Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Фрумушика-Нова: молоде село Болградського району зі складною історією (відео)

18 Липня 2024 14:22
Софія Чебан
Фрумушика-Нова: молоде село Болградського району зі складною історією (відео)

Село Фрумушика-Нова розташовано посеред Бессарабсько степу. Поряд Республіка Молдова, лише 10 км відділяє від сусідній країні. Фрумушика-Нова – місце, де переплелися традиції болгар, молдаван, гагаузів, євреїв, українців та інших народів. Мальовниче село, яке у 1946 році було знищено радянською владою, через 60 років отримало друге дихання та шанс на майбутнє. У Центрі етнографічного, сільського зеленого туризму і сімейного відпочинку побували журналісти інтернет-видання “Махала”.

Знищення села радянською владою

У 1946 року у зв’язку з утворенням військового полігону радянська влада вирішує зрівняти із землею п’ять населених пунктів: Кантемир, Гофрумсталь, Зурум, Рошия та Фрумушика. 

“Люди, які жили в цих селах, в основному займалися вівчарством. Навкруги бессарабський степ, тому заробляли на життя землеробством тваринництвом”, – каже адміністраторка етнокомплексу Юлія Байбара.

Землі, на яких жили люди, народжували дітей та планували своє майбутнє, перетворилися на поле бою, а з розпадом союза про ці місця взагалі забули. Але не всі. Місцевих хоч і виселили з домівок, але з пам’яті у них залишилися спогади про рідне село та місце сили.

Відродження 

У 2006 році одесит Олександр Паларієв вирішує відродити землю своїх пращурів. Цього року Центру етнографічного, сільського зеленого туризму і сімейного відпочинку  Фрумушика-Нова 18 років. 

Олександр Паларієв з родиною часто приїздив на ці землі та проводив час зі своєю родиною. В один прекрасний день Олександр Андрійович вирішив, що буде відбудовувати хату рідного батька та сім’ї. Перша лопата була викопана на місці молдавської садиби, яка едентична хаті, в якій виріс його дідусь та батько”, –  розказала Юлія Байбара.

Також на території Фрумушика-Нова розташовані українська, болгарська, гагаузька, німецька, єврейська та інші садиби. 

Експонати для наповнення будинків — орнаменти, рушники, килими, доріжки та інше — люди звозили з усієї Бессарабії, щоб зберегти пам’ять своїх предків”, – підкреслила Юлія.  

Неможливо не помітити на території етнопарку найбільший у світі пам’ятник чабану “Чабан Фрумушики-Нова”. Він заввишки майже 17 метрів, вага – 1 080 тонн.

У 2016 році був встановлений цей пам’ятник. Засновник комплексу обіцяв своєму батькові прославитися. Прославилась ця статуя чабана, вона внесена у світову книгу рекордів Гіннеса“, — розказала адміністраторка етнопарку.

Більше про те, як живе Фрумушика-Нова — у репортажі Махали.

Поділитись
Зараз читають