Інтернет-видання Бессарабії

Чому на Варвару в Бессарабії випікають пісні коржики?

17 Грудня 2023 10:30
Махала
Чому на Варвару в Бессарабії випікають пісні коржики?

Щорічно 4 грудня за новим стилем або 17 грудня за старим стилем українці відзначають День святої Варвари, на честь священномучениці Варвари Іліопольської. Вона вважалася покровителькою рукоділок, цілителькою від кору та віспи, покровителькою жінок. Це свято було дуже популярним серед українських дівчат.

На Варварин день було прийнято йти за водою добре одягненими та причесаними. На цій воді варили особливі каші чи кутю.

На день святої Варвари віруючі пекли пироги з маком. Ними часто пригощали худобу. Вважалося, що так вона краще розмножуватиметься. В Україні цього дня обовʼязково варили кутю та узвар.

У день святої Варвари для жінок вважалося гріхом прати, білити та місити глину, а також займатися іншими ремеслами. Дозволялося шити, вишивати та ткати.

Варварин день вважався днем повороту до весни, незважаючи на те, що передбачає настання зимових холодів. Наші пращури у цей день намагалися вгадати, якою буде погода. Вважалося, що якщо вночі тепло, можна чекати хорошого врожаю, а якщо люті морози – до довгої та холодної зими.

У селі Калчева Болградського району на Варвару жінки досі печуть прісні коржі (пісні пити) на сухій сковороді. Їх обов’язково змащують медом, частують близьких, роздають усім за здоров’я своїх дітей. Здавна вважалося, що таким чином можна задобрити покровительку дітей Варвару від вітряної віспи та кору.

Що являють собою ці прісні коржі?

Рецепт їх досить простий: 1 склянка теплої води, щіпка солі, 1 ст. ложка соняшникової олії, щіпка харчової соди, гашеної оцтом.

Замішується тісто, а потім формуються кульки та тонко розкочуються за розміром сковороди. Коржики потрібно обов’язково наколоти вилкою і випікати під закритою кришкою на середньому вогні.

Це той випадок, коли їжа не лише смачна, а й корисна. Це чудова альтернатива бездріжджовому хлібу. Спробуйте і ви порадувати своїх близьких солодкими ароматними варварками у це чудове зимове свято.

Наталя Перелі, Олександр Перелі

Поділитись
Зараз читають