Одеська область стала одним з регіонів, де енергетична інфраструктура найбільше постраждала від обстрілів. Болградський район пережив декілька великих відключень, коли світла не було майже добу, а в деяких місцях і більше. Все це призвело до великого попиту на освітлювальні прибори, а також свічки. Зрозуміло, що ціни на них на місцевому ринку значно виросли. І не всім по кишені.
Люди стали виробляти свічки самостійно по рекомендаціях з інтернету. Але це не завжди працює та не завжди безпечно. Тому на власному прикладі ми вирішили перевірити чи дійсно воно варте того, щоб спробувати. Разом з колегою Серафимом Савченком зважились на експеримент. Він робив свічку з парафіну. Я – з олії.
Серафим знайшов дома стару плиту парафіну, розтопив, залив у форму, всередину помістив гніт.
Вийшло гарно і красиво.
«Керосинову лампу геть, бо дуже смердить. Запалив саморобну свічку. Горить добре. Ще одну запалив. Затишно. Красиво. Але потім побачив, що наче якийсь туман в кімнаті, не видно нічого», – згадував наслідки експерименту колега.
Довелося відчинити вікна і двері, бо кімната наповнилася димом.
Як виявилося, він неправильно вибрав гніт, який почав диміти. Крім цього парафін – продукт перегонки нафти, і якщо він не очищений, то також має неприємний запах та при горінні виділяє отруйний дим. Тому така свічка може бути небезпечна: якщо запалив та ліг і заснув, то можуть бути дуже погані наслідки. Тому НЕ РЕКОМЕНДУЄМО.
Другий експеримент виявився більш вдалим. Для такої свічки знадобляться вата, будь-яка олія (в нашому випадку стара і гірка, на якій не можна готувати їжу), невелика скляна банка з металевою кришкою.
З чого почати:
1. Беремо невелику банку (чудово підійде від дитячого харчування) та наливаємо у неї олію. Ємність має бути заповнена як мінімум на половину.
2. Із вати скручуємо довгуватий джгутик, просочуємо його олією.
3. У металевій кришці посередині робимо отвір.
4. 1-2 сантиметри джгутика з вати викручуємо так, щоб там залишилося мінімум олії. Далі вставляємо його в отвір у кришці. Має вийти так, щоб коли ми закриваємо банку кришкою, над нею було 1-2 см джгутика, а все інше – у банці з олією.
Ось і вся свічка. Якщо гніт з вати задовгий, то може коптіти, але загалом горить чудово. Коштує недорого. Вистачає на цілий вечір. Правда, кожного дня треба доливати масло і витягувати гніт, який згодом згоряє, або міняти його. Але то нічого.
Тому РЕКОМЕНДУЄМО.
Але ми попереджаємо, що люба свічка – це відкрите полум’я, а тому це може мати наслідки, якщо неправильно її використовувати ізалишати без нагляду.
Тетяна Терзі