Інтернет-видання Бессарабії

Коротко про головне: які наслідки для довкілля матиме підрив росіянами Каховської ГЕС?

08 Червня 2023 12:15
Ганна Ковальова
Коротко про головне: які наслідки для довкілля матиме підрив росіянами Каховської ГЕС?

З моменту коли російські окупаційні війська підірвали греблю Каховської ГЕС Херсонщина уходить під воду. Від цього страшенно страждають місцеві мешканці та тварини. Цілодобово екстрені служби надають допомогу всім, хто цього потребує, та евакуюють населення в тимчасові пункти розміщення або в інші області. Така сама ситуація й з тваринами. Зооволонтери з різних куточків країни евакуюють пухнастих друзів в безпечні місця.

Голова Офісу Президента Андрій Єрмак зазначив: “Руйнування Каховської ГЕС – це найбільша рукотворна і техногенна катастрофа у світі за останні десятиліття, яка вбиває екологію і негативно вплине на життя сотень тисяч людей у наступні роки.

Але які саме наслідки для навколишнього середовища матиме підрив росіянами дамби Каховської ГЕС? Громадська організація “UAnimals” коротко зібрала основну інформацію про це.

“Наголошуємо, це — попередні прогнози. Точні дані експерти оприлюднять після стабілізації рівня води”, – зазначили зоозахисники.

1. Ризик поширення інфекційних хвороб

Небезпечні для здоровʼя хімічні речовини, збудники інфекційних хвороб із кладовищ, вбиралень, сміттєзвалищ можуть опинитися у криницях та відкритих водоймах на території, підтопленій внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС.

2. Забруднення Чорного моря та прибережних територій

“Сотні тисячі тонн ґрунту та токсичні мули, що накопичилися на дні Каховського сховища, будуть змиті в море. Разом з ними – хімікати, важкі метали та інші забруднювачі, які поширяться на все узбережжя: одеські затоки, Румунія, Болгарія, Туреччина”, – пояснив еколог Владислав Балінський.

Масовий мор риби через стрімке падіння рівня води через 3-5 днів спричинить ризик захворювання на ботулізм.

3. Підвищена небезпека від вибухів

У зоні підтоплення ворожі міни опинились під водою і їх може знести потоками.

4. Посуха та пожежі

Без джерела води залишились 94% зрошувальних систем в Херсонській, 74% – в Запорізькій та 30% – в Дніпропетровській областях. За даними міністерства агрополітики, знищення Каховської ГЕС призведе до того, що поля на півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі.

5. Загибель прісноводної та морської фауни

Винесена з потоком води у заплави, що утворилися нижче греблі Каховської ГЕС, фауна водосховища загине.

Своєю чергою і чорноморська фауна від масивного напливу прісної води та прісноводної мертвої фауни також може гинути.

6. Зміна клімату

Зміна температурного балансу земель біля Дніпра, поява великих площ колишнього дна водойми, не покритого рослинністю.

Новоутворені пустелі швидко прогріватимуться сонцем, виникатимуть суховії, різкі зміни тиску, пилові бурі та інші погодні катаклізми.

7. Зникнення фауни

Через затоплення степових ділянок можуть зникнути чимало рідкісних видів тварин. Кандидат біологічних наук Михайло Русин повідомляє, що під загрозою опинились: степова мишівка, емуранчик Фальц-Фейна, сліпець піщаний.

Експерт додає, що дрібні тварини не встигнуть мігрувати і навряд чи знайдуть придатну для свого життя територію.

8. Ядерна загроза

За даними «Енергоатому», зниження рівня води в Каховському водосховищі – це додаткова загроза для АЕС. Як повідомляють спеціалісти, вода з Каховського водосховища була необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС. Зараз станція підживляється за рахунок станційного ставка-охолоджувача.

Поділитись
Зараз читають