Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Дерусифікація в Білгород-Дністровському: на честь кого названі вулиці?

06 Серпня 2024 17:16
Валерій Гайдаржи
Дерусифікація в Білгород-Дністровському: на честь кого названі вулиці?

26 липня 2024 року голова Одеської ОВА Олег Кіпер підписав розпорядження про перейменування топонімів на Одещині. Згідно з цим документом в Білгород-Дністровському районі під перейменування потрапили 42 назви вулиць та провулків у 21 населеному пункті. В самому районному центрі перейменовано 10 вулиць і більшість з них отримали назви на честь відомих українських діячів та організацій. Хто вони такі? Розповідає інтернет-видання “Махала” з посиланням на проєкт “Аккерманіка”.

Вулиця 28 червня тепер стане вулицею Товариства «Просвіта»

Товариство «Просвіта» — громадська організація, заснована в Аккермані (суч. назва Білгород-Дністровський) в 1936 році з метою згуртування буджацьких українців. Це була перша філія «Просвіти» в Бесарабії. При товаристві діяли читальня та бібліотека. Організація була створена за сприяння українського письменника та громадсько-політичного діяча Півдня України Ілька Гаврилюка. Після окупації міста СССР в 1940 році «Просвіта» була заборонена та ліквідована.

Новина про свворення «Просвіти» в місцевій газеті, 1937 р.

Вулиця Володимира Короленко отримала назву Ілька Гаврилюка

Ілько Гаврилюк — український письменник, громадсько-політичний діяч та просвітянин. Він був засновником і президентом товариства «Просвіта» в Аккермані з 1936 по 1940 рік. Провідник бесарабських українців, який жив у Шабо в 1920- 1930-х роках та активно боровся за розширення прав українців, зокрема за можливість навчання в школах рідною мовою. 

Гаврилюк Ілько Іванович

Вулиця 30 років Перемоги перейменована на честь Василя Гетьманченка

Василь Гетьманченко — український громадський та політичний діяч 1930-х років. Віцепрезидент товариства «Просвіта» в Аккермані та зв’язковий ОУН на теренах Південної Бесарабії. Енциклопедія сучасної України відзначає його одного із кервіників українського національного відродження в Аккермані. Під час першої совєтської окупації міста в 1940 році Василя вбили в тюрмі НКВД.

Гетьманченко Василь Іович

Вулиця Декабристів названа на честь Мартирія Галина

Мартирій Галин — член товариства «Просвіта» в Аккермані, лікар-хірург і доктор медицини. Він був одним із засновників Українського наукового товариства у Києві, яке діяло під керівництвом Михайла Грушевського. Також займав посаду генерала-хорунжого санітарної служби Української Армії. Є автором перших наукових хірургічних праць, опублікованих українською мовою, а також перших українських словників медичної термінології.

Галин Мартирій Андрійович

Вулиця Паустовського стане вулицею Олександра Шайбле

Олександр Якович Шайбле — український офіцер родом з Аккерманщини. Стояв біля витоків формування Української армії в часи Центральної ради, Гетьманату Скоропадського та Директорії УНР. В 1917 році долучився до українізації війська та активно працював над розбудовою Збройних сил незалежної України. 

Шайбле Олександр Якович

Вулицю Валентина Катаєва перейменують на честь воїна Володимира Торшина, що загинув під час оборони Маріуполя

Володимир Торшин — підполковник Збройних Сил України. Народився в місті Рені, але в дитинстві переїхав до міста Білгород-Дністровський. Під час повномасштабного вторгнення служив у 36-й окремій бригаді морської піхоти, обіймав посаду командира самохідно-артилерійського дивізіону. На жаль, 22 березня 2022 року внаслідок авіаудару та артилерійського обстрілу у місті Маріуполь захисник загинув. У 2023 році Президент України присвоїв Володимиру звання Героя України (посмертно).

Володимир Торшин.

Провулок Валентина Катаєва став провулком Івана Драча

Іван Драч — український поет, перекладач, громадський діяч. Борець за незалежність України у XX сторіччі. Перший голова Народного Руху України (1989- 1992). В 1986 році першим поставив питання Голодомор 1932-1933 роках в Україні. 

Іван Драч, 2007 р.

Вулиця Едуарда Багрицького отримає назву Євгена Чикаленка

Євген Чикаленка — український меценат, видавець та публіцист. Активний учасник українського національного відродження початку ХХ століття. За власні кошти видавав єдину в російській імперії українськомовну газету “Рада та твори своїх великих сучасників: Івана Франка, Михайла Коцюбинського та Володимира Винниченка. 

Євген Чикаленко

Поділитись
Зараз читають