В Болграді відбулася весняна спецподія фестивалю української культури “ВиделкаFest” – показ документального фільму “Феномен Івасюка” Віталія Гордієнко, який не тільки показав та розказав про життя митця, але й викрив міф його так званої «ідеалізації», продемонструвавши, що Івасюк – звичайна людина, зі своїми слабкостями та характером. На фестивалі побувала журналістка видання “Махала”.
Феномен Івасюка в тому, що він міг попри заборони, психологічний стан та всебічне придушення потенціалу – творити, писати пісні, які потім стануть культурним надбанням українців.
Варто зазначити, що проєкт триває протягом дев’яти місяців, кожного сезону команда відвідує три міста, в які везуть чергову цікаванку. За весь час його реалізації команда вже встигли побувати у містах Вилкове, Кілія, Сарата, Арциз, а кінцевою точкою сезону став Болград.
Першочерговою метою команди є об’єднання людей заради популяризації української культури на півдні української Бессарабії. Раніше, наприклад, вони розказували про постать Стуса, про українське кіно, а завершити сезон вирішили легендарною постаттю Володимира Івасюка. Таким чином, організатори хочуть зацікавити людей українською культурою, українськими виконавцями та тими, хто творить культурне надбання сьогодні.
Одна з організаторок заходу Іванка Антонюк поділилася ідеєю виникнення проекту, розказавши, що на перший фестиваль її запросив близький друг Сергій Гнезділов.
У липні команда прибула з першим фестивалем у Вилкове з найяскравішими представниками української культури, лауреатами Шевченківської премії і з фільмами, які до показу на широкий загал вже здобули велику кількість нагород на міжнародних фестивалях. Окрім того, було багато чудових виконавців, які ставили вірші українських письменників на музику і переосмислювали її, тим самим зацікавлюючи людей і у постатях, і у їхній творчості.
«Але на цьому ми вирішили не закінчувати, а продовжити цю діяльність, адже одноразова акція у вигляді фестивалю влітку в крайній точці України – це, звісно, добре, але, тим не менш, потрібно було охопити якомога більше територій та якомога більше людських сердець тим, що ми робимо. І з жовтня минулого року ми реалізуємо проєкт “Виделкаfest” сезонні спецподії»,- додала дівчина.
На жаль, автор ідеї та співзасновник фестивалю Сергій Гнезділов не міг бути присутнім, адже перебуває наразі на фронті, проте він залишив лист до глядачів, який прочитала організаторка заходу Іванка Антонюк.
«Привіт, мене звати Сергій Гнезділов, я автор ідеї та співзасновник «Виделкафест». Немає часу відкладати на потім, зрозумів я в окопі під Бахмутом одного дня. За два місяці ми підготували та реалізували найуспішніший фестиваль півдня України в місті Вилкове Одеської області. Три дні української культури: музика, книжки, кіно. Моя культура стікає кров’ю і кричить всьому світу про війну, яку ми воюємо з гідністю. Моя країна бореться за власну ідентичність, і я пишаюся, що сьогодні захищаю її з найкращими синами України. Я в армії з 2019 року і постійно відкладав на потім чудові ідеї. Повномасштабна війна навчила мене цінувати кожну хвилину життя. Я прошу вас, цінуйте кожну мить, змінюйте країну на краще, це неважко. Змінюйте все, з чим ви незгодні. «Якщо в тебе болить серце, то тобі друже поталанило», – пише Стус своєму сину. Якщо серце ваше болить, давайте лікувати його спільною роботою заради майбутнього Одещини та України. Приєднуйтесь до громадської організації “Ініціатива Люди”. Приєднуйтесь до чудової команди «Виделкафест», яка на волонтерських засадах впроваджує в життя ідеї тотальної пропаганди української культури. Ми змінено Одещину – це правда. Ми вже це робимо. Об’єднуємося, пропагуємо своє, щоб не повторити помилок минулого. Підтримайте фестиваль донатом, це також дуже важливо, бо ми всі існуємо за донати, а всі наші події безкоштовні. Дякуємо, що прийшли на весняну спецподію, далі буде більше», – йшлося у повідомленні.
У фільмі були представлені відомі та маловідомі пісні Володимира Івасюка, які потім відтворили у своєму виступі артисти гурту «Zapal».
Їх музика торкнулася до всіх струн душі, адже разом із гуртом, слухачі сміялися, плакали і навіть співали найпопулярніші пісні Івасюка, якому і був призначений захід. А під час виконання пісні «Ой, у лузі червона калина», увесь зал підвівся та почав співати разом, адже, як зазначили й самі виконавці, вона є другим державним гімном. Саме виконання цих пісень, які колись були заборонені в радянському союзі, відродили національний український дух, якого завжди боявся наш ворог.
“Мені дуже сподобався як документальний фільм про Володимира Івасюка, так і гурт "Zapal". До цього вечора я не знала цього гурту, хлопці стали справжнім відкриттям, вони дуже талановиті. І якщо в мене буде можливість, наступного разу я обов'язково відвідаю їх концерт. Окрема подяка організаторам “Виделкаfest”. Сподіваюсь, що вони і далі будуть робити подібні заходи, просуваючи українську культуру, адже це дуже потрібно, особливо зараз, під час війни”, - ділиться враженнями від заходу відвідувачка Євгенія.
І хоча глядачів на фестивалі було небагато, вони намагалися якомога тепліше зустріти і фільм, і гурт. Наприкінці заходу оплески для гурту не стихали, адже хлопцям вдалося підкорити серце кожного, не залишивши байдужими до мистецтва.