У Європарламенті відкрили виставку картин українсько-болгарської художниці Йони Тукусер під назвою «Голод». Мисткиня працювала над експозицією, присвяченій Голодомору, понад 14 років. Після аналізу архівних документів та інтерв’ю з людьми, які пережили ті страшні роки, артистка презентувала свої роботи. Вони розповідають не лише про минуле, а й сьогодення України, на територію якої прийшла війна, а з нею — знову голод та розруха.
Про це повідомляє французька новинна радіостанція “RFI”.
Йона Тукусер — болгарська майстриня, яка народилась й виросла в українському селі Главані Болградського району Одеської області. Художниця каже, що її маленька Батьківщина пережила найстрашніший голод саме після Другої світової війни.
Роботи Тукусер демонструють трагічні наслідки голоду, який виник в Україні після радянської окупації в 1921–1923 рр. та Другої світової війни у 1946–1947 рр. Окремі роботи присвячені Голодомору 1932–1933 рр., який Європарламент визнав геноцидом. 17 картин розповідають 17 трагічних історій, шість із них — про болгар.
«Кожна картина ґрунтується на документі, який я знайшла в архіві. Назва кожної картини — це назва документа. Кожну історію, із якою я стикаюся, я проживаю і пропускаю крізь себе, щоб знайти творче натхнення і перетворити її на мистецьку спадщину», — розповідає художниця.
З початком повномасштабного вторгнення Росії до України знов повернувся голод. Йона Тукусер написала картину про 6-річного Іллю з Маріуполя. Після загибелі батьків від ракетного удару позаторік хлопчик просидів три тижні в підвалі й з’їв плюшевого ведмедика, бо не мав їжі.
«Ця дитина відчула жах війни, вона втратила своїх батьків, і на додачу до всього цього пережила голод», — розповідає Йона. Цю картину передали головному прокуророві Міжнародного кримінального трибуналу в Гаазі як доказ злочину проти людства, вчиненого Росією.
Президентка Європарламенту Роберта Мецола зазначила, що роботи Тукусер дають уроки історії та є «нагадуванням про звірства, на які здатна людина».
«Можливо, вони (Картини. – Ред.) набувають більшого резонансу на тлі тривалої російської агресії в Україні, де Росія знову перетворює продовольство на зброю, спричиняючи масові страждання і загрозу нестачі продовольства і голоду в значних частинах світу», — сказала Мецола.
Спеціально з України на виставку привезли уламок російського дрона «Герань-2», яким ворожа армія атакувала дунайський порт «Рені» влітку 2023 року. Посол України при ЄС Всеволод Ченцов зазначив, що Росія досі використовує голод як зброю, і закликає притягнути країну-агресорку до відповідальності.
«І я ще раз закликаю Європейський Парламент, G7, Європейський Союз бути разом із Україною на всіх фронтах — боротися з дезінформацією, надавати фінансові ресурси та зброю. Тому що мова йде про свободу та про спільну Європу», — сказав дипломат.