12 лютого 2025 року в Ренійській громаді стартує регіональний фольклорний (весняний) фестиваль «Мерцішор», організаторами якого є відділ культури, туризму, молоді та спорту Ренійської міської ради, ГО «Ренійське районне молдавське національно-культурне товариство «Ізвор» та КУ «Центр культури та дозвілля» Ренійської міськради. Подавати заявки на участь можна до 20 лютого, а триватиме фестиваль до 1 березня поточного року та завершиться у цей день гала-концертом у міському парку Перемоги. У ньому виступатимуть найкращі учасники, яких визначить оргкомітет.
До участі ж у яскравій події, яка, як зазначають організатори, об’єднує серця та культурні традиції краю, запросили всіх аматорів народної творчості – фольклорні колективи, хореографічні ансамблі, вокальні групи, дуети, солістів, інструментальні колективи, театральні студії та багато інших, а головними його цілями є збереження нематеріальної культурної спадщини, популяризація народних звичаїв та весняних обрядів, розвиток творчих здібностей молоді та обмін досвідом.
Зазначимо, що нинішній «Мерцішор» проводитиметься вже в 41-й раз і ця цифра сама по собі говорить про те, наскільки багата та насичена історія цього фестивалю. Про деякі його особливості та найяскравіші сторінки – у нашому сьогоднішньому матеріалі.
У країнах та регіонах, де святкують це весняне свято (південь України, Молдова, Румунія, Болгарія та ін.), внесене Міжурядовим комітетом ЮНЕСКО до списку нематеріальної культурної спадщини людства, щороку 1 березня люди дарують один одному «мерцішори» – свиті з білих і червоних ниток крихітні квіточки. За традицією, цю прикрасу потрібно носити на одязі весь місяць, а потім зняти та розвісити на фруктових деревах. Ще однією доброю традицією, вже безпосередньо у Ренійській громаді, є привітання колективів підприємств та установ міста: активісти молдавського національно-культурного товариства «Ізвор» та учасники фольклорного колективу «Церенкуца» у національних костюмах обходять їх та вручають «мерцішори». Наприклад, у 2020 році так співпало, що вони, прийшовши привітати співробітників мерії, потрапили прямо на засідання виконкому міської ради, учасники якого були лише раді на кілька хвилин відволіктися від обговорення серйозних питань життєдіяльності громади та відчути атмосферу улюбленого весняного свята. Коментуючи в інтерв’ю Ютуб-каналу «Новини Рені» традицію вітати трудові колективи, голова молдавського національно-культурного товариства «Ізвор», депутат міськради Валерій Бабере зізнався, що він навіть не очікував, що ренійці будуть так раді цим зустрічам. «Люди просто втомилися психологічно від усього і хотіли, щоб ми підходили та дарували ці «мерцішори». Тому я вважаю, що ми правильно зробили», – наголосив він.
Фестиваль у різні роки проводили й у селах громади. Так, того ж 2020 року учасників гала-концерту приймало Новосільське. Окрім творчих колективів з усіх будинків культури Ренійського району, учасниками свята весни стали і самодіяльні артисти з Ізмаїльського та Кілійського районів, а також гості з Республіки Молдова. Роком раніше, 2019-го, фестиваль приймала Орлівка, де також взяли участь артисти з Молдови (у цьому селі проходив фестиваль і 2016 року), а 2018 року 35-й ювілейний «Мерцішор» проходив у Плавні. І щоразу в залі був повний аншлаг! А ось уже 2021 року через пандемію коронавірусу культурна подія відбулася в онлайн-форматі, тоді її учасниками стали, зокрема, фольклорні колективи з Одеси та Чернівців, а також закордонні колективи, з якими налагоджені культурні зв’язки. У наступні роки фестиваль також проводився в онлайн-форматі, але вже через війну.
Додамо, що Ренійська громада не лише проводить свій «Мерцішор», а й взяла участь в аналогічному обласному фестивалі у 2018 році у Тарутиному, на який вирушив культурний десант у кількості понад 40 учасників: це колективи народного вокального ансамблю молдавської пісні «Церенкуца» Ренійського Будинку культури та зразкового вокального ансамблю «Дорулець», а також солістка Лідія Карайван Орлівського Будинку культури.
Раніше ми повідомляли, що у Ренійській громаді відбувається фольклорний фестиваль зимових обрядів «Florile dalbe-2024-2025».
На фото учасники онлайн-фестивалю «Мерцішор-2024».