Попри повномасштабну війну вокальний ансамбль із міста Рені «Țărăncuța» не втрачає оптимізму та оспівує добро, мир, свободу й радість. А навесні його учасники дарують людям символ цієї пори року – мерцишори. Наш кореспондент зустрівся з керівником ансамблю Галиною Нікіта-Куля, щоб дізнатися, як живе колектив сьогодні, як долає труднощі та що планує.
Галино, розкажіть про історію створення ансамблю
2005 року на II фестивалі молдавської культури, з ініціативи Марії Катаной, екс-начальниці відділу культури Ренійської громади, уперше з’явився на сцені ансамбль молдавської пісні, у складі якого були Марія Катаной, Галина Нікіта-Куля, Тамара Якушева, Євгенія Барган, сестри Марина й Мальвіна Камбур. Акомпанували Михайло Тетрадов і Михайло Бойченко.
Після першого виступу до колективу приєдналися нові учасники. В ансамблі вже співали Наталя Чобан, Стелла Васілакі, Світлана Волжина, Лариса Коваленко, Ірина Панчева, Людмила Дяченко, Тетяна Арабаджи, Людмила Козлова та її син Іван, Іван Бурка, Микола Хіоара, Юрій Ковальов, Анатолій Куртєв, Наталя Топали. Вони довго співали в ансамблі, але з різних причин або через життєві обставини пізніше покинули колектив.
Через хворобу пішли у засвіти наш акомпаніатор Михайло Бойченко, вокалістки Людмила Козлова, Юрій Ковальов, Тетяна Арабаджи, Тетяна Степанова. Вони залишили яскравий слід у наших серцях, ми згадуємо їх із болем непоправної втрати. Але пісня завжди жива й допомагає нам у всіх починаннях.
Які пісні сьогодні у вашому репертуарі?
Здебільшого молдавські, але ми співаємо й українські, болгарські. У перспективі вивчатимемо гагаузькі пісні.
Коли вашому ансамблю надали звання «народний»?
Це сталося в грудні 2008 року. Нині ансамбль «Țărăncuța» веде активну концертну діяльність. Почути нас можна майже на всіх міських і районних заходах.
А за межами району вам доводилося виступати?
Так. У 2007 і 2008 році колектив став лауреатом і був нагороджений дипломом II ступеня на фестивалі-конкурсі української пісні імені Ю. Штельмана «Серпневий заспів» у Чорноморську. Також ми несемо молдавську та українську пісні за кордон. Часто виїжджали в сусідні країни. У 2009 році стали лауреатом II ступеня в міжнародному фестивалі-конкурсі «Dulce floare de salcam» (Республіка Молдова, Велень). У цьому конкурсі «Țărăncuța» отримала грошовий приз.
Оскільки в нас не було костюмів, ми вирішили на ці гроші купити тканину й самі пошили собі костюми. Особливий талант проявили Євгенія Барган, Марія Катаной, Оксана Тофан, Надія Бікір.
Щорічно в зимові свята ансамбль колядував для мешканців у селах Джурджулешти (Молдова), Орлівка та Долинське, а також для друзів та організацій нашого міста. Це дуже допомогло нам пошити другий комплект костюмів.
Кілька разів брали участь у міжнародних етнофестивалях Єврорегіону «Нижній Дунай»: у 2011 році в Хинчешть (Молдова), у 2012 році – у Галаці та Васлуї (Румунія). Ще ансамбль брав участь у міжнародних фольклорних фестивалях у Болгарії: 2018 року в Климентово «Свято на Гайдата», 2019 року в Тополі «Тополі співає сі смеє». Це був фестиваль-конкурс, де ми співали болгарські пісні, чим приємно здивували журі. Вони високо оцінили наш виступ. Глядачі зустрічали нас оваціями і в Варні, і в Бургас.
Вокалісти ансамблю – люди різного віку, різних професій. У кожного своя життєва історія, характер, але всіх об’єднує любов до рідної народної пісні.
«Țărăncuța» – самобутній колектив, що виконує пісні, які збереглися в пам’яті учасників з дитячих років. І нам дуже пощастило, бо з нами поруч завжди талановитий, веселий, енергійний, віртуозний музикант Михайло Тетрадов. З перших днів утворення колективу він беззмінний акомпаніатор ансамблю на громадських засадах. Він наш Маестро.
Тривалий час колектив співпрацював з музикантами народного вокально-інструментального ансамблю «Musik Box» Будинку культури, керівник Аделіна Тетрадова, з народним інструментальним ансамблем «Мрія», керівник Олена Ялома.
Нині ми часто виступаємо з народним оркестром молдавської народної музики «Mugurel» під керівництвом Івана Строя. Їхній талант надихає нас співати краще.
Життя не стоїть на місці, склад ансамблю змінюється. Сьогодні нас десять учасників, закоханих у народну пісню: талановита Марія Катаной, енергійна Єфросинія Берлінська, оптимістична Ганна Кашу, харизматична Оксана Тофан, позитивна Ніна Спатару, працелюбна Надія Бікір, скромна Василина Рошка, завзятий Дмитро Георгійович Топали. Нещодавно приєдналася до нас Євгенія Чебаниця.
Поділіться планами на майбутнє
Ми, як і весь український народ, мріємо про мир і Перемогу. Будемо співати пісні про Україну, мир, рідний край, доброту, свободу. На превеликий жаль, останні кілька років через пандемію, війну ми виступаємо в онлайм-режимі. Сьогодні з любов’ю співаємо одну з найвідоміших сучасних композицій «Ой, у лузі червона калина» двома мовами – українською та румунською.
Нагадаємо, цього року ансамбль брав участь у міжнародному фестивалі «XVIII Общобьлгарски младежки фолклорен сьбор. З Болгарією в серці 2024».