9 листопада в Україні відзначають День працівників культури та майстрів народного мистецтва. З цього приводу інтернет-видання “Махала” завітало до братів із міста Кілія — Валерія та Юрія Кутили. Близько семи років тому вони започаткували сімейну справу: виготовляють садові меблі, посуд та інше приладдя з дерева. Їхня “фішка” полягає в тому, що кожен виріб є унікальним, навіть за бажання вони не можуть створити дві однакові речі. У чому ж їхній секрет, дізнавалась наша журналістка.
Валерій за освітою льотчик-інструктор, Юрій — кранівник. Після розпаду Радянського Союзу вони почали займатися сільськогосподарською діяльністю й завжди працюють разом. Валерій розповідає, що одного разу йому до рук потрапив гарний спил дерева, і він вирішив зробити з нього декоративну дошку для кухні. Коли приходили знайомі й родичі, усі просили зробити таку ж.
“І тут я зрозумів, що таку саму дошку зробити не вийде, бо малюнок кожного дерева унікальний. Але я можу створити щось інше, навіть краще”, – ділиться Валерій.
З того часу брати почали вивчати різні породи дерев і особливості роботи з ними. Вони зауважують, що працюють тільки з сухими заготовками — дерево має бути давно повалене, а найкраще, щоб воно було обгорілим, бо тоді немає шкідників і в дерева цікавий зовнішній вигляд. Якщо бачать, що хтось хоче використати гарний спил для печі, викупляють його. Через закон про дрова вони жартують, що побоюються за свою колекцію, адже збирали її роками. Втім, важко назвати ці шматки дровами, бо зовсім скоро вони прикрашатимуть чийсь дім.
“Дерево має вистоятися, щоб з ним можна було працювати. Знайти гарний шматок — це справжня удача. Адже в ньому прихована величезна історія”, – ділиться Валерій.
“Навіть, здавалося б, недоліки — пошкодження комахами-шкідниками або кулями мисливців — можна перетворити на перевагу. Іноді ми бачимо, що з якоїсь деревини вийде щось гарне, але що саме — не знаємо. Коли приходить час, просто беремо інструменти й починаємо працювати”, – додає Юрій.
Юрій відомий своєю увагою до деталей, вимірює кожен міліметр і з радістю виконує замовлення. Валерію важко робити щось на замовлення, бо він боїться, що його бачення не зійдеться з очікуваннями клієнта. Великі проєкти, як-от садові меблі, вони виконують разом, а невеличкі столики, дошки, посуд роблять кожен на свій смак. Бувало, що люди приносили гарний спил дерева і просили створити з нього щось красиве для дому. Брати зауважують, що іноді не можуть уявити фінальний вигляд стола або крісла, бо дерево ніби диктує свої умови.
“Бачити і чути дерево — основний закон роботи з ним. Іноді години праці можуть перетворитися на ніщо, бо всередині матеріалу виявиться порожнеча. Один невірний рух може розколоти його навпіл”, – ділиться Юрій.
Найважчий і водночас найпростіший етап — фінальне полірування. Процес не потребує великих знань чи підготовки, але він дуже важливий і енергозатратний. Проте це того варте: вироби настільки приємні на дотик, що люди не хочуть випускати їх з рук.
Брати не поспішають перетворювати своє хобі на великий бізнес, працюють, коли є натхнення. Вони хочуть, щоб творчість залишалась творчістю.
“Робота з деревом для нас — це майже медитація, все інше відходить на другий план”, – каже Валерій.
У довоєнні часи, коли на базари півдня Одещини приїжджали туристи, їхні вироби користувалися великим попитом: кожен хотів забрати з собою шматочок Бессарабії. Географія подорожей їхніх дощок охоплює Австрію, країни Балтії, Молдову, Німеччину. Але серед місцевих також є чимало поціновувачів. Наприклад, підприємець з сусіднього міста Вилкове замовив у братів лавку для своєї бази відпочинку. Сьогодні вона є впізнаваним в місті обʼєктом.
“Найважливіше — це цінність дерева. Ми лише надаємо йому певної форми. Неймовірно виглядає горіх, який має безліч різновидів. У багатьох країнах майстри платять шалені гроші за горіховий слеб. У нас його можна зустріти майже у кожному дворі. Абрикос після обробки грає неймовірними барвами, що важко повірити, що це звичайне фруктове дерево”, – пояснюють в один голос брати.
Дерево дійсно здатне “малювати”. В руках майстрів навіть старі корчі отримують нове життя. Валерій та Юрій наголошують, що головне в їхній справі — саме дерево, а вони лише допомагають йому розкритися.
У братів Кутили є власний інтернет-магазин “Коло”. Переглянути інші вироби майстрів та дізнатися більше про їхню діяльність можна за посиланням.