Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Шлях до вивчення гагаузької мови у навчальних закладах півдня Одещини: створення програм, друк підручників та вплив війни (відео) 

09 Вересня 2024 15:50
Софія Чебан
Шлях до вивчення гагаузької мови у навчальних закладах півдня Одещини: створення програм, друк підручників та вплив війни (відео) 

Багатонаціональний південь Одеської області – цей невеликий клаптик землі, який зібрав у собі колорит болгар, гагаузів, албанців, молдован, німців, українців та інших народів. Кожна з народностей зуміла зберегти свої традиції, обрядовість та мову. Сьогодні ми поговоримо більше про мову та можливість вивчати її у навчальних закладах. На прикладі Виноградівського ліцею імені Олександра Банєва Болградської громади та за допомогою авторки книг гагаузької мови для початкових класів, директорки обласного центру гагаузької культури в селі Виноградівка Ольги Кулаксиз розкажемо  про шлях до вивчення гагаузької мови у стінах ліцею. 

Початок. Створення навчальних програм та підручників для початкових класів

У селі Виноградівка Болградської громади проживають в більшості гагаузи. Тому коли у 1992 році Україна створила необхідні умови для розвитку та використання мов національних меншин, адміністрація школи запропонувала вчителям навчальних класів почати вивчати з дітьми  гагаузьку мову факультативно. 

“Пам’ятаю, як до мене звернулися директорка школи Людмила Петрівна Кочмар та заступниця директорки з навчально-виховної роботи Марія Федірівна Чебанова з пропозицією почати вивчати гагаузьку в школі. Мене ця новина дуже підбадьорила, я відразу погодилася, тоді я працювала вчителькою початкових класів. Спочатку гагаузьку мову вели факультативно і тільки для сьомих класів. Потім радість перетворилася на страх, бо нічого не було: ні навчальних програм, ні підручників”, – згадує перші кроки Ольга Кулаксиз, одна з авторів підручників з гагаузької мови для 1-4 класів. 

Ольга Семенівна звернулася по допомогу до школи свого рідного гагаузького села Дезгінжа (Республіка Молдова). На той момент вони вже не один рік вели уроки гагаузькою. 

“Підручники, якими поділилися з нами вчителі школи села Дезгінжа, для нас тоді були дуже цінними. Саме завдяки цим підручникам нам вдалося влюбити наших учнів в рідну мову. З часом ми почали розуміти, що матеріалів не вистачає, що треба створювати навчальні програми для вчителів та розробляти підручники”, – каже Ольга Семенівна.

У 2006 році  Ольга Семенівна разом з  Марією Василівною Щербан, Вірою Миколаївною Дімовою, Єфтенією Петрівною Сюрма, Федорою Іванівною Арнаут та методистом відділу освіти Болградського району Анатолієм Миколайовичем Мілковим створили програму для вивчення гагаузької мови та літератури у 1-4 класах.  

“З цього почався шлях до вивчення гагаузької мови у школі не факультативно, а як повноцінний предмет.  З роками ми створювали підручник за підручником, аналізували роботу з дітьми за цими підручниками та вдосконалювали їх. У 2008 році у друк пішов підручник “Весела абетка” для першого класу. Потім ми створили три посібники для першого класу, які у 2018 році об’єднали в один підручник. У 2019 році пішов у друк оновлений підручник для другого класу, у 2020 році – для третього класу, а у 2021 – оновлений підручник для четвертого класу. Хочу зазначити, що на сьогодні ми відпрацьовуємо матеріали для 1-го та 2-го класу, сподіваюся, що скоро діти продовжать навчання вже за оновленим підручником”, – розповіла Ольга Семенівна.

Гагаузька мова як основний предмет у навчальному процесі

Гагаузьку мову в Виноградівському ліцею вивчають понад 20 років. Сьогодні у початкових класах на вивчення гагаузької виділена одна година на тиждень,  а старші класи вивчають гагаузьку два рази на тиждень.

“Гагаузька мова є одним з обов’язкових предметів у навчальній програмі. Дітям подобається, але є одна проблема, дуже мало додаткової літератури для вивчення цього предмету. Я сама болгарка, але в цьому селі працюю вже 24 роки, мова мені дуже подобається, за роки роботи тут я вже розумію майже 80% гагаузької мови. Сьогодні у ліцеї здобувають освіту шість діток із родин-переселенців. Вони також вивчають гагаузьку, звичайно перший рік вони не оцінювалися, але у 2024/2025 навчальному році вже вивчають повноцінно гагаузьку мову ”, – розказує Світлана Драганова, директорка Виноградівського ліцею ім. О.О.Банєва.

З 1998 року викладає гагаузьку мову для дітей Євгенія Василівна Кішлали. За її словами з роками багато чого змінилося, але зацікавленість у дітей не вгасла.

“Вивчати рідну мову з дітьми – це задоволення. Так, буває складно, але складнощі ми легко переборюємо. Найбільше дітям подобається говорити про традиції та обрядовість гагаузів, співати гагаузькі пісні та вчити вірші. Учні охоче роблять презентації про культуру гагаузів, національну їжу та спеції. Дуже цікаво їм дізнаватися про побут предків та відчувати різницю між тим, що є в нас зараз”, – ділиться Євгенія Кішлали.

Вплив війни на вивчення гагаузької мови 

З початком повномасштабної війни багато родин покинули територію України, але до Бессарабії приїхало багато  родин переселенців з інших регіонів.

“Війна подарувала нам нових друзів та учнів, які із задоволенням теж вивчають незнайому для них мову. Майже в кожному класі є дітки-переселенці, але з самого початку ми робили все, щоб вони не відчували себе тут чужими. Дуже тішуся, коли вони підходять після уроку та питають щодо правильного правопису того чи іншого слова, або хочуть дізнатися, яке питання треба задати до слова тощо. Чекаємо на перемогу та віримо, що скоро заживемо, як колись, у спокійній, без повітряних тривог Україні ”, – ділиться Євгенія Кішлали, вчителька гагаузької мови Виноградівського ліцею ім. О. О. Банєва. 

Поділитись
Зараз читають