Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Болградський центр дитячої та юнацької творчості: 80 років беззупинної діяльності та тисячі вихованців

25 Листопада 2024 12:00
Валерій Гайдаржи
Болградський центр дитячої та юнацької творчості: 80 років беззупинної діяльності та тисячі вихованців

Болградський центр дитячої та юнацької творчості 25 листопада відсвяткував 80-річний ювілей з дня заснування. Журналіст інтернет-видання завітав до закладу,  щоб поспілкуватися з педагогами та дізнатися більше про історію створення закладу.

Вихованці Центру дякують військовим. Фото ЦДЮТ.

Болградський Центр дитячої та юнацької творчості Болградської міської ради був заснований 16 вересня 1944 року як Болградський районний Будинок піонерів та школярів. Відтоді заклад пройшов довгий шлях розвитку та реорганізації, змінюючи назву, напрями діяльності та адаптуючись до потреб молоді різних років. 

У 1970-х роках заклад зазнав значного розширення. На його базі було створено два окремі позашкільні навчальні заклади – Болградську районну Станцію юних натуралістів та Болградську районну Станцію юних техніків. Завдяки різноманіттю напрямків Центр став справжнім осередком розвитку, де кожна дитина могла знайти своє покликання, здобути важливі знання та розвинути свої здібності. 

У 1992 році Будинок піонерів офіційно перейменували у Болградський районний центр дитячо-юнацької творчості. Отримавши новий статус, заклад почав пропонувати ще більше різноманітних гуртків та програм, спрямованих на розвиток творчих здібностей, громадської свідомості та патріотизму серед дітей та молоді.

Творчі заняття Центру. Фото ЦДЮТ.

Заклад працював, зосереджуючись на п’яти ключових напрямах: технічному, естетично-художньому, еколого-натуралістичному, науковому (гуртки МАН) та туристично-краєзнавчому. У Центрі працювало 82 педагогічних працівники, а заклад пропонував 172 різноманітних гуртків, якими було охоплено 2294 школярів.

Через п’ять років Болградський районний Центр дитячої та юнацької творчості зазнав масштабного скорочення штату, яке стало найзначнішою реорганізацією в історії закладу. Було звільнено 58 основних працівників та 20 керівників гуртків-сумісників. Після скорочення в закладі залишилося лише 11 спеціалістів та 18 гуртків, які продовжували працювати за трьома напрямками: естетичним, технічним і біолого-екологічним. Кількість вихованців скоротилася до 264 дітей. Цей період став важким випробуванням, однак Центру вдалося зберегти свою діяльність.

Захід до 1000 днів повномасштабної війни. Фото ЦДЮТ.

На початку осені 1998 року Болградський районний Центр дитячої та юнацької творчості почав поступово відновлювати діяльність. У той період в  Центрі вже запрацювали 22 керівники гуртків. Важливим кроком у відновленні стало відкриття 30 квітня 1999 року семи нових гуртків туристичного та екологічного напрямків.

Я працюю тут вже 21 рік, з них 19 років обіймала посаду методиста, а останні 2 роки працюю директоркою. Приєднавшись до колективу, ми одразу почали впроваджувати зміни, оновлювати застарілі підходи до викладання та покращувати матеріальну базу. За ці роки ми спостерігали, як змінюються інтереси дітей, і намагаємося робити все можливе, щоб залишатися “на одній хвилі” з молоддю. Нам важливо бути цікавими для дітей, адже тільки тоді вони з радістю приходитимуть до Центру. Хочу побажати колективу Центру мирного неба, а кожній дитині щасливого дитинства”, – розповіла директорка Болградського ЦДЮТ Інна Гіневська.

Інна Гіневська

До 2002 року Центр став комплексним закладом позашкільної освіти, значно розширивши спектр своїх програм. На цей час у ньому функціонували 46 гуртків, які охоплювали чотири основні напрями: художньо-естетичний (28 гуртків), туристсько-краєзнавчий (8 гуртків), науково-технічний (6 гуртків) та еколого-натуралістичний (4 гуртки). 25 педагогічних працівників надавали освітні послуги для 920 дітей. Цей період став новим етапом у розвитку Центру, який відновив свою діяльність після складних часів.

“Наш Центр координує всі конкурси, які проводяться в Болградській громаді. Їх дійсно дуже багато, і я з гордістю можу сказати, що вчителі та учні нашої громади – справжні трудівники. Вони беруть активну участь у багатьох конкурсах і досягають успіхів. Це є результатом нашої спільної роботи, адже ми працюємо як єдина команда. Це надихає нас продовжувати впроваджувати нові проєкти та ініціативи. Хочу побажати нашому колективу не зупинятися на досягнутому і продовжувати ще довго радувати всіх новими успіхами та перемогами”, – розповіла методистка еколого-натуралістичного відділу Валентина Демірова.

Валентина Демірова

У наступні роки Болградський районний Центр дитячої та юнацької творчості демонстрував постійне зростання кількості гуртків та залучених дітей. На початку 2007 року в закладі функціонувало 94 гуртки, які охоплювали чотири основні напрями. У них навчалися 1837 дітей, а освітній процес забезпечували 58 педагогічних працівників.

У 2014 році в закладі діяли 118 гуртків, які залучали до навчання 2095 дітей. Педагогічний колектив нараховував 78 працівників, із яких 61 працював за сумісництвом. 

До колективу Болградського ЦДЮТ я приєдналася нещодавно, і працюю другий рік тут. Окрім виконання обов’язків методиста, я також є керівником гуртка англійської мови для першокласників та студії раннього розвитку. Для мене ця робота стала новою сторінкою в житті, яка відкрила можливості для реалізації моїх творчих планів. Завдяки різноманітності наших гуртків кожна дитина має шанс проявити себе з різних сторін, розкрити свої таланти та знайти улюблену справу. Це дуже надихає мене. Хочу побажати всім творчого натхнення, збереження дружньої атмосфери в нашій команді та найголовніше миру”, – зазначила методистка художньо-естетичного відділу Юлія Русанжик.

Юлія Русанжик

Станом на 1 січня 2024 року Болградський Центр дитячої та юнацької творчості функціонує як комплексний центр, у якому діє 62 гуртки за двома ключовими напрямками: художньо-естетичним і еколого-натуралістичним. У цих гуртках навчаються 850 дітей, а освітній процес забезпечують 16 педагогічних працівників, з яких 8 працюють за сумісництвом.

Я родом із Миколаєва, міста, де зародилася моя любов до театру.  У квітні 2022 року, через військові дії, я переїхала до Болграда. Одного разу, отримуючи гуманітарну допомогу, мене зацікавила ця будівля. Як виявилося, тут саме шукали керівника для театрального гуртка, і пізніше я отримала цю посаду. У нашому театральному гуртку займаються талановиті діти, які всебічно розвинені: вони створюють власноруч вироби, відвідують музичну школу та мають різноманітні захоплення. Це дуже важливо для театру, адже такий розвиток дозволяє дітям глибше розкривати свій творчий потенціал. Хочу побажати, щоб якнайшвидше настав мир, щоб у кожного в душі панувала радість, а наш Центр продовжував розвиватися та надихати у тому ж дусі“, – розповіла керівниця театрального гуртка “Прем’єра” та культорганізатор Наталья Волошина.

Наталя Волошина

Слід додати, що після останньої адміністративно-територіальної реформи Центр втратив статут районного і тепер є комунальним закладом Болградської міської ради. І фінансується із бюджету Болградської міської ради. Для безпеки перебування дітей та педагогів на кошти місцевого бюджету в Центрі було облаштоване укриття, яке розписала викладачка художнього класу Болградського ЦДЮТ Аліна Швець.

В укритті закладу.

Фото автора та Болградського ЦДЮТ

Поділитись
Зараз читають