Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Отримання документів, що підтверджують факт догляду за людиною з інвалідністю: ситуація в Ізмаїлі

18 Червня 2024 16:43
Альона Колеснік
Отримання документів, що підтверджують факт догляду за людиною з інвалідністю: ситуація в Ізмаїлі

Минулого тижня, 14 червня, виконком Ізмаїльської міської ради ухвалив рішення про внесення змін до свого рішення від 1 грудня 2022 року. У грудневому документі йшлося про створення комісії «з питань встановлення факту здійснення догляду за особами з інвалідністю І або ІІ групи або особами, які потребують постійного стороннього догляду».

Відзначимо, що спочатку комісія створювалася з метою видачі актів, які підтверджували факт здійснення догляду за немічними родичами, людям, бажаючим перетнути кордон. Це рішення ґрунтувалося на ст. 52 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” на виконання пункту 21 Правил перетину державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995 (зі змінами).

Червневе рішення з’явилося у зв’язку з виходом Постанови Кабміну № 560 від 16 травня поточного року “Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період”. Тепер акти, що видаються комісією, прив’язуються до військовозобов’язаних чоловіків призовного віку, які хочуть отримати відстрочку від мобілізації. 

Нове рішення виконкому доповнилося “Положенням про комісію з питань встановлення факту здійснення догляду за особами з інвалідністю I або II групи або особами, які потребують постійного стороннього догляду”, в якому зазначено мету комісії, її завдання, склад, зразки актів, що видаються (їх два).

Раніше до складу комісії входили представники управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міськради (4 особи) та УП та СЗН Ізмаїльської районної військової адміністрації (1 особа), головна медична сестра КНП «Ізмаїльський міський центр первинної санітарної медичної допомоги». В новому складі представника УП та СЗН військової адміністрації замінили керівником громадської організації «Ізмаїльське міське товариство інвалідів, ветеранів війни та праці». Голова комісії – заступник міського голови Сергій Лузанов – лишився незмінним.

Яким є алгоритм дій для людей, які бажають для тієї чи іншої мети отримати акт, що підтверджує факт постійного догляду за родичем? Чи є наплив звернень в місті? Яку частку їх становлять відмови? Що є причиною для відмов? З такими питаннями журналістка інтернет-видання «Махала» звернулася до керівника комісії Сергія Лузанова.

Сергій Аркадійович розповів наступне:

– Комісія створена для того, щоб людина, яка здійснює догляд, могла отримати відповідний документ. До складу комісії входять депутати міської ради, представники громадської організації, фахівці як соціального, так і медичного напрямків. Тобто фахівці, які розуміють, які документи чи довідки їм надають. Перш ніж звернутися по цей акт, людина проходить певні підготовчі етапи, готує пакет документів, потім подає заяву на ім’я міського голови з проханням видати акт.

Члени комісії зв’язуються із заявником, домовляються про конкретний час та приїжджають на адресу, за якою здійснюється догляд. Далі відбувається співбесіда із тим, хто здійснює догляд, та з тим, стосовно кого він здійснюється. Аналізуються документи, обставини, у яких людина живе. Фахівець із лікувального закладу аналізує медичні документи, працівники соціальних установ проводять бесіду, щоб з’ясувати, у чому саме полягає цей догляд, у чому конкретно допомагає та людина, яка звернулася із заявою. На місці все стає зрозумілим.

Щодо кількості звернень, які надійшли, Сергій Лузанов зазначив, що «це не потік, їх дуже мало».

За його словами, за минулий рік було 40 звернень, за півріччя цього року – поки що 19. 

«Люди зверталися, звертаються та звертатимуться. Цей акт їм необхідний із різних причин. Не лише для отримання відстрочки під час мобілізації, комусь треба перетнути кордон», – каже Сергій Аркадійович. – Якщо члени комісії дійдуть висновку, що те, що зазначено у документах, не відповідає дійсності, заявники отримають відмову. Ситуації бувають різні».

Статистика щодо відмов така: за 2023 рік їх було отримано 12, за це півріччя – 3. Якщо підсумувати, то виходить, що відмову отримали близько чверті заявників.

На запитання «чи перевіряє комісія надані їй документи на фальсифікацію?» Сергій Лузанов відповів: «Це є конкретна відповідальність тієї комісії, яка видає медичний документ. Разом із тим, наша комісія перевіряє ці документи на відповідність вимогам законодавства, а також у нас у складі комісії є медичний працівник, який може визначити, чи відповідає стан людини, яка знаходиться перед ним, тому, що написано в медичному документі».

Стосовно терміну, за словами Сергія Аркадійовича, комісія має надати заявнику або акт, або відмову протягом п’яти робочих днів.

На завершення бесіди співрозмовник зазначив: «За кожним зверненням стоїть людська історія, яка має різне забарвлення. Але завжди це дуже складна історія, тому члени комісії ретельно вивчають обставини кожної ситуації».

Поділитись
Зараз читають