Інтернет-видання Бессарабії

Болградська окружна прокуратура впроваджує пілотний європейський проєкт «Прокурор громади»: що він передбачає

07 Червня 2024 12:40
Тетяна Терзі
Болградська окружна прокуратура впроваджує пілотний європейський проєкт «Прокурор громади»: що він передбачає

Болградська окружна прокуратура стала однією з чотирьох прокуратур України, де реалізується за ініціативи  Офісу Генерального прокурора пілотний проєкт «Прокурор громади». Він передбачає впровадження  Концепції взаємодії органів прокуратури з громадами і реалізується за підтримки Європейського Союзу. Про це «Махала» дізналася від керівника Болградської окружної прокуратури Євгена Бахчиванжи. 

Євгене Івановичу, що передбачає пілотний проєкт?

Наразі пілотний проєкт діє у чотирьох регіонах, в тому числі Болградському районі. На його основі буде доопрацьована концепція, яку потім планують втілити по всій території України.

Серед основних завдань «Прокурора громади»:

  • аналіз причин злочинності, вдосконалення шляхів протидії злочинам;
  • запровадження людиноцентричного підходу в роботі;
  • збір інформації про потреби і запити громади;
  • розробка комплексних механізмів для посилення безпеки громади спільно з місцевою владою, поліцією та іншими зацікавленими органами чи організаціями;
  • взаємодія з громадськими організаціями та медіа;
  • змістовніше інформування про результати роботи.

«Прокурор Громади» чи «Прокурор місцевої інтегрованої безпеки» (LISP – local integrated safety prosecutor) – це нова ініціатива, реалізація якої передбачає перш за все підвищення довіри мешканців громади до прокуратури, запровадження людиноцентричного підходу, тобто бути ближче до людей.

Як відбувається реалізація проєкту в Болградському районі?

На території Болградського району, до складу якого входять десять територіальних громад,  реалізовувати концепцію будуть три прокурори, які фактично працюють на місцях. 

У нас осередки прокуратури є також в смт Тарутине та м. Арциз. Один прокурор буде реалізовувати концепцію на базі селищ Тарутине та Бородіно. Це Ігор Сергійович Кіяніченко. В Арцизькій громаді, а також Теплицькій та Павлівській проєкт реалізовуватиме Руслан В’ячеславович Іванов. 

Руслан В’ячеславович Іванов під час зустрічі зі школярами

В Болградській, а також ще чотирьох громадах району, проєктом займатиметься Ольга Михайлівна Карапіря. 

Це не означає, що в них будуть додаткові функції, вони будуть працювати в межах своїх повноважень – аналізувати причини злочинності на території окремої громади, займатися вжиттям заходів щодо протидії злочинам, збирати інформацію про потреби і запити громади, а також розробляти комплексні механізми для посилення безпеки громади спільно з місцевою владою, поліцією та іншими уповноваженими органами чи організаціями, взаємодіяти з громадськими організаціями та медіа.

Ми маємо досягти головну мету: підвищити довіру населення до прокуратури та правоохоронних органів, а також зміцнити правову обізнаність мешканців громади.

Вже зараз прокурори Болградської окружної прокуратури їздять по громадах, проводять освітні заходи серед школярів, тематичні зустрічі, під час яких діти дізнаються про роботу органів прокуратури та інших органів правопорядку, проводяться зустрічі в ігровій формі, так звані «ігрові суди», «гра-вікторина» на тематику «Права та обов’язки дітей». 

Про цю роботу ми інформуємо на сторінці Болградської окружної прокуратури у Фейсбуці.

Ольга Михайлівна Карапіря під час зустрічі з болградськими школярами

В чому проявляється допомога Європейського Союзу?

В даному проєкті Європейський Союз виконує консультативну місію і займається підтримкою реформи прокуратури в Україні. Нещодавно я їздив переймати досвід колег з Бельгії, а наприкінці минулого року Руслан В’ячеславович Іванов їздив до Нідерландів. Нас ознайомили з тим, як працюють наші колеги за кордоном.

Євген Бахчиванжи (праворуч) разом з бельгійськими колегами

Що можна з їх досвіду втілити у нас?

У них інша система. Але в майбутньому ми маємо втілювати їх досвід. Вони разом – прокуратура, поліція, органи місцевої влади – визначають план заходів по кожній громаді, місту і працюють над його втіленням з урахуванням економічних, соціальних та інших чинників. Тобто вони борються саме з тими злочинами, які притаманні саме цій громаді.

Міжнародні партнери планують приїхати до нас, будуть презентувати, як це працює у них і хочуть почути, як налагоджено взаємодію у нас. Вони хочуть побачити чи дійсно ми працюємо з людьми, чи дійсно ми відкриті і нам довіряють. 

Тому пілотний проєкт передбачає залучення громадських організацій, медіа для обговорення тих питань, які хвилюють мешканців. 

Ми плануємо проведення «круглих» столів, прес-конференцій, де будемо інформувати не тільки про свою роботу, а й про її результати.

Розкажіть, будь ласка, про себе і пріоритетні напрямки роботи Болградської окружної прокуратури

До призначення на цю посаду майже сім років працював спочатку прокурором Білгород-Дністровської місцевої прокуратури, а з утворенням окружних прокуратур – на посаді прокурора Болградської окружної прокуратури. 21 грудня 2023 року призначений на посаду керівника Болградської окружної прокуратури.

Зі станом законності, з роботою окружної прокуратури я, звісно, знайомий. Специфіку Болградського району знаю, бо сам я народився та проживаю в Тарутинській громаді.            

 Пріоритетними напрямками в роботі прокуратури назву наступні:

з урахуванням воєнного стану  – якісне документування, розслідування кримінальних правопорушень проти миру, безпеки людства, міжнародного правопорядку, проти основ національної безпеки. Крім того, розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним перетином державного кордону і схемами, за якими це відбувається, з ухиленням від мобілізації, з розкраданням гуманітарної допомоги, з розкраданням коштів, які виділяються на відновлення пошкодженої чи зруйнованої інфраструктури, бомбосховищ;

по друге, це виявлення, розкриття, розслідування кримінальних проваджень, які пов’язані з бюджетною сферою: кримінальні правопорушення за фактами розтрати бюджетних коштів, корупційні кримінальні правопорушення, у сфері земельних відносин, у сфері охорони навколишнього середовища. 

Один з важливих напрямів – це захист прав та інтересів дітей, злочини, пов’язані з домашнім насильством. Приділяємо цьому дуже велику увагу.

Що заважає сьогодні роботі Болградської окружної прокуратури?

Нічого не заважає. Не вистачає тільки кадрів. У нас за штатом передбачено 16 посад прокурорів, водночас фактично працює 12 прокурорів, керівник та заступник керівника. Тобто, чотири вакантні посади прокурорів, а ті, хто на місцях – всі працюють 24/7. Хоча б ще два прокурори, які би займалися моніторингом тендерних процедур, то було б добре.  

Ми кожного дня моніторимо сайт державних закупівель Prozorro, публікації в ЗМІ. І там, де бачимо, що порушуються права осіб або інтереси держави, в рамках функцій представництва інтересів держави збираємо інформацію та в разі наявності підстав заявляє позови. По всім напрямкам. Є кримінальні провадження – деякі надіслані до суду, деякі розслідуються. Це кропітка робота щодо збирання доказів про розтрату бюджетних коштів, вимагає багато зусиль та часу, великий обсяг експертиз. Але там, де є підстави про повідомлення особі про підозру, ми, не вагаючись, повідомляємо, і після збору всіх доказів матеріали направляються до суду. Щоб всі розуміли, що є речі, які робити зараз не на часі і витрачати на це бюджетні кошти. А деякі дозволяють собі це робити.

Чи змінилася криміногенна ситуація в Болградському районі з початком повномасштабного вторгнення?

Фактично ті злочини, які були до повномасштабного вторгнення, притаманні тут, так і залишилися, але зараз дуже велика кількість кримінальних проваджень, пов’язана з організацією незаконного переправлення осіб через державний кордон. На це впливає те, що ми межуємо з Республікою Молдова. І кордон має протяжність 165 км. Наразі розслідується близько 50 кримінальних проваджень, близько 20 обвинувальних актів Болградська окружна прокуратура вже направила до суду, по яким підтримується публічне обвинувачення.

Бажаємо вам успіхів і вдалої реалізації пілотного проєкту «Прокурор громади».

Поділитись
Зараз читають