канал. Він запропонував мені зняти відео для його каналу, потім я побачив, що відео почало набирати перегляди, проаналізувавши контент, який був на Ютубі про бджільництво я вирішив, що хочу знімати корисні відео про цей бізнес. Бо насправді, відео де б пояснювали детально та зрозуміло як треба доглядати за пасікою, як правильно качати мед не було. Перше відео ми з дружиною завантажити на Ютуб у 2022 році до початку повномасштабного вторгнення. За два роки маємо понад 20К задоволених та вдячних глядачів. Знімаємо просто на телефон, так, як вміємо”, – розповів Михайло.
Війна торкнулася кожного українця, бізнес також відчув наслідки повномасштабного вторгнення, але родина Томєвих вважає, що цей період треба пройти без нарікань.
“Всі проблеми, з якими ми стикалися, а це нестача робочої сили, порушення логістики, невпевненість у завтрашньому дні, ми проходили разом. Все, що ми можемо – це продовжувати добре робити свою справу та підтримувати країну. А ще в нас змінився клімат в Бессарабії, і це також дуже впливає на продуктивність бджіл. Багато терпіння, смирення, підтримки та праці – і тоді жодні проблеми не зламають нас,” – каже Михайло Томєв.
Більше про те, як будується солодкий бізнес, як прийшла ідея вести YouTube-канал, а також про виклики та плани на майбутнє дивіться у відеорепортажі.