26 липня 2024 року голова Одеської ОВА Олег Кіпер підписав розпорядження про перейменування топонімів на Одещині. Згідно з цим документом в Білгород-Дністровському районі під перейменування потрапили 42 назви вулиць та провулків у 21 населеному пункті. В самому районному центрі перейменовано 10 вулиць і більшість з них отримали назви на честь відомих українських діячів та організацій. Хто вони такі? Розповідає інтернет-видання “Махала” з посиланням на проєкт “Аккерманіка”.
Товариство «Просвіта» — громадська організація, заснована в Аккермані (суч. назва Білгород-Дністровський) в 1936 році з метою згуртування буджацьких українців. Це була перша філія «Просвіти» в Бесарабії. При товаристві діяли читальня та бібліотека. Організація була створена за сприяння українського письменника та громадсько-політичного діяча Півдня України Ілька Гаврилюка. Після окупації міста СССР в 1940 році «Просвіта» була заборонена та ліквідована.
Ілько Гаврилюк — український письменник, громадсько-політичний діяч та просвітянин. Він був засновником і президентом товариства «Просвіта» в Аккермані з 1936 по 1940 рік. Провідник бесарабських українців, який жив у Шабо в 1920- 1930-х роках та активно боровся за розширення прав українців, зокрема за можливість навчання в школах рідною мовою.
Василь Гетьманченко — український громадський та політичний діяч 1930-х років. Віцепрезидент товариства «Просвіта» в Аккермані та зв’язковий ОУН на теренах Південної Бесарабії. Енциклопедія сучасної України відзначає його одного із кервіників українського національного відродження в Аккермані. Під час першої совєтської окупації міста в 1940 році Василя вбили в тюрмі НКВД.
Мартирій Галин — член товариства «Просвіта» в Аккермані, лікар-хірург і доктор медицини. Він був одним із засновників Українського наукового товариства у Києві, яке діяло під керівництвом Михайла Грушевського. Також займав посаду генерала-хорунжого санітарної служби Української Армії. Є автором перших наукових хірургічних праць, опублікованих українською мовою, а також перших українських словників медичної термінології.
Олександр Якович Шайбле — український офіцер родом з Аккерманщини. Стояв біля витоків формування Української армії в часи Центральної ради, Гетьманату Скоропадського та Директорії УНР. В 1917 році долучився до українізації війська та активно працював над розбудовою Збройних сил незалежної України.
Володимир Торшин — підполковник Збройних Сил України. Народився в місті Рені, але в дитинстві переїхав до міста Білгород-Дністровський. Під час повномасштабного вторгнення служив у 36-й окремій бригаді морської піхоти, обіймав посаду командира самохідно-артилерійського дивізіону. На жаль, 22 березня 2022 року внаслідок авіаудару та артилерійського обстрілу у місті Маріуполь захисник загинув. У 2023 році Президент України присвоїв Володимиру звання Героя України (посмертно).
Іван Драч — український поет, перекладач, громадський діяч. Борець за незалежність України у XX сторіччі. Перший голова Народного Руху України (1989- 1992). В 1986 році першим поставив питання Голодомор 1932-1933 роках в Україні.
Євген Чикаленка — український меценат, видавець та публіцист. Активний учасник українського національного відродження початку ХХ століття. За власні кошти видавав єдину в російській імперії українськомовну газету “Рада та твори своїх великих сучасників: Івана Франка, Михайла Коцюбинського та Володимира Винниченка.