Водохреще є одним з найважливіших церковних свят – у цей день віряни відзначають хрещення Ісуса Христа в річці Йордан та його явлення народу як Спасителя та Месії. Чому святкують саме сьогодні та які традиції існують у цей день, розповість Махала.
Раніше Водохреще в Україні відзначали 19 січня, але після переходу Православної церкви України на новоюліанський календар, свято відзначається на 13 днів раніше, тобто 6 січня.
Зазначимо, у римо-католицькій традиції Хрещення Господнє має іншу дату – його щороку відзначають у найближчу неділю після Богоявлення.
У Біблії сказано, що Ісус Христос, досягши 30-річного віку, прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордан. Коли він вийшов на берег, то із небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба.
Тому це свято ще називають Богоявленням. Віряни вважають, що саме Хрещення Господнє засвідчує таїнство Святої Трійці. Тому що саме в цей день Бог з’явився у трьох іпостасях: Бог Отець – у голосі, Син Божий – у плоті, Дух святий – у вигляді голуба.
Цього дня віряни освячують воду, яка є головним символом свята. Християни вірять, що освячена вода на Водохреща має цілющі властивості, нею можна вилікуватись від недуг. Тому її зберігають увесь рік і вона не псується.
За давніми традиціями, освячення води проводили просто неба на березі річок, озер чи струмків. Крім того, перед Водохрещем люди з льоду вирізали великий хрест і ставили його біля ополонки, у яку згодом пірнали. Вони вважали, що таким чином очищуються від гріхів та заряджаються здоров’ям на увесь рік.
Як і в будь-яке інше церковне свято, не можна в цей день сваритися з близькими, лихословити, заздрити та бажати зла іншим людям. Крім того, не можна жодним чином «ображати» воду – плювати у неї, викидати сміття, виливати відходи тощо. Церква також виступає категорично проти ворожіння чи інших магічних ритуалів.
Не можна купатися на Водохрещу, якщо у вас є симптоми ГРВІ, проблеми з легенями та серцем, судоми та в цілому будь-які проблеми зі здоров’ям.
Строго заборонено занурюватися в ополонці після вживання алкоголю. Купатися слід тільки в офіційних ополонках і в присутності рятувальників.
Предки вірили, що від погоди у цей день залежить весь наступний рік, відтак:
1. Якщо у цей день ясна, однак морозна погода, літо буде спекотним та сухим.
2. Снігопад обіцяє щедрий врожай на цілий рік.
3. На Водохреща заметіль – і в квітні буде хуртовина.
4. На дереві ви побачили іній, а на небі хмари – то до родючого року.
5. Теплий день обіцяє багато хліба.
6. Якщо день був сонячним та теплим, така погода протримається ще кілька тижнів.
Головне фото демонстративне