Інтернет-видання Бессарабії

Як у Саф’янівській громаді небезпечну дорогу на Дунайське роблять проїзною (Фото, відео)

19 Квітня 2024 10:00
Альона Колеснік
Як у Саф’янівській громаді небезпечну дорогу на Дунайське роблять проїзною (Фото, відео)

Минулого тижня стартували відновлювальні роботи на дорозі загального користування місцевого значення С161006 Стара Некрасівка – Дунайське. Ця важлива дорожня артерія має довжину 4,2 км. Вона не лише з’єднує два сусідні села – Стару Некрасівку та Дунайське, – що входять до одного старостату, а й служить шляхом для руху численного великовантажного транспорту.

Доля її сумна – за весь час свого існування вона жодного разу не мала повноцінного дорожнього покриття. Спроб її відремонтувати було багато, але, швидше, ці потуги робилися для піару політиків напередодні виборів. Конкретного результату не було ніколи.

Вперше ремонт у рамках експлуатаційного утримання виконали у 2016 році. Але через кілька місяців стан «ґрунтівки» став ще гіршим, ніж був.

У 2017 році засяяло світло надії на поточний ремонт, ціна питання тоді становила 17 млн 175 тис. грн. Але «через відсутність фінансування, а також через зміну органу управління автодорогою» договір із підрядником був розірваний.

У травні 2021 року було розроблено проектно-кошторисну документацію на капітальний ремонт, ця послуга коштувала державній скарбниці 549 479 грн.

У жовтні 2021 року провели тендер на капітальний ремонт та уклали договір із підрядником на суму 96 млн 70 тис. грн. Роботи, що стартували в листопаді 2021 року, припинилися через російське вторгнення.

У березні 2023 року було відкориговано проектно-кошторисну документацію, за що заплатили ще 216 717 грн з держбюджету.

У липні 2023 року ДП “Служба місцевих доріг” уклало договір з ТОВ “Євродор” на капітальний ремонт, вартість якого була оцінена у 206 млн 357 тис. грн. Але і його було розірвано у зв’язку з «порушенням законодавства у сфері публічних закупівель».

Дорога, що вбивається щодня сотнями фур, перетворилася на моторошне місиво з пагорбів і ям, на деяких ділянках перепади доходили до метра. Нею не міг уже їздити шкільний автобус, який доставляв дітей до опорної школи Старої Некрасівки. Службовий транспорт целюлозно-картонного комбінату також перестав привозити та відвозити працівників. Жителям Дунайського доводилося добиратися до Старої Некрасівки через Ізмаїл. Словом, життя мешканців маленького села дуже ускладнилося.

Але це ще не все. Страждали і водії фур, які змушені були пересуватися бездоріжжям. Журналістці інтернет-видання «Махала» вдалося поспілкуватися із водієм бензовозу Віталієм. Ось що він розповів:

“Ця дорога – всенародна печаль. Я їжджу всією Україною, але дороги, де так би вбивались машини, я не зустрічав. Наведу кілька прикладів. У знайомих хлопців із Київської області по цій дорозі на газовозі напівресора лопнула і вперлася у завантажену газом бочку. Якби вона її проткнула, сталася б катастрофа, в якій постраждали б люди.

У мого колеги з Миколаєва луснула вісь і теж уперлася в бочку з бензином. Ми добу сиділи біля тієї машини, вигадували, що можна зробити. Були ще ситуації, коли машини ламалися посеред цієї дороги. Хлопці ночували там по три доби. Ми їм везли генератор і зварювальний апарат, щоби якось прихопити, приварити, дати машині можливість доїхати хоча б до рівної частини.

А пневмоподушки, які тримають вантаж, там вибухають дуже часто. Їх доводиться міняти на місці, інакше не доїдеш.

На зерновозах, хоч і не так небезпечно, але у них також розбивається ходова система, обриваються бампера. Знаю, що в одного зерновоза на перепаді відкрився задній борт, та висипалася кукурудза. Люди з села прийшли, допомагали йому її вантажити назад.

Я особисто розрізав зовсім новий скат, який коштує 18 тис. грн. Взяв трохи на узбіччя, не побачив куска бетону, він мені й порізав гуму. А після випадання великих опадів я пірнав у ями так, що болото було вище за фари.

Якщо дорогу зроблять проїзною, ми всі скажемо «велике спасибі». І не лише ми, водії, а й жителі Дунайського та Старої Некрасівки“.

Редакція видання «Махали» 10 квітня выдправила запит на інформацію до ДП «Служба місцевих доріг», в якому поцікавилася, чи планується ремонт дороги С161006 Стара Некрасівка – Дунайське найближчим часом? Адже ситуація склалася патова.

12 квітня на адресу редакції надійшла відповідь від начальника ДП «Служба місцевих доріг» Андрія Смолярова. Він повідомляв, що «відповідно до Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» від 08.11. 2023 року № 3428-IX, усі кошти з дорожнього фонду на поточний рік перенаправлені на потреби оборони».

З чого стало зрозуміло, що капітальний ремонт, як мінімум цього року, не проводитиметься. Але Андрій Сергійович поінформував також і про те, що «ДП «Служба місцевих доріг» ухвалено рішення про першочергове виконання робіт цього року на цій дорозі в рамках експлуатаційного утримання. На сьогодні вже розпочато підготовчі роботи, а саме: розчищення порослі, земляні роботи, очищення штучних споруд, планування узбіччя. Загалом планується протягом місяця проведення комплексу аварійно-відновлювальних робіт з доведенням покриття до проїзного стану та з метою забезпечення безпечних та безперебійних умов руху транспортних засобів».

Вказані вище роботи стартували 8 квітня. Журналістка побувала на місці через тиждень. На той час було виконаний вже чималий обсяг.

Наголошуємо, що запущений процес – це не капітальний ремонт, а лише аварійно-відновлювальні роботи, що проводяться в рамках експлуатаційного утримання. Ними керує ДП «Служба місцевих доріг» – балансоутримувач дороги С161006 Стара Некрасівка – Дунайське.

Роботи виконує ТОВ “Євродор”. На ділянці працюють як одесити, що прибули у відрядження, так і ізмаїльчани.

Техніка задіяна ізмаїльська. Прораб Усік Мкртчян розповів журналістці про те, що планується зробити і що вже виконано.

Умовно роботи можна поділити на дві частини. Ділянку дороги, що знаходиться в межах села Стара Некрасівка, але яка теж належить до дороги С161006, планувалося покрити асфальтобетоном.

«У Старій Некрасівці покриватимемо асфальтобетоном 140 погонних метрів шириною 6 метрів. На «убитому» місці зняли великою фрезою майже 9 см асфальту. Де можна було, полотно розширили. Ґрунт проливаємо водою, потім розсипаємо щебінь, укочуємо його катком. Потім все підмітаємо, продуваємо, заливаємо спеціальним клеєм: проїжджає машина і як фарбою покриває. Ця емульсія «зчепить» підготовлену поверхню із асфальтом. Потім покладемо асфальт, його укочена товщина становитиме 7 см. Бордюри в цих роботах не передбачені. На ділянках, де асфальт більш-менш зберігся, але є ями, ми їх закриємо. Тобто зробимо ще й ямковий ремонт», – розповів Усік Мкртчян.

Під час проведення підготовчих робіт рух транспорту не перекривався, коли ж укладали асфальт, ділянку перекрили до вечора. Учора, 16 квітня, із укладанням асфальтобетону було закінчено.

Інша частина робіт виконується безпосередньо на ґрунтовій дорозі між Старою Некрасівкою та Дунайським, її довжина становить близько 3 км. Відрізок довжиною 1,3 км, що примикає до Дунайського, на сьогоднішній день вже зроблено. Поверхня вийшла рівна, нею приємно їхати. А щоб на дорожньому полотні не затримувалася вода, його зробили півколом – так, щоб опади стікали на узбіччя.

«На дорозі на Дунайське ми зняли «корито», викатали все болото, прибрали гілки, мітки, почистили узбіччя. Привезли будівельне сміття, засипали ним ями. Зверху засипали щебенем. Потім перемішали щебінь із «мучкою» це все добре укатали. Ширина полотна складає 6 метрів, на поворотах – 7-8 метрів», – пояснює прораб.

Для інформації: «мучка» (відсів) – будівельний матеріал, що отримується шляхом дроблення та подальшого просіювання гірської породи через спеціальні сита. Розмір зерен – від 0,5 до 5 мм. Оскільки щебеневі зерна, одержувані дробленням гірських порід, мають різну форму, між ними утворюються порожнечі, які знижують міцність основи. Обов’язковою операцією при укладанні шарів із щебеню є їхнє трамбування, після якого втрачається рухливість зерен, розмір повітряних порожнин скорочується, а, отже, збільшується міцність щебеневої основи.

Зараз залишилося зробити іншу частину “грунтівки”. Нею вже пройшлися грейдером, зняли пагорби, вирівняли.

Стосовно цієї ділянки першій заступник директора «Служби місцевих доріг» Олег Куріленко, з яким також поспілкувалась журналістка «Махали», сказав наступне: «Там є ще проблемна ділянка завдовжки 1,5–1,6 км. Були певні домовленості із залізницею, нам обіцяли допомогти із щебенем. Але не зовсім так виходить, як хотілося б. Нині шукаємо інші варіанти. Вже є розуміння, що робити. Думаю, що протягом найближчого тижня – двох повністю зробимо весь комплекс робіт».

«Складність цієї дороги в тому, що вона потребує капітального ремонту. Потрібно зробити дорожнє «корито»: на 30-40 сантиметрів вибрати все те, що там є, встановити поперечні та поздовжні дренажі, зробити основу, яка б витримувала ті навантаження, які є, а потім покласти мінімум 15 см асфальтобетону. Тоді ця дорога стоятиме.

Всі роботи, які проводяться в рамках експлуатації, – це просто підтримка, щоб дати проїзд на якийсь час. Але на місці знаходиться представник технагляду, який контролює хід виконання та відповідає за якість цих робіт”, – уточнив Олег Леонідович.

Отже, важка справа, за яку не бралися довгі роки, нарешті зрушила з мертвої точки і почала вирішуватися. І нехай роботи, які зараз проводяться, – не капітальний ремонт, але вони дозволять хоча б на якийсь термін транспорту безпечно пересуватись. Жаль, звичайно, що так пізно, але це краще, ніж ніколи.

Поділитись
Зараз читають