Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Маловідома історія: трагічна доля мешканця одного з старовинних будинків у Болграді

11 Грудня 2023 14:19
Лілія Биковська
Маловідома історія: трагічна доля мешканця одного з старовинних будинків у Болграді

Старі будинки є своєрідними свідками минулого, які розповідають про життя та особливості тих, хто колись в них проживав. Зберігаючи в собі унікальну історію, вони віддзеркалюють характер і спосіб життя колишніх мешканців. Наприклад, зовнішній вигляд будинку може розповісти нам про соціальний статус його жильців. Великі, вишукані будинки свідчать про заможність колишніх мешканців, в той час як скромні, маленькі будинки можуть свідчити про простоту їхніх попередників. Таким чином, розглядаючи старі будинки, ми можемо зануритися в минуле і відчути дух тих, хто тут колись жив.

На вулиці Перемоги, 92 (раніше ця вулиця мала назву Бутковського) знаходиться один з таких старовинних будинків. Оприлюднення особистої історії Балша Степана Миколайовича, який певний час проживав у місті Болград, розкрило нам не тільки історію будинку, а й гірку долю його мешканця.

Балш Степан Миколайович народився і до 1940 року жив у селі Плавні (стара назва Барта) Ренійського району. Був батьком 6 дітей, разом з дружиною господарював та мав гарний будинок, який, ймовірно, конфіскували.

7 серпня 1940 року Степана Миколайовича заарештували  радянські «визволителі». 3 червня 1941 року засуджений до 8 років виправного табору як «соціально-небезпечний елемент».

Перебуваючи на службі в причепції (пречептор – працівник податкової служби за часів Румунії) Балш знущався з населення за несвоєчасну сплату податків, продавав їх майно і бив”, – вказується у його особистій справі. Насправді, таке звинувачення було у всіх, хто не догодив радянській владі.

Степану Миколайовичу, репресованому ще у 1940 році, тричі пощастило після арешту. По-перше, він вижив у таборі в Воркуті. По-друге, після відбуття 8 років терміну не потрапив у заслання, а зміг повернутися додому. Проте повернувся він вже не в рідне село, а з 1950 року оселився в Болграді. І хоча, у 1960 році під час перегляду його особистої справи його не реабілітували, вже у 1965 році справу знову переглянули за клопотанням Болградської адміністрації ремкобуду, де 15 років Балш працював комірником. Цього разу за відсутністю складу злочину вирок скасували та Степана Миколайовича реабілітували.

Через те, що нумерація домів на вулиці змінювалася, не можна достеменно стверджувати, але можна передбачити, що Степан Балш жив саме в цьому будинку по вул. Перемоги, 92.

Світла пам’ять бессарабцям, які були репресовані радянським тоталітарним режимом!

Дякуємо за підготовку матеріалу групу “Камчік. Історія з 1830”.

Поділитись
Зараз читають