Напередодні Всесвітнього дня волонтерства уродженка Арцизької громади Діана Чумак стала ініціаторкою соціального заходу «Культура донатів», який відбувся в Арцизькій міській публічній бібліотеці для мешканців громади. Під час свого виступу дівчина пояснила, чому постійна підтримка ЗСУ є життєво необхідною. На заході побувала журналістка видання «Махала».
Дівчина навчається за спеціальністю культурологія. “Я переконана, що моя спеціальність спонукає до організації різноманітних культурологічних заходів, спрямованих на актуалізацію суспільно важливих тем”, – зізнається Діана.
Одним із таких став захід «Культура донатів», який проводився з метою нагадати про значення постійної підтримки Збройних Сил України та протидіяти такому суспільному явищу, як втома від донатів, яка останнім часом стає дедалі помітнішою й загрожує спільній справі.
«Регулярно донатити та підтримувати волонтерські ініціативи – це те, що має зараз робити кожен українець, адже кожна гривня – це ще один крок до перемоги та гарантія того, що ми зможемо жити у вільній країні завтра», – зазначає Діана.
Захід об’єднав освітян, культурних діячів, волонтерів та представників адміністрації громади. Він розпочався із Zoom-конференції, організованої Діаною спільно з Владою Кусковою, волонтеркою з Києва. Влада займається збором донатів на ЗСУ від початку повномасштабного вторгнення, вона поділилася своїм досвідом під час виступу.
«Моя мама волонтерить з 2014 року, коли допомога військовим була спрямована на зону АТО. Я перейняла цю культуру від неї. Мій перший самостійний збір – це збір на протез для дядька моєї подруги зі спецпідрозділу “Кракен”, який підірвався на міні навесні 2022 року. Це був невеликий збір, але з нього все почалося. Згодом я почала займатися масштабнішими зборами, зокрема на автівки для військових. Перші мої збори займали багато часу через брак досвіду, але тепер це відбувається значно швидше. Я отримую багато запитів від військових і намагаюся допомогти кожному. Потрібно розуміти, що донат – це не тимчасова акція, а частина нашого життя. Навіть 50 гривень, які ми могли б витратити на пачку цигарок, можуть врятувати життя або забезпечити перемогу», – поділилася Влада.
Вона також розповіла, як змінилися запити від військових із початку війни.
«На початку повномасштабного вторгнення найчастіше просили засоби гігієни та медикаменти, але тепер держава забезпечує ці потреби на належному рівні. Сьогодні ж найбільша потреба – це дрони та автівки, без яких важко уявити ефективне виконання бойових завдань», – зазначає Влада.
Під час заходу Діана звернула увагу на важливість підтримки перевірених волонтерів і пояснила, як розпізнати надійні збори: «Головний критерій – звітність. Волонтери, які після кожного збору публікують у соціальних мережах чеки, фото та детальні звіти про використання коштів, заслуговують на довіру. Це прозорість, яка свідчить про відповідальність».
Діана поділилася своїм шляхом волонтерства. Вона зізналася, що до весни 2024 року боялася організовувати збори самостійно, але згодом наважилася допомогти у великому зборі, який ініціювала її подруга Гнна, на ремонт автівки для військових. Цей досвід надихнув дівчину взяти участь у подальших зборах, а нещодавно вона започаткувала власний збір на планшет для артилеристів, які боронять Запорізький напрямок.
«Для мільйонів українців, які не беруть безпосередньої участі у бойових діях, донати – це спосіб долучитися до спільної справи й підтримати наших захисників. Але завдяки діджиталізації навіть початківці можуть організувати власні збори. Наприклад, Монобанк надає змогу створювати “банки” для зборів, які можна поділити на менші частини. Це робить процес простішим і доступнішим для кожного», – пояснила Діана.
Вона також поділилася планами на майбутнє: допомогти односельчанці зі збором коштів на закупівлю РЕБ для її чоловіка та побратимів, які захищають Україну на Донеччині.