У місті Болград за ініціативи журналістів газети «Дружба» та інтернет-видання «Махала» у рамках проєкту «Притулок для тварин в Болграді: від обговорення до дій» відбувся черговий «круглий стіл» за участю директора комунального підприємства Болградської міської ради “Горводоканал” Анатолія Ільченко та зооволонтерів.
На зустрічі присутні обговорили питання налагодження процесу відлову собак в громаді, безпеку ловців безпритульних тварин, взаємодію та співпрацю між волонтерами та службою.
Директор комунального підприємства зазначив, що він згоден з тим, що в Болграді є проблема з великою кількістю бездомних тварин. Він розповів, що до “Горводоканалу” досить часто надходять скарги від мешканців Болграда з приводу агресивних собак. На ці виклики служба з відлову тварин реагує та виїжджає на місце події, аби зловити собаку. Але собак з нашийниками вони не ловлять, покладаючи відповідальність на господарів тварин.
Після відлову тварину поміщають в притулок тимчасового перебування тварин, де ветеринарний лікар з Болградської державної районної ветеринарної лікарні робить огляд тварини та вирішує її подальшу долю: або стерилізувати, вакцинувати від сказу та відпустити на волю, або ж піддати тварину евтаназії. Зараз ветеринарна лікарня проводить в більшості евтаназію тварин. А зооволонтери наполягають саме на стерилізації.
Її робить в місті лікарка Крістіна Поляк, з якою волонтери співпрацюють і радять укласти договір, аби собак з кліпсами у вухах в місті побільшало. Тому вони звернулися з проханням, щоб КП “Горводоканал” уклало договір з двома лікарнями – державною і приватною, як це роблять в інших містах. Наприклад, в місті Ізмаїл. До того ж у волонтерів були питання щодо контролю якості роботи, яку проводить державна ветеринарна лікарня, бо така кількість евтаназій наштовхує на думку, що в лікарні просто не хочуть займатися стерилізацією, бо це затратний процес, до того ж тварини вимагають певного догляду після операції. Але в ході бесіди стало зрозуміло, що такого контролю немає. Лікарня виставляє рахунок, згідно з договором, який є між КП “Горводоканал” і лікарнею, його оплачують і все. Але Анатолій Ільченко зазначив, що основ для розірвання договору він не має. Лікарня, за його словами, свої зобов’язання виконує.
Анатолій Валентинович запропонував журналістам інтернет-видання “Махала” зробити опитування серед містян та дізнатися їхню думку стосовно тварин.
“Я сам дуже люблю собак, але сьогодні мешканці нашої громади поділені на дві, групи: одні, як ви, виступають за гуманне вирішення проблеми безхатніх тварин, інші хочуть миттєвих та радикальних дій. Нехай видання проведе соціальне опитування, аби дізнатися думку більшості”, – закликав Анатолій Ільченко.
Журналісти погодилися з пропозицією і незабаром проведуть опитування мешканців Болграда стосовно цього питання. Зооволонтери ж зазначили, що собаки в більшості своїй можуть бути агресивними лише через тяжку долю та погане ставлення людей до них. Загалом після стерилізації тварини не проявляють агресії. Це підтвердила і ветеринарна лікарка Крістіна Поляк.
До того ж зооволонтери вирішили підготувати звернення до Болградського міського голови і депутатів міської ради щодо збільшення фінансування програми з регулювання чисельності тварин в Болградській громаді.
Окрім цього присутні обговорили й інші важливі питання.
Зоозахисники наполягають на зміні способу відлову. Сьогодні тварин виловлюють за допомогою сачків, на очах у пересічних громадян, завдаючи психологічної травми як тваринам, так і людям. Волонтери пропонують перейти до більш гуманного способу відлову – за допомогою дротиків для дистанційної ін’єкції.
Анатолій Валентинович розповів, що раніше, у 2016 році служба з відлову собак виловлювала тварин за допомогою дротиків, проте від цього способу довелося відмовитися. Це повʼязано з ризиком того, що дротик міг попасти в людину. Однак Анатолій Валентинович не заперечує необхідність переходу на гуманний спосіб відлову, наголошуючи на тому, що для правильного розрахунку дози ін’єкційного препарату потрібен професійний ветеринар, аби не нашкодити ані тваринам, ані людям.
«Я люблю собак і не хотів би, аби ми їм зашкодили. Але в першу чергу я думаю про безпеку моїх співробітників», – зазначив директор підприємства.
Ветеринарка Крістіна Поляк виразила готовність допомогти в навчанні ловців тварин.
“На початковому етапі я можу деякий час поїздити разом з хлопцями на виклики, щоб показати, яку дозу слід набирати для якої собаки. Я впевнена, що за декілька таких поїздок вони цьому навчаться і зможуть самостійно вираховувати безпечну дозу препарату, аби тварина заснула”, – розповідає лікарка.
Головна редакторка газети “Дружба” Тетяна Терзі розповіла про те, що нещодавно вона стала свідком того, як собак виловлювати посеред дня в присутності дітей.
Анатолій Валентинович пояснив чому так відбувається та надав досить логічну відповідь. Він зазначив, що таке відбувається саме взимку, бо собаки ховаються аби обігрітись, а на вулиці міста виходять лише в присутності людей з надією, що їх хтось погодує. Влітку такі випадки є виключенням, адже ловці собак виїжджають на свою роботу о пʼятій ранку, через те, що собаки не ховаються через теплу погоду і в цей час на вулиці мінімальна кількість людей.
Окрім цього присутні торкнулися теми облаштування притулку. Директор комунального підприємства повідомив, що косметичні ремонтні роботи в пункті тимчасового перебування тварин проводяться регулярно. Він зазначив, що за три роки роботи (саме стільки він обіймає посаду директора) там постійно проводиться дезінфекція, побілка приміщення, прибирання тощо. Окрім цього, в притулку встановили додаткову клітку для великих собак, і тепер там чотири клітки. Відремонтовані й самі клітки: вони мають дах із шиферу та спеціальні дерев’яні піддони, на яких сплять тварини. Також над місцем розташування кліток замінено покрівлю, бо до цього моменту дах протікав. До того ж співробітники служби з відлову зробили у вхідних дверях спеціальні отвори для цілодобового провітрювання приміщення у літню пору року.
“Фінансування притулку, м’яко кажучи, слабке. Звісно, хотілося б більше коштів саме на його облаштування”, – підкреслив Анатолій Валентинович. Але він зазначив, що корму для годування тварин достатньо і ловці тварин навіть у вихідні дні відвідують собак і годують.
Волонтери зазначили, що якщо тваринам потрібна буде їхня допомога, то вони залюбки безкоштовно доглядатимуть за ними та будуть намагатися знайти їм нові домівки. Навіть пропонувалося скласти графік відвідування притулку.
Для подальшої співпраці зооволонтерів та КП “Горводоканал” Анатолій Валентинович порадив присутнім створити громадську організацію, яка значно полегшить роботу обом сторонам.
Він зазначив, що коли це відбудеться, можна буде домовлятися і про додаткове фінансування, і подавати заявки на грантові проєкти. І таким чином покращити ситуацію з великою кількість безхатніх чотирилапих.
“Це буде серйозний крок, бо ви візьмете на себе певні обов’язки. Наприклад, зможете скласти графік чергувань і по черзі допомагати нам доглядати за тваринами, які знаходяться в тимчасовому пункті утримання”, – каже він.
Загалом зустріч пройшла плідно. Наступним кроком, який повинні зробити волонтери, має бути реєстрація громадської організації. Над цим найближчим часом і триватиме робота.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю районної газети «Дружба» і інтернет-видання «Махала» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу
Фото Софії Чебан