Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Звідки в платіжці з’являються зайві куби газу і як це впливає на отримання субсидії: в Болградському газовому господарстві роз’яснили ситуацію

15 Червня 2024 18:00
Наталя Іванова
Звідки в платіжці з’являються зайві куби газу і як це впливає на отримання субсидії: в Болградському газовому господарстві роз’яснили ситуацію

Мешканці Болградського району масово скаржаться на зайві куби в платіжках за природний газ. Журналістка видання «Махала» розбиралася в ситуації.

Мешканка села Виноградівка розповіла виданню свою історію. Вона регулярно і своєчасно надавала показники за використаний газ через чат-бот в телеграм  АТ «Одесагаз Розподіл». Регулярно сплачувала рахунок. Тому була дуже здивована, коли отримала рахунок з іншими, значно більшими показниками. Звернулася на «гарячу лінію» «Нафтогаза», з яким має договір на постачання природного газу. Там пояснили, що вони беруть в обробку ті показники, які надає АТ «Одесагаз Розподіл». Порадили звернутися туди, щоб вони виправили помилку, і тоді автоматично сума зміниться і в платіжках від «Нафтогазу». Також у компанії пояснили принцип обліку обсягів споживаного газу.

Як відбувається облік природного газу  

Споживач, щомісяця, з 1 по 5 число передає показники лічильника своєму облгазу і той фіксує фактичне споживання за звітний період.

Якщо споживач не передав показання лічильника до 5 числа, облгаз самостійно формує спожитий обсяг на основі “планового місячного обсягу споживання”.

Наступний крок: облгаз передає дані спожитого обсягу Оператору ГТС. Постачальник подає запит щодо обсягів кожного домогосподарства до Оператора ГТС, який, у свою чергу, надає дані щодо надісланого запиту. Після цього постачальник нараховує суму для оплати. Тобто лише облгаз має доступ до даних від споживачів та розраховує обсяг спожитого газу, за яким постачальник здійснює розрахунок суми до оплати за постачання блакитного палива.

“Якщо ви не згодні з обсягами, які нам передає ваш облгаз, можете написати письмове звернення до них, прикріпити фотопідтвердження переданих показників (якщо воно є) та надіслати, наприклад, рекомендованим листом. У такому разі ваш оператор ГРМ буде зобов’язаний надати відповідь у письмовому вигляді та виконати перерахунок за необхідності”, – наголосили в Нафтогазі.

Якщо оператор ГРМ відмовляє перераховувати дані – треба звернутися до НКРЕКУ (Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг) з письмовою скаргою.

Але ж жінка передавала показники щомісяця 1 числа. Звідки тоді взявся борг?

Заява на перерахунок – писати обов’язково 

Наступного ранку вона була вже в Болградському газовому господарстві, яке є підрозділом  АТ «Одесагаз Розподіл» та написала заяву на перерахунок газу. Там погодилися з помилкою. Сказали, що в той день стався якийсь технічний збій, і показники не відобразилися некоректно. Пообіцяли, що все виправлять, і хвилюватися не треба. Порадили оплатити тільки вартість заявлених кубів газу, а на борг не звертати уваги. Жінка так і зробила. Але протягом місяця борг так і не списали. Замість того стали постійно приходили повідомлення та дзвінки від «Нафтогазу» з вимогою оплатити борг за природний газ. Найчастіше це відбувалося в неробочий час і навіть у вихідні дні.

Наступного місяця вона знову передала показники вчасно до АТ «Одесагаз Розподіл» через той же чат-бот. Але замість цього  отримала не списання боргу, а платіжку з новим боргом, він виріс вдвічі, що було зовсім не логічно, бо опалювальний сезон закінчився. Вона знову звернулася в Болградське газове господарство. І їй знову порадили не звертати на борг уваги, а також почекати. На третій місяць прийшла платіжка зі старим боргом і новою оплатою за 14 використаних кубів газу. Отже, вже три місяці у неї був борг в майже 3 тисячі гривень, який чомусь не знімали. І тоді вона поїхала в газове господарство разом із журналісткою Махали.

Роз’яснення від газового господарства

За роз’ясненням ситуації ми звернулися до начальниці абонвідділу Болградського газового господарства Світлани Корольчук.

Дійсно, в березні стався  збій у роботі системи, у нас від цього  постраждало більше 600 абонентів. Ми закликаємо абонентів почекати і платити за своїм лічильником, тобто використали 5 кубів газу – оплатіть 5 кубів. Помилково нараховані куби знімуть, але як швидко – сказати не можу.

Якщо абоненту зараховані зайві куби газу, це збільшить суму в платіжці з транспортування газу?

Якщо ми списали зайві куби, то вони не враховуються при оплаті транспортування газу. Щоб їх списати, абонент має звернутися до нас, написати заяву на перерахунок. Якщо абонент цього не зробить, то зайві куби увійдуть в платіж за транспортування. Тоді доведеться писати дві заяви: і на перерахунок помилково зарахованих кубів, і на транспортування газа. 

Якщо людина проплатила зайві куби, бо злякалася, що відключать газопостачання, може вона повернути кошти?

Знову таки треба звернутися до нас, написати заяву.  Коли відбувається перерахунок у «Нафтогазі», абонент отримує рахунок з мінусом, тобто у нього буде переплата. Він користується газом і не сплачує, доки не використає ці переплачені куби. Те саме стосується і неправильно сплаченого транспортування газу. Ці гроші йдуть авансом.

Чи впливають неправильно нараховані куби газу на отримання субсидії?

Так. Ті абоненти, які мають субсидію, повинні щомісяця, до 5 числа включно, надавати показники за використаний газ, щоб не було заборгованості. Якщо пропустили хоча б один місяць, то треба йти до нас і писати заяву, і зробити це якнайшвидше до настання опалювального сезону. Бо якщо буде показана заборгованість, людина втратить субсидію. Відділ, який нараховує пільги,  бачить нашу базу, їм навіть не треба до нас звертатися. Тому минулого року багато пенсіонерів постраждали саме тому, що не передавали показники щомісяця або не проплачували транспортування газу. 

Ми приймаємо показники телефоном протягом  5 днів, навіть  в суботу і неділю, якщо ці дні припадають на вихідні. Але це можна зробити через чат-боти в Телеграмі, Вайбері, на сайті АТ «Одесагаз Розподіл». У нас близько 15 тисяч абонентів, а  передають постійно показники десь 12,5 тисяч,  інші забувають, а потім отримують  неправильні рахунки і за газ, і за транспортування газу.

Поділитись
Зараз читають