Власним поглядом на проблему безпритульних тварин у Болграді з інтернет-виданням «Махала» поділилась переселенка з Одеси Олена Полонська, яка декілька років тому від холодної та голодної смерті в полі Одещини врятувала трьох собак. Своїх вихованців дівчина назвала Боцманом, Жулі та Бетті.
Раніше Олена мешкала в Одесі. В Болград вона переїхала через те, що не могла тримати у квартирі врятованих тварин, тому оселилася в одному з місцевих приватних будинків, де змогла облаштувати цілу кімнату для чотирилапих.
Зооволонтером Олена себе не вважає, каже, що вона просто небайдужа до цієї справи людина. Однак, наразі Олена доєдналася до групи зооволонтерів Болграда і з радістю буде допомагати у міру своїх можливостей, бо бачить, якщо не розпочати щось змінювати, місто може перетворитися на небезпечне для проживання.
Здавалося б, Одеса знаходиться не так й далеко від Болграда, усього трохи більше, ніж 200 кілометрів, проте відношення до безпритульних тварин там зовсім інше.
Олена розповіла нам, що в Одесі дуже скоротилася кількість безпритульних тварин, бо міська влада проводить дні безкоштовної стерилізації щосуботи в одній з клінік.
До того ж у місті використовується цивілізований та більш гуманний спосіб відлову собак, а саме за допомогою ін’єкційних дротиків з присипляючою речовиною. На шостому кілометрі існує притулок, який приймає заявку на вилов тварини, потім за вказаною адресою виїжджає спеціальна машина з робітниками. Хлопці за допомогою дротиків присипають собак, везуть на 6 кілометр у клініку, де їх стерилізують. Після операції їм одягають кліпсу на вушко, а десь через тиждень їх привозять на місце, звідки і забирали, тобто повертають у звичайне для них середовище.
«На мою думку, вбивство нічого не дасть. Стерилізація – це єдиний вихід зменшити популяцію якомога швидше», – каже Олена.
У спеку багато одеситів виносить тваринам воду, в холод підгодовують їх. Якщо пройтись по набережній, то можна помітити, що чимало людей виходять на прогулянку з кормом, підгодовуючи котів чи собак. А біля одного з магазинів дирекція побудувала спеціальні будиночки для котів.
Переїхавши у Болград, Олена зіткнулася з величезною кількістю бездомних тварин. Найбільше її вразило те, що господарі не стерилізують своїх собак, а також те, що цуценят просто викидають на вулицю, тим самим наражаючи на смерть.
Олена каже, що в першу чергу варто працювати з населенням, бо людям тут не вистачає освіти, а також привчити господарів до стерилізації своїх тварин і тоді, результат не забариться.
Також Олену обурило те, що в місті немає притулку і людям просто немає куди віднести знайдену, покинуту тваринку. Й до того ж стан безкоштовної ветеринарної клініки залишає бажати кращого. Проте, Олена відмітила, що в місті є гарна платна ветеринарна клініка, із небайдужим і професіональним лікарем Кристиною, яка виконує свою роботу на всі 100 %.
Олена вважає, що потрібно змінити процес відлову тварин у місті, замінивши сачки на дротики, оскільки вони наводять жах не тільки на тварин, а й на населення. Однак, нагадаємо, що міська рада у відповіді на наш запит висловила думку, що вважає недоцільним використання ін’єкційних дротиків. Тим не менш, Олена підкреслює, що влада повинна бути активною у вирішенні цього питання та надавати усю потрібну допомогу у цьому напрямку.
Перший крок до вирішення цієї проблеми – створення притулку для тварин з належними умовами їх утримання, включаючи санітарні умови, доступ до їжі, води, а також тепло та простір. Тут їх мають одразу стерилізувати, вакцинувати, а також непогано було б одразу шукати їм дім.
«Не треба сподіватися лише на міську раду. Річ у тому, що і від самих людей багато чого залежить. Треба змінювати мислення, ставати добріше та емпатичніше до братів наших менших, а згодом зміниться і ситуація», – розказує Олена.
На питання звідки взялася в неї любов до тварин, Олена відповіла наступне: «Любов до тварин або є всередині людини, або її взагалі немає. Це закладено генетично».
І хоча вона може не називати себе зооволонтером у повному розумінні цього слова, її власні дії і готовність долучитися до активістів, свідчать про те, що вона діє від серця та робить свій внесок у покращення умов для тварин та зростання свідомості мешканців Болградської громади.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю районної газети «Дружба» і інтернет-видання «Махала» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.