Інтернет-видання Бессарабії

На Лазар в селі Нові Трояни: весняна традиція, що живе в Бессарабії

16 Квітня 2025 19:05
Валерій Гайдаржи
На Лазар в селі Нові Трояни: весняна традиція, що живе в Бессарабії

За тиждень до Великодня в селі Нові Трояни Болградського району відроджується давній звичай — обряд «Лазарі». Це звичай, що передається з покоління в покоління і досі залишається живим завдяки зусиллям громади. Молоді дівчата об’єднуються в гурти, вбираються у святкове вбрання та обходять оселі односельців із піснями й привітаннями. Журналіст інтернет-видання “Махала” побував у Нових Троянах, щоб зафіксувати, як зберігається та передається ця традиція, яка досі залишається важливою частиною місцевої культури.

Свято Лазаря знаменує початок весни. У це свято дівчата з однієї вулиці збираються разом і вітають інших господарів села з піснями. У кожній групі дівчат обирається головна, яка знає, хто де живе і яку пісню в цьому дворі виконувати. Натомість господарі давали борошно і яйця, які символізують чистоту свята, оновлення природи. Наприкінці збираємося у головної дівчини дома, розділяємо всі продукти порівну та відзначаємо завершення цього свята. Саме до цього дня нам завжди купували нові сукні, ми дуже чекали на цей день, щоб одягти нову сукню“,- розповіла місцева жителька Валентина Мінжирян.

Завдяки підтримці громади та щирому ентузіазму мешканців Нових Троянів традиція «Лазарі» не лише зберігається, а й оживає з новою силою. Щороку до святкового обряду приєднуються нові учасниці — підлітки, молоді дівчата, які з цікавістю переймають знання та пісенну спадщину від старших. 

«Ми підтримуємо нашу молодь у збереженні традицій, бо саме через них живе наша культура. Але щоб залучити дітей і підлітків до цього процесу, спочатку мають згуртуватися дорослі. Потрібно створити умови, зацікавити, пояснити цінність традицій. У попередні роки ми опитали старожилів села, записали від них старовинні пісні, які вони співали на “Лазарі”, роздрукували тексти та роздали молоді. Це був перший крок. А цього року дівчата вже самі взяли ініціативу,  організувалися, вивчили нові пісні, навіть додали танцювальні елементи. Це дуже цінно — бачити, як традиція не лише зберігається, а й розвивається завдяки молодому поколінню”, — розповіла місцева жителька Наталя Водник.

Подробиці дивіться у нашому відео

Поділитись
Зараз читають