Інтернет-видання Бессарабії

Активісти Сарати взяли ініціативу у власні руки та вирішили облаштувати сквер у своєму селищі

11 Квітня 2025 14:18
Оксана Чумак
Активісти Сарати взяли ініціативу у власні руки та вирішили облаштувати сквер у своєму селищі

Мешканці Сарати вирішили облаштувати сквер у своєму селищі, про що нещодавно розповіла одна з місцевих активісток Яна Куриленко на своїй сторінці у Facebook. Родинний задум швидко переріс у громадський проєкт зі створення нового простору для відпочинку. Журналістка інтернет-видання «Махала» поспілкувалася з пані Яною та дізналася більше про хід реалізації цього проєкту.

Як виникла ідея

Територія позаду Саратської автостанції, де було вирішено створити сквер, вже давно перебуває в занедбаному стані. Ця місцина викликала занепокоєння у жителів мікрорайону «Нова Сарата», поруч із яким вона розташована. Протягом багатьох років ділянка заростала чагарниками та бур’янами, а ще тут накопичувалось сміттям, яке приносили й скидали недобросовісні люди.

Мешканці Сарати, родини Куриленко та Помазунови, які проживають неподалік, вирішили все змінити й створити затишний сквер із гарними рослинами, лавочками та смітниками.

«Спочатку ми з родиною просто думали висадити дерева — так би мовити, долучитися до озеленення нашого селища. Але одного разу під час сімейного відпочинку, коли ми грали в “Мафію”, знову завели розмову про ту територію і вирішили, що було б чудово навести лад на пустирі, яким уже багато років ніхто не цікавиться. Спершу ідею підтримав мій чоловік та  дядько, згодом — тітка, а потім з’явилися й інші однодумці, яким сподобалася ця ідея», — розповіла пані Яна Куриленко.

Отримала письмовий дозвіл на реалізацію проєкту

Окрилена цією ідеєю, пані Яна вирішила взяти на себе певні організаційні питання і звернулася по допомогу до місцевої влади. Офіційний дозвіл на облаштування скверу позаду автостанції, щоправда, вдалося отримати не з першої спроби, адже, як пояснює Яна, вона наполягала на письмовому, офіційному документі, який надавав би законне право на облаштування скверу. З документом Яна отримала й відповідальність за реалізацію проєкту.

«Я хотіла дізнатися, хто є власником цієї ділянки, щоб не порушувати норми українського законодавства. Колись, згідно з генеральним планом, тут мала бути забудова, але з’ясувалося, що наразі територія перебуває в комунальній власності територіальної громади. Але згідно з дозволом, який я отримала від влади, виходить, що саме я відповідальна за втілення власної ініціативи. Грошей я навіть не просила — одразу знала, що отримаю відмову, бо зараз це «не на часі», — з прикрістю зазначає пані Яна.

Мешканці мікрорайону «Нова Сарата» підтримали ініціативу 

Перш ніж звернутися до влади, активісти вирішили дізнатися думку мешканців мікрорайону «Нова Сарата». Цю ініціативу підтримали та їм вдалося зібрати понад 60 підписів під зверненням до місцевої влади щодо надання дозволу для облаштування скверу.

Яна Куриленко зізнається, що їй довелося двічі подавати звернення до селищної ради, перш ніж вона отримала офіційний дозвіл на створення скверу. Також відбулося дві зустрічі з комісіями, які не одразу погодили план благоустрою території за автостанцією.

Наразі роботи над облаштуванням скверу вже розпочалися. Територію покосили, розчистили від сміття й чагарників, засадили рослинами. Усі роботи ініціативна група, яка поки налічує небагато людей, виконує власним коштом: оренда транспорту для вивезення сміття, заправка бензокоси, господарські витрати — все це оплачується самотужки.

«Під час прибирання ми знайшли шприци, пляшки, підгузки та багато іншого сміття, якого вивезли кілька причепів», — розповідає активістка.

«Було одне сухе дерево, яке нам дозволили спиляти, але ми вирішили його не знищувати — почистимо й перетворимо на артоб’єкт. Насправді дерева ми почали садити ще восени, а зараз лише досаджували. І я дуже рада, що 99% з них прийнялися. Також ми запросили ландшафтного дизайнера з Арцизу Анатолія Колосова, з яким радилися щодо озеленення території рослинами, стійкими до посухи в нашому регіоні», — додає Яна.

Власні ресурси вичерпано, тому потрібна допомога

Нещодавно вона наважилася оприлюднити у Facebook розповідь про цю ініціативу та звернутися до небайдужих громадян і мешканців Сарати по фінансову допомогу. Власні ресурси учасників уже вичерпано, а коштів для продовження доброї справи наразі немає.

У планах групи активістів — закупити й встановити лавочки, урни, декоративні елементи, які прикрашатимуть сквер. Крім того, вони вважають за необхідне облаштувати пішохідні доріжки, щоб зробити територію зручною для відпочинку та прогулянок.

У разі успішної реалізації проєкту ініціативна група переконана, що в Сараті з’явиться затишне місце, де зможуть відпочивати різні покоління жителів — мами з дітьми, закохані пари, літні люди.

«Це місце буде гарним, зеленим і чистим. Люди зможуть приходити сюди, насолоджуватися природою, прогулюватися або просто випити кави на свіжому повітрі. У нашому селищі взагалі немає облаштованих парків для відпочинку. Єдине місце, де можна побути на природі — це ліс на в’їзді в Сарату з боку Арцизу. Тому я вважаю, що сквер нам дуже потрібен», — розповідає Яна.

Активісти з повним усвідомленням беруть на себе відповідальність за початкове утримання скверу. Водночас вони розуміють, що на довгу перспективу утримувати громадський простір виключно силами волонтерів буде важко, тому сподіваються, що згодом його обслуговування візьмуть на себе комунальні служби — адже ця територія належить до їхнього відомства.

«На початку проєкту ми були в захваті від самої думки, що в нашому селищі може з’явитися таке чудове місце. Але чим більше ми стикалися з бюрократичними перепонами, тим швидше починали згасати. Але ми ще не втратили віру до кінця — ми віримо, що є люди, які підтримають нас і допоможуть завершити цю добру справу», — підсумовує Яна Куриленко.

Фото Яни Куриленко

Поділитись
Зараз читають