Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Кліщі можуть бути небезпечними для людей та тварин: як уберегтися?

19 Квітня 2023 17:46
Ганна Ковальова
Кліщі можуть бути небезпечними для людей та тварин: як уберегтися?

Довга та холодна весна – прекрасний час для полювання кліщів. Укуси деяких видів цих павукоподібних для людей та тварин несуть небезпеку інфікування серйозними захворюваннями. Як вберегти себе та свого домашнього улюбленця від цих маленьких небезпечних створінь?

Чим небезпечний кліщ?

Перш за все визначмо чи так небезпечний укус кліща? Насправді ж, кліщі є небезпечними не своїми укусами, а тим, що вони смокчуть кров у різних тварин і від кожної з них набираються мікробів. Потім ці мікроби можуть потрапити в кров нової жертви.

Кліщ є переносником кліщового енцефаліту – серйозного захворювання центральної нервової системи. А також кліщі можуть передавати й інші тяжкі хвороби, у тому числі чуму, бореліоз (Хвороба Лайма), бруцельоз, тиф та ін.

Навіть якщо укус кліща був короткочасним, ризик зараження кліщовими інфекціями не виключається.

«Якщо чесно в нашому регіоні немає кліщів, які несуть кліщовий енцефаліт. Але це не означає, що такі кліщі не можуть бути якимось чином занесені сюди. Ризик є завжди!» – розповідає «Махалі» наш постійний експерт в галузі медицини Лариса Панайотова, лікар сімейної медицини Болградського центру первинної медико-санітарної допомоги.

Крім того, через ранку від укусу в кров може потрапити й інша інфекція. Це зазвичай стається тоді, коли люди видаляють кліща в домашніх умовах.

«При укусі кліща не слід намагатися його вирвати, чи викрутити, чи використовувати якісь народні засоби. Навіть якщо ви зможете його відокремити від тіла, то великий ризик того, що в ранці залишиться голова кліща, чи частина його ротового апарату. Вони можуть загноїтися та викликати інфекцію. До того ж кліщ може впитися в досить пікантні місця, де його видалення самотужки може викликати біль чи дискомфорт. Тому не робіть це, а звертайтеся про допомогу до лікарні» – радить Лариса Леонідівна.

Лікарка додає, що хірург, який видаляє кліща, ретельно оглядає місце укусу і якщо воно має почервоніння чи припухлість, то призначає курс антибіотиків. 

Як себе уберегти?

Попадаючи на тіло людини, кліщ не відразу впивається в його шкіру, а довго повзає, відшукуючи найніжніші місця з тонкою шкірою: області паху, пахв, шиї, ключиць, живота та спини. При цьому укус кліща зовсім не відчутний. Це пов’язано з наявністю в його слині знеболювальної речовини.

Від випитої крові кліщі сильно роздмухуються, збільшуючись у розмірах у 3-4 рази, і лише потім відпадають. 

Кліщ повільний та слабкий, він не здатен прокусити одяг, його можна змити простим душем, він боїться запаху спеціальних спреїв.

Тому перед прогулянкою на природі чи робіт в городі необхідно вдягти одяг, який прикриває ноги, руки та шию. Використовуйте різні спреї проти комах.

Після прогулянки буде достатньо причесатися гребінцем та прийняти душ.

Як вберегти домашнього улюбленця від укусу?

Кішки та собаки часто стають жертвами кліщів. Іноді з прогулянки у самий пік сезону кліщів (це весна та початок літа) з однієї тварини можна зняти по декілька кліщів.

Імунітет тварини сильніше за людський, але кліщ все одно може спровокувати інфекційні захворювання. При невірному видаленні кліщів зберігається небезпека запалення рани чи потрапляння до неї інфекції. Тут діє та ж сама порада, як і для людей. Кліщів, які вже впилися у тіло тварини, краще видаляти професіоналам.

Існує декілька лайфхаків, які допоможуть вберегти тварину:

  1. Протикліщові ошийники; 
  2. Ретельний огляд та вичісування тварини після кожної (!) прогулянки;
  3. Своєчасне звернення до лікаря.

Будьте уважні та здорові!

Серафим Савченко 

Поділитись
Зараз читають