Минулого тижня Сарату відвідали лорд-мер міста Кірххайм-Тек доктор Паскаль Бадер, представниця міністерства культури Німеччини доктор Хейнке Фабріциус, волонтери Хільтруд Ельберт-Фано та Симон Новотни. Журналістка видання «Махала» разом з гостями відвідала соціальні об’єкти селища і дізналася про мету їх поїздки.
Спочатку гості разом з керівництвом Саратської громади поклала квіти до пам’ятника засновнику Сарати пастору Ігнацу Ліндлу. Потім відвідали місцевий краєзнавчий музей, екскурсію провела завідувачка Любов Клим.
Хільтруд Ельберт-Фано передала музею подарунки від себе та своєї мами – пані Елли Фано, яка є уродженкою Сарати, а зараз живе в Нимеччині, однак вона не забуває малу батьківщину. Пані Елла передала на потреби музею 1 000 євро та скатертину, подаровану їй колись на її власні заручини. А пані Хільтруд передала від себе 500 євро.
В цей день встановили таблички на історичних будівлях селища, якими займалися співпрацівники музей та місцеві дослідники історії Сарати, зокрема, Віктор Клиновський. Право закріпити табличку на будівлі міграційної служби було надано Симону Новотни та секретарю Саратської селищної ради Володимиру Проданову.
Табличка була відкрита і на будівлі, яка налічує майже 200 років, де зараз розміщується редакція місцевої газети «Час. Люди. Події». Право відкрити табличку надали волонтерці Хільтруді Ельберт-Фано та редактору місцевої газети Аллі Корінь.
В редакції Хільтруд Ельберт-Фано подарували календар «Сарата очима юних художників», створений ГО «Злагода» та вихованцями мистецької школи. А Симону Новотни подарували справжню українську вишиванку, вироблену в Всеукраїнському центрі вишивки у Решетилівці Полтавської області.
Гості відвідали кірху, познайомилися з пастором церкви євангельських християн-баптистів Василем Георгієвим, послухали органну музику.
Побували вони в 33 ДПРЧ 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області, поспілкувалися з начальником частини Володимиром Пацьорою та особовим складом.
Завітали гості і до ліцею, де їх зустрічали короваєм на рушникові, українськими піснями та танцями. Доктори Бадер та Фабріциус, панове Новотни та Ельберт-Фано у супроводі директора Романа Ковшика пройшлися коридорами та навчальними кабінетами, подивилися бібліотеку, їдальню та спортзал, сховище ліцею. Цікавилися потребами учбового закладу. Також гості оглянули дитячий садочок, в тому числі укриття, яке було відбудовано та обладнано всього за 3 місяці.
«Мені дуже сподобалася школа з її інноваціями, відданими вчителями та молодим керівником, який прагне до вдосконалення та подальшого розвитку. У такі складні для України часи тут роблять все, щоб дітям було добре. Дуже вражає зацікавленість не тільки персоналу, а й батьків, які приймають участь в оздобленні дитячого садочку. Нове укриття у дитсадочку вражає тим, що воно спеціально збудовано і все зроблено так, щоб діти почувалися там спокійно та зручно. Дуже бентежить, що для майбутнього покоління будуються укриття, щоб захистити дітей, замість того, щоб будувалося щось для їх розвитку та розваг», – поділився враженнями доктор Бадер.
Пані Хейнке Фабріциус прийняла участь в засіданні клубу «Людині потрібна людина», який працює при музеї.
«Мені насамперед цікаво познайомитися з людьми, які активні та цікавляться історією, культурою. 18 січня у Штуттгарті відкрили після оновлення музей, присвячений німцям Бессарабії. Мабуть, той музей мав би знаходитися тут, де жили і працювали бессарабські німці. Дуже важливо нагадувати Європі, а особливо німцям, що вони теж колись були колоністами, переїздили у пошуках кращого життя. І в тому є сила сьогоднішньої Європи, що люди можуть переміщатися, переїжджати, вивчати один одного, і в цій єдності можуть досягати чогось кращого», – зауважила пані Фабріциус.
Відвідали німецькі гості й Саратську центральну лікарню, де їх зустрічали головний лікар Роман Балан та старша медична сестра Людмила Калинковська. Керівник лікарні розповів, що медичний заклад має потужне хірургічне відділення, а і хірурги спроможні виконувати навіть пересадку шкіри. На що доктор Бадер повідомив, що у місті Кірххайм-Тек є виробництво штучної шкіри, і це може сприяти спільним проектам.
Окрім Сарати гості з Німеччини відвідали села громади – Новоселівку, Світлодолинське, Введенку, Зорю. Вшанували пам’ять та поклали квіти до Стіни пам’яті полеглих захисників України – наших земляків.
Про те, з якою метою прибули гості, розповів доктор Паскаль Бадер.
«Ставилися три головні мети: познайомитися з людьми Сарати; подивитися власними очима на ситуацію, яка зараз відбувається в Україні; дізнатися, чим ми можемо бути корисними Сараті. Зокрема, ми були у пожежній частині, де шлося про можливість передачі пожежних машин для Сарати та Арциза. Ми подивилися, чим ми можемо підтримати школу – можливо, повітряними фільтрами для укриття, лампами освітлення тощо. З керівництвом громади будемо обговорювати можливість підписання меморандуму про співдружність та співробітництво між містом Кірххайм-Тек і Саратою. І я вже маємо пропозицією про можливість для дітей 13-16-річного віку цього літа приїхати на відпочинок до Німеччини, до Кірххайму. Там вони матимуть можливість почуватися у безпеці деякий час, а також познайомитися з містом та країною», – повідомив доктор Паскаль Бадер.