Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Електронні рецепти на ліки: як це працює в Болградському районі?

28 Березня 2023 17:08
Ганна Ковальова
Електронні рецепти на ліки: як це працює в Болградському районі?

Медична реформа в Україні продовжується, з 1 квітня впроваджується електронний рецепт на всі рецептурні ліки. Таким чином вітчизняна медицина наближається до стандартів країн ЄС. Що треба знати, та як отримати електронний рецепт в закладах медицини Болградського району? 

Електронні рецепти забезпечують контроль за препаратами

Ідея впровадження електронних рецептів проста – посилити контроль за відпуском рецептурних ліків у аптеках. Тобто людина в найближчому майбутньому без призначення лікаря не зможе купити антибіотики чи інші препарати. Адже виключно лікар може підібрати безпечне та ефективне лікування та дози, що запобігає можливим негативним наслідкам самолікування. Бо часто українці самі обирають собі ліки за порадою сусідів чи з Інтернету, що часто має негативні наслідки – від затягнення лікування до отруєння.

«Електронний рецепт – це наступний етап. Першим було електронне направлення. В Україні, і в нашому закладі, успішно декілька років працює державна програма «Доступні ліки». Пацієнти разом із лікарем обирають схему лікування, є препарати, які входять до цієї програми. Лікар відсилає на телефон цифровий код, який людина показує в аптеці та отримує лікарський засіб. Він може бути безкоштовним, чи за реімбурсацією (часткове відшкодування вартості – прим ред). Зараз електронні рецепти видаються не тільки на препарати за цією програмою. Поступово всі лікарські засоби будуть відпускатися лише за електронними рецептами», – пояснює «Махалі» Ігор Веліксар головний лікар Болградського центру первинної медико-санітарної допомоги.  

Наразі в Україні будуть діяти електронні та паперові рецепти паралельно, та матимуть однакову дію. При цьому задля своєї зручності саме пацієнт зможе обрати, за яким рецептом він бажає придбати ліки в аптеці – електронним чи паперовим.

Е-рецепт поширюється на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря, та які пацієнт купує за власні кошти.

Як отримати електронний рецепт? 

Виписати рецепт можуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар, який працює як ФОП. Під час огляду лікар сформує електронне призначення, вказавши діючу речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання ліків.

У разі, якщо людина має гостре чи хронічне захворювання або потребує продовжити лікування чи профілактику, електронний рецепт на потрібні ліки можна отримати дистанційно, звернувшись до сімейного лікаря доступним засобом зв’язку. Для цього в системі попередньо обов’язково має бути зафіксований діагноз. Так призначення ліків завжди будуть доступні у смартфоні.

На сьогодні електронний рецепт є одним із найпоширеніших електронних медичних інструментів в Україні. Лише в Одеській області було виписано понад 29 тис. електронних рецептів на антибіотики та ще близько 400 – на наркотичні (психотропні) лікарські засоби.

«Ця система вкрай важлива. Бо настав той момент коли необхідно взяти під контроль призначення антибіотиків. Самовільне чи безконтрольне призначення антибіотиків повинно піти у минуле», – каже Ігор Вікторович.

Також ця система посилить контроль за спеціальними препаратами, які призначають психіатри та невропатологи. З допомогою електронного рецепта їх буде отримувати лише та людина, якій вони дійсно призначені, і тільки в тому дозуванні, яке призначене лікарем.

Крім того, електронний рецепт дуже важливий для людей із цукровим діабетом. 

«В реаліях Болградського районна це працює так. В кожного пацієнта є картка лікування, де зазначений план лікування. Згідно з ним ендокринолог призначає препарати та надсилає людині електронний рецепт. Людина має можливість придбати необхідне в аптеці та чітко знати, на який час і коли йому потрібно буде купувати ще», – продовжує пояснення лікар.

Що стосується аптек та аптечних пунктів, то вони повинні мати спеціальне обладнання для розшифрування цих рецептів. На це їм дається час. В Болградському районі аптеки, які входять до обласних та всеукраїнських мереж, повністю здатні обслуговувати електронні рецепти. Маленькі аптечні кіоски поки приймають лише паперові рецепти.

На думку Ігоря Веліксаря система електронних рецептів дозволить обмежити самолікування, а також контролювати призначення препаратів від лікаря. Це все повинно підвищити якість лікування та зменшити можливість помилок.

Серафим Савченко

Поділитись
Зараз читають