Інтернет-видання Бессарабії

Мешканці півдня Одещини святкують Лазареву суботу: що це за день (Відео)

12 Квітня 2025 13:11
Валерій Гайдаржи
Мешканці півдня Одещини святкують Лазареву суботу: що це за день (Відео)

За тиждень до Великодня в Бессарабії відзначають свято воскресіння праведного Лазаря. Це свято серед жителів краю називається “Лазарки” або “Лазарева субота”, також зустрічаються назви “Сюрма Лазар” або “Люлювянке”.

Журналіст інтернет-видання “Махала” звернувся до збирача місцевих традицій з села Кубей Олександра Полібзи, аби дізнатися про цей день.

Святкування Лазаревого дня у селі Кубей, 2024 рік. Фото: Махала

У суботу або неділю, за тиждень до Великодня, в Бессарабії відзначають свято воскресіння праведного Лазаря, воно проводиться як в гагаузьких, так і в болгарських селах. Здебільшого називається це свято “Лазарки”, але трапляються й інші назви. У цей день збираються дівчата віком до 12-13 років і ходять від хати до хати, виконуючи в кожному дворі обрядові пісні, для кожного випадку була своя пісня. Виконуються пісні як діалектною болгарською, так і гагаузькою мовами. Активно ця традиція була поширена до 1960 років, після чого вона перестала існувати. В останны роки, за допомогою юних активісток села і співробітників Кубейського Будинку культури, в селі ця традиція відроджується”, – розповів Олександр Полібза. 

В кожному селі проведення свята відрізняється, але головні атрибути залишаються незмінними. Дівчата виконують пісні, господарі дарують їм борошно та яйця, бо це й було однією з цілей дівчаток: зібрати продукти для приготування Великодньої паски. Особливістю села Кубей є те, що тут використовується тільки одна пісня та білі вишиті хустинки під час виконання пісні. 

Раніше дівчатам давали тільки борошно та яйця, але з часом традиція змінилась, і тепер дають ще солодощі та гроші. Сюжет пісні, яку виконують на це свято в селі Кубей, досить поширений по всій Бессарабії, але конкретно до дня Лазаря відношення особливо не має. Цей сюжет зустрічається і в колядках, і в застільних піснях. Сенс пісні в тому, що в конкретний дім привели коня, на якому сидить дівчина, і бажають, щоб у хлопців за дівчатами тремтіли серця так само, як прикраси на її голові”, – зауважив Олександр.

Почути виконання цієї пісні та більш детально дізнатись про проведення свята в селі Кубеї можна переглянувши відео, яке журналіст видання “Махала” зняв у 2024 році.

Поділитись
Зараз читають